Največja mobilizacija v zgodovini se dogaja v Afriki – 8.000 km, 11 držav in 100 milijard dreves

11. 7. 2025

Afriko preplavlja val poguma, ki lahko obnovi celotno celino in svet. 

Veliki zeleni zid (The Great Green Wall) je največja okoljska kampanja na svetu, ki obsega 8.000 kilometrov in vključuje številne države, s ciljem zasaditi 100 milijard dreves. Pobuda ni zgolj sajenje dreves—gre za upanje, odločnost in kontinentalni zagon v duhu enotnosti.

Afriški odgovor na podnebne spremembe

Veliki zeleni zid je ambiciozen načrt za obnovitev puščavskega območja Sahela, ki leži na robu puščave Sahara. Pobuda, ki jo povzema Mongabay, poteka od Senegala na zahodu do Džibutija na vzhodu in meri 8.000 kilometrov v dolžino ter vključuje 11 držav. Z zasaditvijo 100 milijard dreves in obnovo 100 milijonov hektarjev zemljišč obljublja nastanek zelenega mozaika, ki bo zaustavil širjenje puščave, izboljšal prehransko varnost in vplival na milijone življenj do leta 2030.

Konvencija Združenih narodov za boj proti dezertifikaciji (UNCCD) omenja Veliki zeleni zid kot 'motor afriškega razvojnega procesa z junaško vizijo, ki bo ustvarila 8.000 kilometrov dolgo naravno čudo čez celotno širino Afrike'.

Prizor s plaže v Dalmaciji je hit, ker si je moški pomagal z nenavadnim pripomočkom
Največja mobilizacija v zgodovini se dogaja v Afriki – 8.000 km, 11 držav in 100 milijard dreves
Posnetek zaslona/youtube

Inovacije in sodelovanje 

Uspeh Velikega zelenega zidu zahteva rekordno raven medvladnega sodelovanja, udeležbo prebivalcev, nevladnih organizacij in mednarodnih akterjev. Nova tehnologija, spremljanje in zbiranje podatkov se uporabljajo za merjenje napredka in zagotavljanje trajnosti ter učinkovitosti projekta.

Mongabay poroča, da 'sodelovanje, podatki in spremljanje vodijo afriški Veliki zeleni zid proti njegovim sanjam', pri čemer se tehnologija uporablja za obnovo zemljišč in kartiranje narave, prebivalci pa se aktivno vključujejo v spremljanje stanja.

8.000 km, 11 držav in 100 milijard dreves

Podatki o Velikem zelenem zidu so osupljivi.

Poteka v dolžini 8.000 kilometrov, kar je približno toliko kot razdalja med New Yorkom in Buenos Airesom, in vključuje 11 držav: Senegal, Mavretanijo, Mali, Burkino Faso, Niger, Nigerijo, Čad, Sudan, Eritrejo, Etiopijo in Džibuti.

Načrt predvideva zasaditev 100 milijard dreves, obnovo 100 milijonov hektarjev degradiranih zemljišč in vezavo 250 milijonov ton ogljika.

UNCCD poroča, da so dela že izvedena na milijonih hektarjev, projekt pa je zaposlil na tisoče mladih žensk.

Zid je že zaustavil širjenje puščave Sahara, izboljšal rodovitnost tal in prinesel hrano, vodo ter denar nekaterim najrevnejšim prebivalcem sveta.

10 let kasneje - ljudje tam niso več lačni

Spodnji video jasno kaže neverjetne spremembe, ki se dogajajo v okoljski krajini in življenjih tamkajšnjih prebivalcev samo 10 let potem, ko so s projektom resneje začeli. 

Priporočamo v ogled!

Povezovanje na vseh ravneh

Poleg okoljskih koristi je Veliki zeleni zid dokaz človeške vzdržljivosti in iznajdljivosti.

Ljudje uporabljajo tradicionalno znanje, združeno z najsodobnejšo znanostjo, da sadijo drevesa, ki varčujejo z vodo, prihranijo vodo in uvajajo trajnostno kmetovanje.

Zid prinaša tudi harmonijo in sodelovanje v sicer vojno razdejanih in revnih območjih.

Izzivi do leta 2030

Čeprav Veliki zeleni zid že prinaša rezultate, ostajajo izzivi. Politične nestabilnosti, pomanjkanje financiranja in velikanski obseg projekta pomenijo, da uspeh ni sam po sebi umeven. Afriške države in njihovi zavezniki pa ostajajo zavezani ciljem projekta.

Mongabay poroča: "Pobuda se približuje svojim ambicioznim ciljem, zahvaljujoč boljšim podatkom, koordinaciji in skupni viziji prihodnosti."

Naslednjih pet let bo ključnih. S pomočjo trenutnih vlaganj in inovacij lahko Veliki zeleni zid postane zgled množične obnove narave in svetu pokaže, da je mogoče obnoviti planet, ga ozeleniti in narediti trajnostnega.

Veliki zeleni zid Afrike ni le vrsta dreves, temveč revolucionaren projekt, ki združuje 11 držav in milijone ljudi pod eno skupno misijo. S širitvijo Zidu raste tudi upanje na bolj zdrav svet in svetlejšo prihodnost za prihodnje generacije.