Vlada jemlje denar z bančnih računov? Novi načrt šokira banke in državljane

5. 6. 2025
Vlada jemlje denar z bančnih računov? Novi načrt šokira banke in državljane (foto: Profimedia)
Profimedia

Banke načrt kritizirajo. 

V Nemčiji na bančnih računih že leta ležijo pozabljeni milijardni zneski evrov. Ni prometa, ni stika, lastnika ni "na vidiku". Zdaj se je nemška vlada odločila: ta denar ne bo več ležal neizkoriščen. Preusmerili naj bi ga v državne sklade – in to za družbeno koristne namene. Včasih se omenja od dve do štiri, včasih celo do devet milijard evrov, ki ležijo na pozabljenih bančnih računih. Skoraj vse banke imajo tako imenovane »nekontaktne« ali pozabljene račune, na katerih več let ni bilo nobene aktivnosti – ne prilivov ne odlivov, poroča Bild.

Zvezna vlada si zdaj želi dostop do tega denarja. V koalicijski pogodbi Unije (CDU/CSU) in SPD je dogovorjeno, da se ta denar uporabi za socialne namene. Razlogi za nastanek takih računov so različni:

► smrt lastnika, pri čemer dediči ne vedo za obstoj računa
► selitev ali sprememba priimka, zaradi česar banka ne more več stopiti v stik z lastnikom
► likvidacija ali zaprtje podjetja, pri čemer računi niso bili pravilno zaprti
► namerno prikrito premoženje, ki je sčasoma utonilo v pozabo, dediči pa se njegovega obstoja ne zavedajo

Višje cene goriva tudi na Hrvaškem: koliko boste morali odšteti za liter?

Do zdaj je denar z neaktivnih računov po 30 letih pripadel banki. Takrat ga banka knjiži kot dobiček, ga obdavči – in ga mora izplačati, če se kasneje pojavi kdo z upravičeno zahtevo do tega denarja. Po odločitvi višjega upravnega sodišča v Frankfurtu za tovrstne zahtevke ne velja zastaralni rok.

Zvezni finančni minister Lars Klingbeil (47, SPD) želi v Nemčiji oblikovati pravne podlage, da bi se denar s pozabljenih računov lahko uporabil za socialne namene.

Nemčija načrtuje centralni register prijavljenih računov

V koalicijski pogodbi piše: »Denar z nekontaktnih računov bomo uporabili v revolving skladu« (skladu, ki se stalno polni in prazni). Vzornik je Velika Britanija, kjer se pozabljeni milijoni po 15 letih uporabljajo za socialne projekte. Podoben model zdaj načrtuje tudi nemška vlada. Najprej bodo zakonsko definirali, kaj natančno pomeni »nekontaktni račun«. Nato bo vzpostavljen centralni register, v katerega se bodo vpisali vsi takšni računi. Po določenem roku bi se denar preusmeril v državni sklad, poroča Bild.

Banke načrt kritizirajo. Thorsten Höche, glavni pravnik Nemškega bančnega združenja, je za MDR izjavil, da bi država v najslabšem primeru lahko segla po denarju, ki pravzaprav še vedno pripada nekomu drugemu. Tudi Nemška zveza hranilnic in plačilnih združenj meni, da je državni pristop do takšnega denarja pravno sporen.