Z Jernejo Jošar do zdravega vrta na naraven in ekološki način!

18. 3. 2019
Deli
Z Jernejo Jošar do zdravega vrta na naraven in ekološki način! (foto: profimedia)
profimedia

»V naravi je vse povezano, a že en sam poseg človeka vanjo lahko povzroči osupljive spremembe tudi tam, kjer si tega ne bi želeli. Tako je tudi na vrtovih – v naših mikronaravnih sistemih, za katere smo zavezani skrbeti in poskrbeti, da bo ta naš mali svet čim bolj pester, tako z rastlinami kot živalmi. Tudi tistimi v tleh in tistimi, ki jim pravimo škodljivci. V naravi namreč ni škodljivcev in ni bolezni. So le razmere, v katerih se posamezni organizmi močno razširijo, in če jih je preveč, povzročajo škodo.«

Ta osupljivo drugačen pogled na ekosistem vrta smo si izposodili iz uvoda nove knjige slovenske gurujke ekološkega vrtnarjenja Jerneje Jošar, ki slovenske vrtičkarje in vrtičkarice že dobro desetletje navdušuje za trajnosten in z naravo povezan način vrtnarjenja na raznih delavnicah in predavanjih.

In prav na teh dogodkih ji je postalo jasno, da se tudi za ekološko vrtnarjenje najbolj navdušeni slušatelji nanjo neprestano obračajo z enimi in istimi vprašanji. To so vprašanja, ki so povezana s škodljivci in boleznimi: »Od mene vrtičkarji vselej pričakujejo hitre ter preproste rešitev. Takih pa, kot ničkolikokrat povedano, ni. Tako se moramo vsakič znova vrniti nazaj na začetek. In začetek je tudi na vrtu, v preventivi – ustrezni pripravi tal, uporabi organskih gnojil, izbiri odpornejših sort, kolobarjenju, mešanih posevkih, dobro načrtovanem vrtu, ustreznem zalivanju, zastiranju gredic ...«

Ker pravega ekološkega vrtnarjenja ni brez celostnega (in zatorej trajnostnega) pristopa, je Jerneja Jošar spisala priročnik, s pomočjo katerega se bodo tudi ljubiteljski vrtičkarji, ki ne hodijo na njena predavanja, tudi sami lahko kmalu veselili zares zdravega vrta. Da pa bi jim to uspelo, se bodo morali najprej držati Jernejinih vrtnih zapovedi in z njimi preventivnih ukrepov za vrt brez bolezni in škodljivcev, priučiti pa se bodo morali tudi drugačnega odnosa do vrtnih živali, še posebno tistih, ki jih prek ljudskega izročila po krivici uvrščamo med škodljivce.

Eden prav takšnih je ravno krt, ki ga marsikdo ne mara, ker z dvignjenimi kupi prsti kvari videz trate. Pa vendar, pravi Jerneja, je ta ljubki črni kosmatinec lahko naš velik pomočnik pri ohranjanju ravnovesja na vrtu. »Ni vegetarijanec, tako da na vrtninah ne povzroča nobene škode. Njegova hrana so razne žuželke in njihove ličinke, ki nam v vrtu delajo škodo. To so denimo ogrci, sovke, mravlje, stonoge. Težave tu in tam nastanejo, ko privzdigne prst na tistih mestih, kjer smo šele posejali ali posadili nove posevke,« o slepem prebivalcu podzemlja piše Jerneja in nadaljuje: »Krtine pa so pravzaprav zelo kakovostna zemlja z mnogo živimi organizmi. Če se pojavijo na trati, prst enakomerno z grabljami razporedite po njej. Sprva neugledne packe prsti bo dež kmalu spral, trava pa bo bujno odgnala.«

Na Jernejinem vrtu naj bi se krtine pojavljale največkrat na poteh in kadar se to zgodi, Jerneja bodisi vzame v roke lopato in prst razmeče na gredice ali pa zemljo krtine uporabi za sajenje sobnih ter balkonskih rastlin oz. jo doda na kompostni kup.

krt

Podobno zveličavne besede najde Jerneja tudi za ostalih živalice, ki si za svoje bivališče pogosto vzamejo prav vrtove. Med njimi so tako ježki, kuščarji, žabe, netopirji in številne ptice, pa tudi striglice, pikapolonice in nekatere druge žuželke.

Večina živali, ki jih najdemo na naših vrtovih, gre skratka videti kot prijatelje ekoloških vrtičkarjev, saj pomagajo pri ohranjanju ravnovesja na vrtu. Z Jernejino pomočjo pa jih boste odslej znali na svoje vrtove tudi povabiti.

Z ljubeznijo do zemlje

»Če se nas bo veliko vrtičkarjev držalo načel, ki jih opisujem v svoji novi knjigi, se bo več malih zelenih vrtov sestavilo v celoto, vse več nas bo in bolje nam bo. Navsezadnje na tem planetu, na katerem je stanje res dramatično in od koder ne moremo nikamor pobegniti, živimo skupaj. Tu smo in čemu bi torej zastrupljali svoj košček zemlje, svojo zelenjavo? Po svojih močeh poskrbimo, da ne bosta voda in zrak še bolj onesnažena, kot sta že. Uporaba kemičnih sredstev na vrtovih na to vsekakor zelo vpliva. Ni še čas, da bi obupali,« še piše leta 1971 rojena univerzitetna diplomirana inženirka agronomije iz Murske Sobote.

In Jerneja zagotovo ve, o čem govori.

Ne le, da že več kot 20 let deluje na različnih ekoloških in razvojnih projektih, temveč si je znanje in izkušnje z rastlinami pridobivala že kot srednješolka in študentka ob delu v vrtnarijah in vrtnih centrih. Po končanem študiju je nato nekaj let vodila vrtni center s podružnicami, kasneje pa se preizkusila še kot organizatorka in vodja programa na terapevtski ekološki kmetiji.

Danes ima Jerneja Jošar tudi svoje podjetje, ki se ukvarja z načrtovanjem vrtov po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin. S svetovanjem na terenu poskuša strankam približati ekološki način gojenja tako vrtnin, sadnih rastlin, kot tudi okrasnih rastlin. Pri svojem delu združuje pravila, ki veljajo v permakulturi in biodinamiki. Prav tako svetuje pri pravilni izbiri in razporeditvi sobnih rastlin, ki čistijo zrak v prostoru, ter oskrbi le-teh brez kemičnih gnojil in zaščitnih sredstev.

Svoje poglede in bogastvo izkušenj z ekološkim vrtnarstvom pa Jerneja z javnostjo deli tudi kot avtorica različnih člankov, pa tudi pravih knjižnih uspešnic s področja ekološkega vrtnarjenja. Med drugim je tako že izdala knjige Vrtnarimo z Jernejo, Ekološko vrtnarjenje za vsakogar in Moj vrt, te dni pa je luč ugledal še zajeten in slikovit priročnik Z Jernejo do zdravega vrta.

Priporočamo!

Z Jernejo do zdravega vrta

  • Dragoceni nasveti o odganjanju vrtnih škodljivcev in zdravljenju bolezni

ekološkoJerneja Jošar, naša najbolj znana, priljubljena in izkušena avtorica priročnikov za vrt, v svojem sodobno in pregledno oblikovanem priročniku Z Jernejo do zdravega vrta svetuje, kako prepoznati in ravnati z boleznimi in škodljivci na ekološkem vrtu – predvsem pa, kako jih preprečiti in odgnati na okolju prijazen način.

V priročniku boste med drugim našli 14 dragocenih zapovedi, ki vam bodo pomagale, da bo vrt ostal ali pa šele postal zdrav in dehteč.

»Vse je v preventivi!« pravi Jošarjeva in svetuje, da bodite že pred sejanjem pozorni na izbor semen, kakovost in pripravo zemlje. Ali veste, kako poskrbeti za odpornost rastlin, ustrezno gnojiti z organskimi gnojili in pravilno kolobariti? To je samo nekaj od kopice dragocenih nasvetov, ki jih boste našli v tem odličnem vrtnarskem priročniku, ki bo postregel še s celo kopico podrobnih opisov in nazornih fotografij bolezni ter škodljivcev, ki se jih boste z Jernejino pomoči znebili povsem brez nevarnih kemikalij.

Knjigo lahko virtualno prelistate tudi na spletni strani Mladinske knjige: TUKAJ!



Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec