Varuh človekovih pravic naklonjen noveli, po kateri bi vrtci lahko zavrnili necepljene otroke!

20. 2. 2018 | Vir: STA
Deli
Varuh človekovih pravic naklonjen noveli, po kateri bi vrtci lahko zavrnili necepljene otroke! (foto: profimedia)
profimedia

Varuh človekovih pravic je naklonjen predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, po kateri bi javni vrtci in vrtci, financirani iz javnih sredstev, morali zavrniti vpis otrok, ki niso cepljeni v skladu z zakonom. Meni, da varovanje javnega zdravja utemeljuje omejitev dostopa do javnega vrtca in tudi ne predstavlja prekomernega posega v pravice.

Predlog novele zakona so 31. januarja v parlamentarni postopek vložili poslanci SMC in DeSUS. Z njim želijo dvigniti stopnjo precepljenosti vsaj na stanje, ki zagotavlja kolektivno imunost. Med ukrepi predlagajo omejitev dostopa do javnega in javno financiranega zasebnega vrtca otrokom, ki niso cepljeni brez nemedicinskega razloga.

Kot so v sporočilu za javnost zapisali pri varuhu, je o dopustnosti obveznega cepljenja otrok ustavno sodišče odločalo že leta 2004 in ugotovilo, da ne krši pravic otrok. Pri presoji o primernosti te novele pa je varuh skušal ugotoviti, kako bi bile varovane otrokove pravice tistih otrok, ki jih starši ne želijo cepiti iz subjektivnih razlogov, pa jih bodo predlagane zakonske določbe postavile v drugačen položaj kot cepljene otroke. Ti namreč ne bi bili deležni vzgojnih programov, ki jih nudijo vrtci in so sofinancirani iz javnih sredstev.

Zakon o vrtcih določa temeljne naloge vrtcev, ki so pomoč staršem pri celoviti skrbi za otroke, izboljšanje kakovosti življenja družin ter ustvarjanje pogojev za razvoj otrokovih telesnih in duševnih sposobnosti. Vsega tega necepljeni otroci ne bi bili več deležni v programih, ki so sofinancirani iz javnih sredstev, saj bi jih starši lahko vpisali le v zasebne vrtce, če bi ti še sprejemali necepljene otroke.

Ustava določa pravico in dolžnost staršev, da vzgajajo svoje otroke. Ta pravica se jim lahko omeji ali odvzame samo iz razlogov, ki jih zaradi otrokovih koristi določa zakon. V obravnavanem primeru z nameravano omejitvijo dostopa do javnega vrtca staršem ne bi bila odvzeta pravica do vzgoje svojih otrok na način, za katerega menijo, da je najprimernejši in v otrokovo korist. Po mnenju varuha bo zakonodajalec s predlaganimi določbami zaščitil vse otroke pred nalezljivimi boleznimi. Zato omejitev dostopa do javnega vrtca otrokom, ki ne izpolnjujejo zakonsko določenih pogojev, v tem primeru ne pomeni kršitev otrokovih pravic, pa tudi ne kršitve pravic njihovih staršev, še menijo pri varuhu.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju