Se to dogaja tudi vam? Ne glede na to, koliko mehčalca uporabite, perilo po pranju ne diši - tukaj je razlog

1. 2. 2025
Deli
Se to dogaja tudi vam? Ne glede na to, koliko mehčalca uporabite, perilo po pranju ne diši - tukaj je razlog (foto: Profimedia)
Profimedia

Lepo je, ko naše perilo zadši po svežem vonju mehčalca, a pogosto se zgodi, da po pranju ni tako.

In to pomeni, da smo naredili napako. Pranje perila se zdi preprosto opravilo, a lahko tudi pri tem hitro naredimo kakšno napako. Te lahko skrajšajo življenjsko dobo oblačil, povzročijo bledenje barv, pa tudi neprijetne vonjave. Zato je dobro vedeti, kako se temu izognemo. Obstaja nekaj razlogov, zaradi katerih pride do takšnih neljubih in povsem nepotrebnih napak, ki jih naredimo sami.

Preberite še: Pri pranju zimskih jaken je ključno eno: to dajte v pralni stroj in jakna bo kot nova

Oblačila peremo na previsoki temperaturi

Ena najpogostejših napak je pranje oblačil v vroči vodi. Čeprav vroča voda učinkovito odstranjuje madeže in bakterije, lahko povzroči, da oblačila zbledijo in izgubijo obliko. Dlje časa bodo ohranila barvo in obliko, če jih peremo pri nižjih temperaturah, na primer med 30 °C in 40 °C. No, pri pranju posteljnine ali zelo umazanih krp je priporočljiva višja temperatura.

Uporabimo preveč detergenta ali mehčalca

Dodajanje večje količine detergenta ali mehčalca ne pomeni, da bodo naša oblačila bolj čista ali mehka. Pretirana uporaba detergenta lahko povzroči nabiranje ostankov v pralnem stroju, kar vodi do neprijetnih vonjav in zamašenih dozatorjev. Prav tako lahko prevelika količina mehčalca oteži pravilno izpiranje, zaradi česar so oblačila lahko lepljiva ali mastna. Zato upoštevajte navodila na embalaži mehčalca ali detergenta in prilagodite količino.

Pogosto uporabljena fraza staršev, ki otroku prinaša več škode kot koristi

Napačna uporaba mehčalca

Mehčalec zmehča oblačila in zmanjša mečkanje, a ni primeren za vse vrste tkanin. Pri brisačah in športnih oblačilih lahko mehčalec zmanjša vpojnost in učinkovitost. Uporabite ga za bombažne majice, posteljnino ali podobne izdelke, ne dodajajte pa ga takrat, ko perete brisače in športna oblačila. 

Nepravilno vzdrževanje pralnega stroja

To je zelo pomembna podrobnost. V pralnem stroju, ki ni redno vzdrževan, se začnejo nabirati umazanija in ostanki detergenta, v bobnu pa se lahko pojavi plesen. To ne vpliva samo na vonj, obleke se lahko tudi obarvajo. Zato po vsakem pranju izpraznite stroj, obrišite tesnila, dozirnik pa temeljito očistite. Enkrat na mesec zaženite prazen cikel pranja, dodajte le malce alkoholnega kisa.

Novo na Metroplay: Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih | Več vem, bolje jem