Vsako tretje heteroseksualno razmerje se začne s pobudo, ki prihaja od ženske

9. 3. 2018
Deli
Vsako tretje heteroseksualno razmerje se začne s pobudo, ki prihaja od ženske (foto: profimedia)
profimedia

Ali je sploh pomembno, kdo je tisti, ki naredi prvi korak za začetek romantične zveze? Seveda ne, a to vendarle ni zadosten razlog, da bi utišal radovednost raziskovalcev, ki se radi poigrajo s številkami in povezujejo dogodke z razpleti.

Pri spletni posredovalnici za sklepanje poznanstev The Leauge so se poglobili v ljubezenska razmerja in ugotovili, da se je vsaka tretja uspešna heteroseksualna zveza začela tako, da je prvi namig za poznanstvo prišel od ženske. V študijo so vključili sto parov, ki so se spoznali prek njihovih povezav, v skupini pa so bili pari, ki so bili skupaj najmanj eno leto in jim ni bilo nerodno razkriti, da so svojo ljubezen spoznali s pomočjo spleta.

»Ženske se ne ustrašijo pobude za prvi zmenek niti izven spleta. Velikokrat se tega ne zavedajo in oddajo znamenje podzavestno. Moški redko sledi ženski, če od nje ne dobi kakšnega namiga, da se zanima zanj. Včasih je dovolj že nasmeh, pogled, migljaj ali pramen las, ki si ga frcne z obraza,« je razložila strokovnjakinja za zmenkarije Madeleine Mason in dodala: »Zdi se, da je ženskam to obnašanje prirojeno, morda je celo zapisano v naši DNK. Pojavlja se v skorajda vseh okoljih in družbah, zato ni čudno, da se kaže tudi na spletu.«

Raziskava je postregla s spoznanjem, da ženske s prvim namigom povečajo svoje možnosti za srečanje z ustreznim partnerjem, zanimive pa so bile tudi ocene posameznikov. Udeleženci študije so opravili test, povezan z njihovimi značajskimi lastnostmi. Najbolj uspešni pari so si nabrali veliko točk. Test se je nanašal na njihovo pozornost, iniciativno, sprejemanje, ki so bili pri njih visoko ocenjeni, ter na stopnjo nepredvidljivosti in ekstravagance, pri čemer so dobili nizko oceno.

»Rezultati so povsem logični. Nekdo, ki je po značaju, natančen, skrben in vesten, se seveda lahko nadeja boljših rezultatov. Bolj kot je zanesljiv, več možnosti ima za trajno razmerje, vključno s poroko,« je ocenila Masonova.

Zanimivih je še nekaj številk. Starostna razlika uspešnih parov je bila v povprečju tri leta, več kot 80 odstotkov partnerjev je imelo enako stopnjo izobrazbe, pari pa so si v povprečju izmenjali 34 sporočil, preden so si zaupali telefonski številki. Zadnji podatek seveda ne pomeni, da svojega pravega ali pravo ne morete spoznati že po nekaj sporočilih. Isto velja tudi za povprečje, da so posamezniki našli želeno osebo po 84 ponujenih predlogih.

Čeprav so statistične številke vzpodbudne in lahko marsikoga prepričajo, da lahko tudi na tak način najde svojo pot do ljubezni, je Masonova poudarila, da je dobro upoštevati različnost ljudi. Vsak ima pač svoj pristop in ljubezen razumemo na različne načine.

»Zbrani podatki razkrivajo, kako se kdo znajde v resnem razmerju, kako ga razume in kaj pričakuje, pokažejo pa tudi kakšno nezaželeno lastnost in možnosti, da se ta odpravi. Toda vedno moramo upoštevati, da so to le številke, ki ne veljajo za vse, zato merica razuma ni odveč,« je misli sklenila Masonova.

Vir: Independent

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ