Za zdrave možgane pri 50+: raziskava kaže, da igranje videoiger povečuje sivo snov v hipokampusu

6. 5. 2025
Za zdrave možgane pri 50+: raziskava kaže, da igranje videoiger povečuje sivo snov v hipokampusu (foto: profimedia)
profimedia

Če ste stari med 50+ let, boste morda želeli poskusiti igrati 3D platformske igre, kot je Super Mario 64, da bi preprečili blage kognitivne motnje in morda celo preprečili Alzheimerjevo bolezen.

To je ugotovitev nedavne kanadske študije profesorjev psihologije z Univerze v Montrealu, Gregoryja Westa, Sylvie Belleville in Isabelle Peretz. 

Vadba za možgane

V dveh ločenih študijah, leta 2014 in 2017, so mlade odrasle v dvajsetih letih prosili, naj igrajo 3D videoigre logike in ugank na platformah, kot sta Super Mario 64 in Tetris. Ugotovitve so pokazale, da se je siva snov v njihovem hipokampusu po vadbi povečala.

Hipokampus je možganska regija, ki je primarno povezana s prostorskim in epizodičnim spominom, ključnim dejavnikom dolgoročnega kognitivnega zdravja. Siva snov, ki jo vsebuje, deluje kot označevalec nevroloških motenj, ki se lahko pojavijo sčasoma, vključno z blago kognitivno okvaro in Alzheimerjevo boleznijo.

West in njegovi kolegi so želeli ugotoviti, ali je mogoče rezultate ponoviti med zdravimi starejšimi.

Boljše od učenja igranja klavirja

Raziskovalna skupina je zbrala 33 ljudi, starih od 55 do 75 let, ki so bili naključno razporejeni v tri ločene skupine.

Udeleženci so dobili navodila:

  • naj igrajo Super Mario 64 30 minut na dan, pet dni v tednu,
  • se udeležujejo pouka klavirja (prvič v življenju) z enako pogostostjo in v istem zaporedju
  • ali pa ne opravljajo nobene določene naloge.

Poskus je trajal šest mesecev in je bil izveden v domovih udeležencev, kjer so bile nameščene konzole in klavirji, ki jih je zagotovila Westova ekipa.

Raziskovalci so šest mesecev pozneje ocenili učinke poskusa na začetku in na koncu vadbe z uporabo dveh različnih meritev: testov kognitivne zmogljivosti in slikanja z magnetno resonanco (MRI) za merjenje sprememb v volumnu sive snovi. To jim je omogočilo opazovanje možganske aktivnosti in morebitnih sprememb na treh področjih:

  • dorzolateralni prefrontalni skorji, ki nadzoruje načrtovanje, odločanje in zaviranje;
  • mali možgani, ki igrajo pomembno vlogo pri motoričnem nadzoru in ravnotežju;
  • in hipokampusu, središču prostorskega in epizodnega spomina.

Glede na rezultate MRI testa so le udeleženci v kohorti z videoigrami opazili povečanje volumna sive snovi v hipokampusu in malem mozgu. Izboljšal se je tudi njihov kratkoročni spomin.

Testi so pokazali tudi povečanje sive snovi v dorsolateralni prefrontalni skorji in malem mozgu udeležencev, ki so obiskovali ure klavirja, medtem ko so pri tistih v pasivni kontrolni skupini, ki se v vsem tem času niso naučili nič novega, opazili določeno stopnjo atrofije na vseh treh področjih možganov.

3D videoigre aktivirajo hipokampus

Kateri mehanizem sproži povečanje sive snovi, zlasti v hipokampusu, po igranju videoiger?

"3D videoigre aktivirajo hipokampus pri ustvarjanju kognitivnega zemljevida oziroma mentalne predstavitve virtualnega okolja, ki ga možgani raziskujejo," je dejal West.

"Več študij kaže, da stimulacija hipokampusa poveča tako funkcionalno aktivnost kot sivo snov v tej regiji."

"Nove raziskave bodo pokazale, ali gre za specifično možgansko aktivnost, povezano s prostorskim spominom, ki vpliva na plastičnost možganov, ali pa gre preprosto za učenje nečesa novega," je še povedal West.

Študija je bila objavljena v PLOS ONE in opravljena v sodelovanju z Institutom universitaire de geriatrie de Montréal (IUGM), Benjaminom Richom Zendelom z Univerze Memorial v Novi Fundlandiji in Véronique Bohbot iz raziskovalnega centra bolnišnice Douglas v Montrealu.