Zakaj potrebujemo bolečino?

29. 8. 2017 | Vir: Jana
Deli
Zakaj potrebujemo bolečino? (foto: profimedia)
profimedia

Z bolečino nam naše telo sporoča, da je nekaj narobe.

Narobe je, da si samo lajšamo bolečino, ne da bi odkrili dejanski vzrok zanjo. Še zlasti če gre za bolečino, ki se pogosto pojavlja na istem mestu. Bolečina se ne pojavi brez vzroka, treba je odpraviti njen vzrok, ne pa blažiti posledic.

Namen bolečine

Včasih se naše telo pozdravi samo od sebe in obisk zdravnika ni potreben. Morda pa nas bolečina opozarja na res­nejše bolezni, ki se 'kuhajo' v našem telesu. Z odkritjem in odpravo vzroka bolečine preprečimo morebitno večjo škodo, ki bi jo naredila neodkrita bolezen. Seveda ni vsak glavobol možganski tumor in vsako nelagodje v trebuhu vnetje slepiča, ampak lahko pa gre tudi za to. In ponavljajoča se bolečina nas na to opozori.

Bolečina pa je tudi naša učiteljica. Npr. ureznina s papirjem, rez z nožem, manjše opekline ... Gre za poškodbe, ki se razmeroma hitro in večinoma brez posledic pozdravijo, a bolečina, ki jih spremlja, nam sporoča, da moramo biti bolj previdni.

Bolečina nam tudi preprečuje, da bi telesu naredili še več škode. Številni se še mesece po poškodbi pritožujejo nad bolečino, ki jim preprečuje izvajanje nekaterih aktivnosti. V teh primerih nas bolečina opozarja, da poškodba še ni popolnoma pozdravljena, da še ni čas za večje obremenitve.

Spremljanje

Spremljajte bolečino in si odgovorite na naslednja vprašanja: kje vas boli; je bolečina topa, ostra ali gre morda za žarišče; lahko ocenite njeno intenzivnost, nič – brez bolečin, 10 – najhujša bolečina; lahko najdete vzrok zanjo? Če gre za vztrajno, ponavljajočo se bolečino na istem mestu ali za hujšo bolečino, kot ste jih navajeni, ne odlašajte in obiščite zdravnika.

Vera Simončič

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec