Zakonca Andreas in Ute Matern s kočijo in lipicanci iz Lipice do Dunaja

9. 6. 2019 | Vir: STA
Deli
Zakonca Andreas in Ute Matern s kočijo in lipicanci iz Lipice do Dunaja (foto: STA/Stanko Gruden)
STA/Stanko Gruden

Nemška zakonca Andreas in Ute Matern se odpravljata na 585 kilometrov dolgo pot od Kobilarne Lipica do Španske jahalne šole na Dunaju s slovenskimi lipicanci. Na pot z lipicansko peterovprego ju bodo danes ob 10. uri v Lipici pospremili številni slovenski prijatelji. 

Zakonca Matern bosta v kočijo vpregla štiri bele lipicance slovenske reje in enega črnega lipicanca s Hrvaške. Z njimi bosta vsak dan prevozila od 30 do 50 kilometrov ne glede na vreme in z eno samo željo - da v nedeljo, 23. junija, srečno in varno prispeta na Dunaj, so sporočili iz Kobilarne Lipica.

"Pred njima je izjemen podvig, ki ju bo vodil po poteh, kjer so stoletja vozile kočije z lipicanci. O tem, kako izjemna in drzna je njuna odločitev, da z lipicanci prepotujeta 585 kilometrov dolgo pot, pa najbolj zgovorno priča podatek, da je lipicanska vprega to pot zadnjič prevozila pred 39 leti, ob praznovanju 400 obletnice Kobilarne Lipica," so zapisali v sporočilu za javnost.

Zakonca načrtujeta, da bosta danes v poznih popoldanskih urah prispela do Gornje Košane, kjer bosta prenočila. V ponedeljek se bosta podala do Nove vasi pri Blokah, v naslednjih dneh pa bosta s svojimi konji prenočila pri gostoljubnih rejcih v Šentvidu pri Stični, Trbovljah, Celju, Pragerskem, Trnovi vasi in Rogašovcih ter nadaljevala pot po Avstriji.

Srečno pot jima bo pred startom voščila v. d. direktorice Holdinga Kobilarna Lipica Lorela Dobrinja: "Andreas in Ute Matern sta izjemna ambasadorja slovenskega lipicanca in ljubitelja konj, ki ne poznata besede nemogoče, s svojo pozitivno naravnanostjo pa povezujeta konjeniške tradicije Evrope. Tako dokazujeta izjemno kakovost lipicanskega konja in potrjujeta njegovo mesto v sodobni družbi."

Maternova s slovenskimi rejci, člani Združenja rejcev lipicanca Slovenije, povezuje dolgoletno prijateljstvo. S kočijo in slovenskimi lipicanci sta se na prvo pot podala že pred šestimi leti in prevozila 734 kilometrov od Bavarske do Vzrejne hiše lipicancev Barbana na Gorenjskem, saj so ju prav tam navdušili za slovenske lipicance.

Pred tremi leti sta nadaljevala pot in se od Vzrejne hiše lipicancev Barbana v Globokem na Gorenjskem z istimi štirimi lipicanci podala do Kobilarne Lipica ter navdušila obiskovalce Dneva Kobilarne Lipica.

Sicer pa je živahno tudi drugače, saj prijatelji Kobilarne Lipica danes že tradicionalno barvajo tamkajšnje ograje. Bele ograje so namreč značilnost Kobilarne Lipica; da bi jih pobarvali kar največ, pa bodo barvanje ponovili tudi prihodnji konec tedna. 

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju