Zasadite svoja balkonska korita

4. 6. 2018 | Vir: Jana
Deli
Zasadite svoja balkonska korita (foto: shutterstock)
shutterstock

Po ledenih svetnikih – torej sredi maja – se začne tudi vrtna sezona na balkonu in terasi, kajti takrat pride na vrsto zasaditev balkonskih korit. Dobro je upoštevati nekaj nasvetov, ki vam bodo prinesli popolno cvetenje.

Vrtnarji, ki vzgajajo rastline za balkon in teraso, težko čakajo na ledene svetnike, kajti ko minejo in ne grozijo več zmrzali, večina začne zasajati svoja balkonska korita in končno vidimo več barve. Če se želite vse poletje veseliti cvetnemu razkošju, morate pri zasaditvi upoštevati nekaj nasvetov.

Kupite velika balkonska korita

Balkonske rože potrebujejo dovolj prostora za korenine, zato naj balkonska korita ne bodo premajhna. Večja količina zemlje se namreč izsuši počasneje. Korita naj bodo visoka in široka najmanj 20 centimetrov, dolžina lahko variira in je odvisna predvsem od tega, koliko rastlin bi radi posadili vanje. Pomembna je tudi barva: temne posode se na soncu bolj segrejejo in izpari več vode. Tudi materiali z odprtimi porami, kot je na primer glina, izgubijo več vode. Material je sicer stvar okusa: posode iz kovine ali terakote učinkujejo bolj imenitno kot posode iz umetne snovi, vendar so dražje in težje. Zelo dolgotrajna so korita iz polietilena, vendar njihova površina pogosto izgubi lesk in zbledi. Priljubljena so tudi balkonska korita iz umetne smole, okrepljene s steklenimi vlakni, ki so zelo podobna izdelkom iz naravnega kamna.

Kakovostna zemlja

Ne varčujte pri sadilni zemlji, ampak kupite najboljšo. Poceni zemlja pogosto vsebuje višje deleže črne šote, vendar ni tako strukturno stabilna in že prvo leto izgubi volumen por, kar lahko bistveno zavre rast rastlin. Načeloma uporabljajte svežo zemljo za rože. Če je dlje kot leto dni skladiščena v vreči iz umetne snovi, je njena kakovost zaradi procesov razkrajanja že bistveno popustila. Tudi vnovična uporaba zemlje za rože iz prejšnjega leta ni priporočljiva. Poleg manjšega volumna por pogosto vsebuje tudi bolezenske klice. Kot so pokazale raziskave, zemlja brez šote ni slabša kot tista s šoto, če jo redno gnojite.

Naj ne bo preveč pisano!

Ljudje imamo radi pisane rastline, vendar kar je preveč pisano, lahko učinkuje preveč običajno. Pri izboru poletnih rož za balkonska korita se odločite za barvno dvojico in se tega strogo držite. Zelo priljubljeni so tako imenovani komplementarni kontrasti, na primer vijoličasta in rumena ali modra in oranžna pa tudi kombinacije cvetov v odtenkih istih barv, ki v barvnem krogu ležita druga ob drugi, na primer od rumene do oranžne ali od rožnate do vijoličaste. Če bi radi imeli tretjo barvo cvetov, se odločite za belo, kajti ta barvni odtenek pristaja k vsaki drugi barvi cvetov. Zelo elegantno učinkujejo tudi kontrasti različnih barv cvetov in listov ali različne strukture listov.

Postavitev in razdalja

Na začetku so poletne rože še majhne, zato jih radi sadimo zelo blizu, da je aranžma takoj videti lep. Tesnost lahko pripelje do tega, da so posamezni primerki preveč potlačeni ali jih je treba nenehno rezati. Zato pustite najmanj za širino dlani prostora med rastlinami, pri močno rastočih balkonskih rožah bolje za dve dlani. Obstoječ prostor v balkonskem koritu dobro izkoristite, če balkonske rože razporedite z zamikom: položite viseče vrste, kot so na primer milijon zvončkov ali viseče pelargonije, gosto na sprednji ali zadnji rob korita, da njihovi cvetni pajčolani lahko visijo pred za balkonsko ograjo ali za njo. Pokončno rastoče sorte razvrstite na sredino korita.

Ne pozabite drenaže

Pri nekaterih modelih balkonskih korit iz umetne snovi morate najprej z ostrim nožem odpreti še zaprte luknje za odtekanje vode, da odvečna voda lahko odteka. Nato jih pokrijte z glinenimi črepinjami. Tri do pet centimetrov debela plast nabrekle gline ali proda na dnu balkonskega korita skrbi za dobro odtekanje vode in preprečuje stoječo vlago. Plast nabrekle gline pokrijte s kopreno, preden nanjo daste zemljo za rože, sicer fine delce zemlje odplakne in poleti zaprejo drenažno plast. Poleg tega nabreklo glino lahko naslednje leto preprosto znova uporabite, ne da bi jo morali prej ločiti od delcev zemlje. Balkonska korita in lonci z vgrajenim vodnim zbiralnikom ne potrebujejo drenažne plasti.

Zasadite svoja korita

Pazite na globino sajenja

Nekatere balkonske rože reagirajo občutljivo za pregloboko sajenje. Zato posadite grude le tako globoko, da je zgornja površina le malo pokrita z zemljo. Pri vrstah, ki jim globoko sajenje ne škodi, ima pogosto prav tako neželen učinek – tukaj se lahko na spodnjih stranskih poganjkih tvorijo tako imenovane adventivne korenine. Vrste rastejo močneje v širino in ogrožajo sosednje rastline. Pazite tudi na to, da zemlja za rože v balkonskem koritu ne sega do roba – pustite dva do tri centimetre prostora do zgornjega roba, da voda za zalivanje ne steče čez rob.

Rastline potopite v vedro vode

Preden rastline posadite v balkonsko korito, jih potopite v vedro z vodo, dokler se ne nehajo dvigovati mehurčki – tako so nove rastline od začetka dobro preskrbljene z vodo in se hitreje prirastejo. Pred namakanjem ni treba odstraniti sadilnih loncev – večino balkonskih rož zlahka vzamete iz lonca, če je koreninska gruda vlažna. Če so rastline trdno v loncu, najprej poglejte spodnjo stran, ali korenine rastejo iz lonca iz lukenj za odtekanje, in jih odrežite z ostrim nožem.

Počasno privajanje

Na novo kupljene balkonske rože so bile praviloma vse življenje v ogrevanem rastlinjaku pri visoki zračni vlažnosti, zato se morajo šele privaditi na hladnejši in bolj suh zunanji zrak. Ker so ledeni svetniki že minili, lahko mirno zasadite balkonska korita, saj po njih praviloma ni več poznih zmrzali. Po sajenju je najbolje, da balkonska korita za nekaj dni postavite na mesto, na katerem so balkonske rože zaščitene pred vetrom in močnim opoldanskim soncem. Poleg tega je zelo pomembno, da se zemlja za rože prve dni po sajenju ne izsuši. Med utrjevalno fazo se utrdi listno tkivo in postane bolj odporno proti močni ultravijolični svetlobi.

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ