Vrtnarjenje, kognitivno-vedenjska terapija in vadba prekašajo običajno oskrbo starejših, antidepresivi pa so imeli slabše rezultate kot običajna oskrba.
Nova študija je pokazala, da je imelo vrtnarjenje skoraj sedemkrat boljši učinek kot 'običajna oskrba' pri zmanjševanju depresije pri starejših odraslih v ustanovah za dolgotrajno oskrbo.
Drugo najboljše zdravljenje, kognitivno vedenjska terapija (KVT), je imelo dvakrat boljši učinek kot običajna oskrba.
Zdravljenje z antidepresivi, ki je bilo v primerjlano študijo vključeno kot še ena oblika zdravljenja, pa je privedlo do slabših rezultatov kot običajna oskrba.
Najbolj učinkovito po vrstnem redu
Najučinkovitejša zdravljenja (po vrstnem redu učinkovitosti) so bila:
- vrtnarjenje,
- KVT,
- terapija z živalmi,
- skupinska srečanja,
- večkomponentne, vadbene in socializacijske intervencije.
Najmanj učinkovita zdravljenja – vsa slabša od običajne oskrbe – so bila:
- prekinitev antidepresivov in uvedba placeba,
- placebo,
- zdravljenja bolečin z zdravili
- in antidepresivi.
Nefarmakološki načini so idealni
"Preučevali so številne nefarmakološke načine zdravljenja depresije pri stanovalcih domov za dolgotrajno oskrbo in ugotovili, da so ti tozadevno nadvse učinkoviti," pišejo raziskovalci in dodajajo: "Zaradi nizkega tveganja in stroškovne učinkovitosti so številni nefarmakološki posegi idealni za uporabo v dolgotrajni oskrbi."
Raziskavo, sistematični pregled in mrežno metaanalizo, sta vodila kanadska raziskovalca Kayla Atchison z Univerze v Calgaryju in Peter M. Hoang z Univerze v Torontu. Objavljena je bila v reviji The Journal of the Post-Acute and Long-Term Care Medical Association (JAMDA).
Povzeto po MadInAmerica.
- Preberite si tudi: Odtegnitveni simptomi pri opuščanju antidepresivov so resen javnozdravstveni problem