Zanimivosti Promocijsko sporočilo

Z rožmarinom nad bolečine ob športnih aktivnostih!

25. 7. 2018
Deli
Z rožmarinom nad bolečine ob športnih aktivnostih! (foto: profimedia)
profimedia

Ni človeka, ki bi se mu ne zgodilo, da bi se dan po posebno naporni fizični aktivnosti ne zbudil kdaj tudi z bolečimi in utrujenimi mišicami. Med ljudmi se o tem rado govori kot o 'musklfibru'.

To se nam rado zgodi, če smo se dan ali dva pred tem fizično malce bolj gnali pri kakšnem od za nas neobičajnem fizičnem opravilu, običajno rekreacijo ali rednem športnem treningu. Na takšne bolečine niso imuni niti tisti, ki se sicer lahko pohvalijo z izjemno fizično kondicijo in športno pripravljenostjo. Še več. Mišična otrdelost, ki jo spremlja zanjo običajna bolečina, je povsem normalna reakcija telesa tudi pri vrhunskih športnikih in je hkrati jasen znak, da so pri svoji vadbi prestopili na višjo raven. Na drugi strani pa taista bolečina pri rekreativcih najverjetneje pomeni, da so se lotili novega rekreacijskega programa, zamenjali svojo športno rutino ali spremenili čas in intenziteto vadbe, ki so je sicer vajeni.

Ker imajo z 'musklfibrom' občasno opraviti tudi bolj zasedeni tipi, ki jih v zanje nevajene fizične aktivnosti prisilijo sile razmer, pa naj bo to zgolj nekaj več hoje po stopnicah, kot so je vajeni, ali pa izredna, a očitno nujna vzdrževalna dela okoli lastnih bivališč in vrtičkov.

Lahko bi torej sklenili, da so mišične bolečine tiste vrste nadloga, ki ne uide slehernemu izmed nas.

Ogrevanje in občutek za mero!

Da bi se tveganju za mišično vnetje kar najbolje ognili, je priporočljivo, da se na vsako intenzivnejšo fizično aktivnost pripravimo. V športnem žargonu temu rečejo tudi ogrevanje.

Ne glede na vrsto športne aktivnosti bi morali najprej ogreti pomembne skupine mišic. Prav tako bi morali biti vedno pozorni na trenutek, ko se nam zdi, da smo zaradi naporov brez moči, in je nadaljevanje aktivnosti za nas že pravo trpljenje. Mišična utrujenost namreč jemlje zaščitne mehanizme in povečuje verjetnost poškodb, česar pa se številni rekreativci premalo zavedajo.

Pri športnikih, pri katerih se bolečine v mišicah pojavijo po določenem naporu zaradi mikropoškodb mišične ovojnice, ki so posledica prevelike intenzivnosti oziroma prehitrega povečanja intenzivnosti vadbe, pa velja, da v izogib bolečinam svoja bremena dvigajo postopoma, nekaj 'musklfibra' pa verjetno nikoli ne bodo mogli povsem preprečiti.

Okrevanje terja kar nekaj časa!

Bolečine v mišicah tako ostajajo ene od najpogostejših blažjih poškodb, ki jih je mogoče oskrbeti doma, okrevanje pa žal zahteva kar nekaj časa.

Čeprav ni jasnih znanstvenih dokazov, nekateri za preprečevanje težav svetujejo tudi hlajenje telesa ali dela telesa po vadbi, in sicer s potopitvijo v mrzlo vodo (15 stopinj 6–10 minut). Hlajenje pa naj bi pomagalo tudi pri lajšanju že nastalih težav. 

Stroka za lajšanje težav, ko so te že tu, priporoča tudi blagodejno masažo, pri čemer športnikom in rekreativcem treningov ni potrebno prekinjati, dobro pa bi bilo, če bi jih prilagodili svojim trenutnim zmožnostim.

Tudi v primeru nategnjene mišice je pomembno, da jo začnete čim prej ohlajati, nato pa jo v naslednjih dneh optimalno obremenjujte do meje bolečine, saj sodobne študije kažejo, da popoln počitek, kot so ga svetovali nekoč, ne pomaga pri celjenju. Če opazite hudo oteklino, nenormalen videz ali zaznate neobvladljivo bolečino, pa nujno obiščite zdravnika, saj gre lahko za raztrgano mišico.

In ne spreglejte, da morate takoj obiskati zdravnika, če:

  • je kost videti ukrivljena ali se premika v nenavadne smeri;
  • že najmanjši dotik poškodovanega mesta sproži močne bolečine;
  • opazite močno otekanje ali spremembe barve kože
  • ter se stanje po nekaj dneh ne izboljšuje.

Naj vas nenazadnje še spomnimo, da vam je v procesu okrevanja zaradi bolečih mišic v izdatno pomoč lahko tudi zdravilo iz narave, t.j. blagodejni rožmarin.

Zdravilne učinkovine rožmarina

Rožmarin večina od nas uporablja v kulinariki, vendar je več kot le začimba. Že od nekdaj ima velik pomen tudi v zdravilstvu, saj odpravi številne težave.

Zdravilo Rosacta® vsebuje eterično olje rožmarina in je namenjeno uporabi pri odraslih za lajšanje blage bolečine v mišicah in blagih motenj perifernega krvnega obtoka. Na voljo je v lekarni, lahko pa se uporablja pri bolečinah kot so bolečine prekomerne telesne aktivnosti ('musklfiber', utrujene mišice), športnih poškodbah (zvini, nategi, otekline, izpahi), zakrčenosti vratu in ramenskega obroča zaradi stresa, bolečinah v hrbtenici zaradi nepravilne drže na delu ter bolečih in utrujenih nogah. Za naravno zdravljenje bolečine v mišicah redno uporabljajte zdravilo rastlinskega izvora v kremi Rosacta®. Kremo nanesite 2- do 3-krat na dan.

rozmarin 

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Rosacta® je tradicionalno zdravilo rastlinskega izvora za navedeno področje uporabe, ki temelji izključno na podlagi dolgotrajnih izkušenj