Vtetovirano ime partnerja je bila že od nekdaj slaba zamisel

24. 2. 2018
Deli
Vtetovirano ime partnerja je bila že od nekdaj slaba zamisel (foto: p)
p

Valentinovo nas vsako leto opomni, kako pomembno je, da nam dragi osebi izkažemo svojo predanost in ljubezen. Nekateri ljudje svojo privrženost partnerju izkažejo celo s tetovažo in si v kožo vbodejo ljubljeno ime ali začetnici.

Statističnih podatkov, koliko ljudi se odloči za tak korak, ni na voljo, hitro brskanje po spletu pa prikaže na tisoče slik, video posnetkov, razprav in mnenj o vtetoviranem imenu, partnerjih, ki imajo izpisano ime svojega bivšega ali bivše in množično prekletstvo vrisanega imena. Skladno s tem prekletstvom je ime na koži očitno usodno za razmerje.

Na drugi strani je množica objav, ki kažejo, da je izkazovanje predanosti z vtetoviranim imenom zelo zaželeno. Takšna poteza naj bi bila večinoma razumljena kot največji poklon partnerju. Očitno so se na te limanice ujeli tudi mnogi zvezdniki. Med njimi sta najbolj znana David in Victoria Beckham. Victoria je z začetnicam DB na levem zapestju potrdila svojo ljubezen do Davida leta 2009, David ima njeno ime na desni roki od leta 2013.

Najbrž smo v dobi, ko romantiki take poteze tudi radi delijo na spletu. Paris Hilton se je na instagramu hitro pohvalila svojim 7,3 milijona sledilcem, da je njen dragi, igralec Chris Zylka, olepšan z njenim imenom na levi roki. Pod fotografijo mu je izpovedala ljubezen in se mu zahvalila, ker ji je pokazal, da resnična ljubezen res obstaja.

Trajen simbol

Izražanje ljubezenskih čustev s tetovažo ima nekaj stoletij dolgo zgodovino. Na Japonskem je bilo v 18. stoletju, ki ga kronisti označujejo za zlato dobo tetoviranja v državi, zelo pogosto. Kurtizane so izražale predanost ljubimcu s tatujem na nadlakti. Pogosto so k imenu dodale še besedo inoči, ki v japonščini pomeni življenje, kar naj bi izražalo upanje, da bo zveza trajala do smrti.

Tudi moški si je nad komolcem včasih izpisal ime najljubše kurtitzane. Takšna dejanja je Santo Kjoden satirično obdelal v stripovski knjigi leta 1785. Junak knjige je nespretni pustolovec in kvazizapeljivec Endžiro. »Endžiro je slišal, da se s tetovažo da izsili nedovoljene ljubezenske pustolovščine, zato si je nemudoma dal vtetovirati 20 do 30 izmišljenih imen, ki so se si sledila po roki do členkov na prstih. Kljub bolečini se je veselil ... « je med drugim zapisano v njegovi zgodbi.

Obžalovanje

Težava vrisanega imena se od 18. stoletja do danes ni spremenila. Ko se razmerje konča, je tetovaža odveč in večina jo želi odstraniti. Pred dvema stoletjema je bilo to zelo boleče. Na Japonskem so uporabljali dve metodi. Izžgali so jo s tlečim tobakom ali suhimi listi pelina. Po bolečem postopku je seveda kot spomin na umrlo ljubezen ostala brazgotina.

Na srečo so današnje metode bolj prijazne, vzrok za odstranitev pa je enak. Tatu je preživel ljubezen. Z novimi partnerji pa je opomin na minulo zvezo preprosto nezaželen. Na londonski kliniki za laserske posege so postregli s podatkom, da so v zadnjih petih letih najpogosteje brisali prav imena bivših partnerjev. 

Izkušnjo, da je tetovaža ostala, ljubezen pa minila, ima tudi veliko znanih osebnosti. Med njimi so Mel B, Melanie Griffith, Kylie Jenner in Heidi Klum, če jih naštejemo le nekaj. Najbrž se počutijo podobno kot Angelina Jolie, ki je po razdrti zvezi z igralcem Bobom Thorntonom izjavila: »Nikoli več ne bom tako neumna, da bi si še kdaj pustila vtetovirati fantovo ime.«

Vir: Independent

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju