Zaradi pretirane uporabe zaslonov na dotik imajo otroci, ki začenjajo s šolo, težave z držanjem pisal

26. 2. 2018
Deli
Zaradi pretirane uporabe zaslonov na dotik imajo otroci, ki začenjajo s šolo, težave z držanjem pisal (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki opozarjajo na rastoč problem med otroci na začetku šolske poti, ki zaradi pretirane uporabe zaslonov na dotik ne razvijajo mišic za pravilno držanje pisal.

Pediatrični zdravniki, strokovnjaki za pisavo in ortopedski terapevti iz Velike Britanije opozarjajo, da otroci, ki začenjajo z obiskovanjem šole, nimajo moči in spretnosti, ki omogočata pravilno pisanje s tradicionalnimi pisali. V predšolskem času namreč uporaba digitalnih zaslonov vedno pogosteje zamenjuje tradicionalne igre, ki so nujne za grajenje finih motoričnih sposobnosti in koordinacije.

Tako se pojavlja vedno več primerov, ko otroci ob prihodu v šolo dobijo v roke pisalo, a ga ne znajo niti držati, saj nimajo fundamentalnih sposobnosti prijema in premikanja pisala. Za pisanje namreč uporabljamo majhne mišice v prstih in otroci potrebujejo veliko priložnosti, preko katerih jih lahko razvijejo. 

Nedavna študija je pokazala, da kar 58 odstotkov otrok mlajših od dveh let že uporablja tablico ali mobilni telefon za igro, mnogi vrtci po svetu pa celo nameščajo pametne tablice, digitalne kamere in zaslone na dotik, da bi otroke čim prej začeli izpostavljati uporabni tehnologiji. 

Strokovnjaki opozarjajo, da kolikor je to smotrno, je lahko tudi škodljivo, če se pri tem otroku odvzame nekatere druge aktivnosti, kot so igranje s plastelinom, držanje škarij ali čečkanje s svinčnikom in voščenkami, saj so to aktivnosti, ki razvijajo fine mišice v ramenih, komolcu in zapestju - mišice, nujne za pisanje s pisali.

Leta 2014 je Združenje učiteljev in predavateljev v Veliki Britaniji že opozorilo, da zaradi pretirane izpostavljenosti tablicam, vedno več otrok ne zna opravljati preprostih nalog, kot je na primer uporaba gradbenih kock.

Pri tem strokovnjaki še dodajajo, da je pisanje s pisali nekaj, kar uporabljamo vse življenje in nas nauči več, kot le podajanje besed na papir. Biti nevešč v pisanju ima zato lahko resne posledice na zgodnjo pismenost in nadaljnjo akademsko pot.

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc