"Nekdanja žena zaradi Facebooka zanemarja najino hči. Kaj naj naredim?" Porotniki odgovarjajo

10. 12. 2018 | Vir: Jana
Deli
"Nekdanja žena zaradi Facebooka zanemarja najino hči. Kaj naj naredim?" Porotniki odgovarjajo (foto: SHUTTERSTOCK)
SHUTTERSTOCK

Moja nekdanja žena je po prihodu iz službe nonstop na FB za računalnikom, kolikor mi uspe izvedeti od osemletne hčerke. To sem ugotovil, ko sem pri hčerki opazil, da je neurejena in da na sebi nima čistih oblačil. Ker imava z nekdanjo ženo deljeno skrbništvo, je hčerka pri meni tudi med tednom. Opazil sem, da nima narejenih domačih nalog, skozi pogovor sem ugotovil, da ji mama ne pomaga oziroma ne preveri, ali je nalogo naredila. V šolski torbi sem našel stare, neplačane položnice in sporočila od učiteljice, ki jih sploh ni podpisala. Z nekdanjo ženo sem se poskušal pogovoriti, a se izgovarja, da jima je zmanjkalo časa za prhanje, komaj skuha večerjo ... enako razlaga tudi hči, zagovarja mamo, hkrati pa je to potuha zanjo. Hčerka je vse bolj raztresena, zmedena, včasih tudi agresivna, peša v šoli. Kaj lahko naredim, preden se po pomoč obrnem na center za socialno delo.

 Jure

Dragi Jure!

Položaj je zelo resen. Če si to opazil, potem pomeni, da vse skupaj traja že nekaj časa, in treba bo zelo hitro ukrepati. Najprej klišejski nasvet. Pokliči nekdanjo soprogo na pogovor in ji povej, kaj si opazil in kaj si misliš o vsem skupaj. Mogoče se za začetek dogovorita, da bo hčerka pri tebi bolj pogosto ali pa en cel mesec, da jo spet spraviš v red. Če bo soproga gluha za tvoje pripombe oziroma ne bo želela ničesar spremeniti v korist hčerke, so tu institucije, na katere se lahko v vsakem hipu obrneš. Tudi to ji na lep način povej. Na prvem mestu je hčerka, in ne soproga niti ti. Pa veliko sreče!

Sandra, 34 let

Nič brez dokaza!

Morda tole, kar bom napisala, ni najbolj modro, pa vendar. Preden naredite odločilen korak in pokličete center za socialno delo, prosite hčerko, naj si dan ali dva zapisuje, koliko časa mama dejansko preživi na družbenih omrežjih. Ko boste imeli v rokah dejansko 'dokaz', ki vam bo dal misliti, pokličite najprej svojo nekdanjo partnerico in se z njo temeljito pogovorite. Morda pa bo številka spodbudila željo po spremembah. Ljudje se namreč velikokrat niti ne zavedamo, koliko časa, ki bi ga lahko porabili za kaj pametnejšega, nam dnevno pobere Facebook.

Manca, 39 let

Prvi korak

Na prvem mestu vam mora biti dobrobit otroka, zato ni treba nič ovinkariti ali crkljati čustev nekdanje žene. Kar lepo ji povejte svoja opažanja in da vas skrbi, da njena odvisnost že slabo vpliva tudi na otroka. Podajte konkretne primere, ki jih navajate tudi v pismu, da bo njej zelo jasno, kje se kaže zanemarjanje. Na vas ni, da skrbite za življenje svoje nekdanje žene, ampak da zavarujete hčerko pred morebitnimi posledicami. Če vam bo ona prioriteta, vam bo hitro jasno, kako narediti prvi korak. Poskrbite le, da te konfrontacije ne boste imeli pred otrokom, ampak nekje na samem, da je pogovor lahko iskren in učinkovit.

Tim, 39 let

Lepo počasi

Upam, da sta z ženo po razhodu ohranila mirno komunikacijo in da vama problem uspe lepo rešiti. Ni tudi nujno, da tvoja nekdanja partnerica ves čas visi na družbenih omrežjih, in nikar v vse to ne vpletaj hčerke. Najbolj grdo je, da hčerko sprašuješ o mami, moraš vedeti, da začuti nelagodje in da bo mamo branila, tudi ti bi svojo, kajne? Otroku ni lepo biti vmes na fronti, medtem ko vidva obračunavata drug z drugim. Lahko da je tvoja nekdanja partnerica v stiski, morda komaj shaja s službenimi obveznostmi ..., saj ne moreš vedeti, kaj se ji dogaja. Mislim, da je prav, da jo mirno vprašaš, ali lahko kje pomagaš. Morda bo vesela, če boš lahko nekaj časa ti bolj poskrbel za hčerkine obveznosti, da si ona uredi svoje življenje in pride spet do časa. Rešita mirno in pomislita na hčerko, da tega spora niti malo ne opazi! Prav tako dajta hčerki vedeti, da je še vedno ljubljena. Bolj mirna bo, ko bo videla, da se njena starša razumeta.

Helena, 40 let

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol