Knjigo Gretin greh, ki jo je lani pri založbi Primus izdala Urška Klakočar Zupančič, v trem trenutku zaman iščete v knjižnicah, saj je povsod izposojena, mi pa vam ponujamo krajši odlomek iz te zanimive in navdušujoče pripovedi, da boste lažje dočakali svoj izvod.
Odlomek iz knjige
Žensko srce je kot brezno brez dna, ki lahko sprejme neskončne količine žalosti, obupa in trpljenja. Nikoli se ne napolni, vedno je prostor za več.«
Pogladila me je po laseh in rekla: »Ampak močna ženska se ne zlomi. Nobena veja ni dovolj težka, da bi jo upognila ali celo prelomila. Po vsakem padcu, pa naj bo še tako hud in boleč, vstane in gre naprej.
Kratek povzetek zgodbe
Gretina zgodba se dogaja v letih 1634 in 1635 v kraju Lichtenwald na Spodnjem Štajerskem. V tem turbulentnem času se v Evropi bijejo bitke med katoliki in protestanti v tridesetletni vojni, podložniki se s kmečkimi upori počasi osvobajajo tlačanstva, mesta se širijo, preganjanje čarovnic pa je še v polnem razmahu. Lichtenwald je živahen trg, ki ga pred zunanjimi nevarnostmi varujeta budno oko pravovernega vaškega župnika očeta Jožefa ter prizanesljivost in strpnost zemljiškega gospoda barona Inocenca Moscona.
Tukaj živi Greta Weber, ženska z izjemno notranjo močjo, s katero premaguje hude življenjske preizkušnje. V sebi že od otroštva nosi nevarne skrivnosti, grehe svojih staršev, ki so zanjo hkrati tudi blagoslov, saj ji pomagajo razumeti svet okoli nje.
Potem ko poskuša spet zaživeti po smrti svojega sina, nekega poletnega dne sreča viteza Johanna Savinška, ki je z ženo baronico Herberstein gost v Mosconovem gradu. Med Greto in Johannom vzplamti strast, ki je zanjo tako vseobsegajoča, da jo popolnoma prevzame. Ob koncu leta se Johann poslovi z obljubo, da se naslednje poletje vrne.
V času, ko čaka nanj, Greta postane vajenka pri vaški porodničarki, spremlja sestro v frančiškanski samostan, iz bede reši mlado dekle, spozna zanimivo žensko, ki se nenavadno oblači, z očetom pred protireformacijsko komisijo skriva prepovedane knjige, spozna kmečke upornike in se pusti prepričati v zaroko z moškim, ki ga ne ljubi. Johann se poleti res vrne. Greta zopet zapade v greh, vendar tokrat z uničujočimi posledicami.
V pogovoru za založbo Primus je predsednica državnega zbora povedala zanimive stvari, med drugim pa tudi to, da je knjiga čustveno nabita in da prav gotovo nikogar ne bo pustila ravnodušnega.
Od kod ste črpali navdih za pisanje knjige?
Navdih za pisanje knjige se je predvsem splet zgodovinskih resničnih dogodkov, prepleten z nekaj avtobiografskimi in izmišljenimi prvinami.
Komu je knjiga namenjena?
Knjiga je namenjena vsem, ki radi berejo zgodovinske romane in jih zanima turbulentni čas, ko se je v človeški zavesti počasi spreminjalo dojemanje sveta, vendar so še vedno prevladovali temačni 'srednjeveški' vplivi.
Kako se v knjigi kaže povezava med preteklostjo in sedanjostjo?
Čeprav se zgodba dogaja v 17. stoletju, se bo v knjigi našla marsikatera ženska, ki bi bila v tistem času lahko obdolžena čarovništva, torej močna, samozavestna ženska, ki se ne boji izraziti svojih potreb, čustev in želje po znanju.
Zakaj in kako je vsebina knjige pomembna za današnji čas?
Pomembno je, da poznamo in razumemo čas, ki je že minil, vendar je pustil pomembne posledice v razvoju človekovega razumevanja sveta in v katerem so že vidni začetki današnjega napredka, čeprav jih je še vedno nadvladovalo vraževerje. Poznavanje zgodovine nam daje uvid v trenutne dogodke, hkrati pa lahko načrtujemo lepšo prihodnost. Vemo, od kod prihajamo, kdo smo in kam gremo.
Kakšno je sporočilo knjige?
Zgodba v knjigi je večplastna in čustveno nabita. Bralca popelje od najbolj radostnih občutkov do čiste groze z vso vmesno paleto čustev. Ampak ravno zato je zanimiva, poučna in življenjska. Mislim, da nikogar ne bo pustila ravnodušnega.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj