Zakaj je normalno, da ste včasih po seksu žalostni!

1. 2. 2017
Deli
Zakaj je normalno, da ste včasih po seksu žalostni! (foto: profimedia)
profimedia

Preveč je obsedenosti s štetjem, kolikokrat smo seksali in premalo pogovorov o tem, kako se po seksu počutimo. Vsi tisti, ki trpijo za postkoitalno disforijo (občutje žalosti po seksu), to dobro vedo.

Postkoitalna disforija povzroča žalost, anksioznost, agresivnost in melanholijo po seksu. Da ne bo pomote: to občutijo tudi tisti, ki so na seks pristali in v njem uživali. Stanje se rado prime tistih, ki trpijo za različnimi motnjami razpoloženja, a se občasno zgodi tudi povsem zdravim. Občutek praznosti in zapuščenosti je eden od znakov, ki so značilni za to stanje. Ta občutek povzročajo hormoni. Natančneje eksplozija hormonov oksitocina, endorfina in prolaktina. Seks jih prebudi, odmik od užitka (in z njim povezane osebe) pa povzročajo upad teh hormonov in s tem žalost.

Hormoni povzročijo, da smo veseli, ekstatični in potem žalostni. Od 230 žensk se jih tako počuti kar 46 odstotkov. Moških je veliko manj, zato raziskav na tej skupini skorajda ne delajo. Vsekakor pa ne gre za normalno stanje. Če se vam dogaja pogosto (in sicer nimate motenj razpoloženja), vam svetujemo terapevta, saj so v ozadju lahko tudi drugi zdravstveni problemi.

O hormonih, ki botrujejo stanju:

  • Oksitocin je socialni hormon, hormon ljubezni, zaupanja, povezovanja in bližine. Izloča ga možganska žleza hipotalamus, kadar smo v stiku s kožo, npr. pri objemu, spolnosti, dojenju. Zanj je značilno, da zelo hitro naraste, hitro pa tudi upade. Pri ženskah povzroča željo po povezanosti. Sproža se z dotikom ljubih oseb. Med porodom, recimo, krči maternico, pri otroku in materi pa sproža občutek zaljubljenosti.
  • Endorfin se izloča v možganih in je zelo podoben morfiju. Izloča se v stanju bolečin, povečuje telesno vzdržljivost ob obremenitvah in neprijetnih občutkih. Nastaja tudi med telesno dejavnostjo, zato se po gibanju počutimo bolj zadovoljni. Z njim pojasnjujemo tudi pretirano angažiranost s telesno vadbo pri nekaterih. Zanje pravimo, da so postali z vadbo (in prijetnimi občutki po njej) zasvojeni.
  • Majhna žleza pod možgani proizvaja tudi prolaktin. Pretirane količine hormona stresa pri ženskah lahko ovira delovanje jajčnikov, posledica je odsotnost ali neredna menstruacija. Tudi izcedek mleka iz prsi je lahko posledica prevelike količine tega hormona. Pri moških visoka koncentracija ovira delovanje testisov, izločanje testosterona in zmanjšanje količine sperme. Simptomi vključujejo zmanjšanje energije, spolnega nagona, mišične mase in delovanje imunskega sistema.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord