Ekipa na UC Davis je ustvarila novo zdravilo, imenovano JRT, ki posnema učinke LSD-ja na zdravljenje možganov brez halucinogenih stranskih učinkov.
Z zamenjavo samo dveh atomov v strukturi LSD-ja so raziskovalci naredili različico, ki spodbuja nevroplastičnost in krepi kognicijo, zlasti v stanjih, kot je shizofrenija, kjer so tradicionalni psihedeliki preveč tvegani.
V živalskih modelih je JRT okrepil možganske povezave, izboljšal simptome in prekašal ketamin v učinkovitosti antidepresiva – vse to ob izogibanju tipičnega psihedeličnega vpliva.
Nov pogled na potencial LSD-ja
Raziskovalci na kalifornijski univerzi v Davisu so razvili novo zdravilo, tesno povezano z LSD, ki spodbuja plastičnost možganov, hkrati pa znatno zmanjša halucinogene učinke, ki so običajno povezani s psihedeliki.
Študija, ki je bila 14. aprila objavljena v Proceedings of the National Academy of Sciences, kaže na potencial zdravila za zdravljenje stanj, kot je shizofrenija, kjer se zaradi varnosti izogibajo tradicionalnim psihedelikom. Lahko pa nudi tudi terapevtske koristi za druge nevropsihiatrične in nevrodegenerativne motnje, ki jih zaznamujeta sinaptična izguba in atrofija možganov.
Natančne nastavitve, velik učinek
Nova spojina, imenovana JRT, je nastala s spremembo položaja samo dveh atomov v molekularni strukturi LSD. Ta mikro sprememba je ohranila sposobnost zdravila, da spodbuja rast možganskih celic in popravlja poškodovane nevronske povezave, kar je ključna značilnost pri zdravljenju kognitivnega upada, hkrati pa zmanjšuje njegove psihedelične učinke.
Avtor študije David E. Olson, direktor Inštituta za psihedelike in nevroterapevtike ter profesor kemije, biokemije in molekularne medicine na UC Davis, je povedal: "S samo transpozicijo dveh atomov v LSD-ju smo znatno izboljšali profil selektivnosti JRT-ja in zmanjšali njegov halucinogeni potencial."
JRT obeta v predkliničnih testih
JRT je pokazal močne nevroplastične učinke na tistih delih možganov miši, ki so pomembni za negativne in kognitivne simptome shizofrenije, in to brez poslabšanja stanja, povezanega s psihozo.
"Nihče res ne želi dati halucinogene molekule, kot je LSD, bolniku s shizofrenijo," je dejal Olson, ki je tudi soustanovitelj in glavni direktor za inovacije Delix Therapeutics, podjetja, ki želi na trg prinesti nevroplastogene.
"Razvoj JRT kaže, da lahko uporabimo psihedelike, kot je LSD, kot izhodišče za izdelavo boljših zdravil. Morda bomo lahko ustvarili zdravila, ki se lahko uporabljajo v populaciji bolnikov, kjer je uporaba psihedelikov izključena."
"JRT ima izjemno velik terapevtski potencial. Trenutno ga testiramo na drugih modelih bolezni, izboljšujemo njegovo sintezo in ustvarjamo nove analoge JRT, ki bi lahko bili še boljši," je dejal Olson.
Usmerjanje na osnovne simptome shizofrenije
Olson je poudaril potencial JRT za zdravljenje negativnih in kognitivnih simptomov shizofrenije, saj ima večina trenutnih zdravljenj le omejene učinke na anhedonijo – nezmožnost občutka užitka – in kognitivne funkcije. Klozapin je pri tem edina izjema, vendar je znan po hudih stranskih učinkih in zato ni zdravilo prve izbire za ljudi s hudo shizofrenijo.
- Preberite si tudi: Šamani razumejo mentalne bolezni povsem drugače kot zahodni svet