Zavetje vode Sarah Crossan (in nekaj drugih knjižnih novosti vrhunskih mojstrov)!

28. 10. 2018
Deli
Zavetje vode Sarah Crossan (in nekaj drugih knjižnih novosti vrhunskih mojstrov)! (foto: profimedia)
profimedia

Pred dnevi je pri Mladinski knjigi v slovenskem prevodu izšel prvenec irske pisateljice Sarah Crossan. In čeravno je roman Zavetje vode, ki pripoveduje zgodbo o odtujenosti in tujosti ter notranji moči in volji do polnega življenja, napisan v verzih, ga bodo lahko na dušek prebrali tudi tisti, ki se praviloma branijo branja poezije.

V ospredje romana Zavetje voda sta postavljena lika Kasienke in njene mame, ki pripotujeta s Poljskega v Anglijosamo z enim kovčkom in vrečo perila.

 

zavetje vode

Kasienka je zbegana in žalostna, njena mama pa ima strto srce, saj se je sem odpravila iskat izginulega moža.

zavetje vode

zavetje vodeKasienka  v novem okolju le s težavo navezuje stike, na novi šoli pa se ne počuti sprejeto. Deklič se neprestano sooča se s težavami, ki so ji bile doslej tuje. Oživi le, ko gre plavat, čeprav se tudi ob tem ne more znebiti občutka, da se potaplja.

A v zavetju vode sčasoma najde moč, razumevanje, ljubezen in pogum, da se spopade z ovirami, ki ji jih je življenje postavilo na pot.

Prvenec irske pisateljice Sarah Crossan Zavetje vode je bil leta 2013 nominiran za prestižno nagrado Carnegie medal.

Knjigo si lahko na spletni strani Mladinske knjige tudi virtualno prelistate TUKAJ.

Ne spreglejte tudi ...

Pred dnevi so pri Mladinski knjigi izšle tudi nove knjižne izdaje dveh vrhunskih mojstrov svetovne literature: knjigi Gabriela Garcíe Márqueza in ilustrirana knjižica Khaleda Hosseinija.

emka.si

  • Khaled Hosseini MORSKA MOLITEV

Leta 2016 je v Sredozemskem morju utonilo ali izginilo 4176 ljudi – 11 vsak dan. Med njimi tudi otroci. Potem ko so njihovo otroštvo zaznamovale bombe, izgube bližnjih in lakota, je upanje na srečno in varno prihodnost utonilo skupaj z njimi, še preden so stopili na varna tla. Leto poprej je bil med njimi tudi Alan Kurdi. Ganljiva podoba mrtvega triletnika na morski obali je pretresla svet in navdihnila Khaleda Hosseinija, ambasadorja dobre volje za UNHCR, Urad visokega komisariata Združenih narodov za begunce, ter avtorja uspešnic Tek za zmajem, Tisoč veličastnih sonc in V gorah odzvanja, in nastala je ganljiva ilustrirana knjiga, v kateri oče na predvečer nepredvidljivega potovanja nagovarja svojega sinka.

  • Gabriel García Márquez DVANAJST POTOHODNIKOV

Nobelovec Gabriel García Márquez je sicer najbolj znan po svojih romanih, a je bil tudi velik mojster kratke proze. Zbirka iz leta 1992 prinaša dvanajst ohlapno povezanih zgodb, ki tematizirajo tujost in tujino. Vse zgodbe se odvijajo v Evropi, kjer se bolj ali manj po naključju znajdejo zelo različni Latinoameričani, začenši z bivšim diktatorjem, ki preživlja svoja zadnja leta v nekem zakotnem švicarskem hotelu. Zgodbe, ki jih navkljub vsem čudnim pripetljajem preveva in preseva nekakšna melanholična modrost, so uravnoteženo delo zrelega mojstra, v času razseljevanj in preseljevanj pa bodo imele marsikaj povedati tudi slovenskemu bralcu.

  •  Gabriel Garciá Márquez STO LET SAMOTE

Sto let samote, kultno delo magičnega realizma, ki je za vedno spremenilo književnost Latinske Amerike, se lahko bere kot pravljica. A Gabriel García Márquez je v njem nastavil ogledalo družbi svojega, pa tudi našega časa, saj je v zgodbi o rodbini Buendía in mestecu Macondu skozi večno vračanje enakega razgrnil celotno človeško mitologijo. Márquezova nadčasovna mojstrovina, že od svojega izida leta 1967 navdihuje vedno nove interpretacije in ostaja eno ključnih del ne le kolumbijske, temveč svetovne književnosti. V slovenščini je prvič izšla leta 1971 in doživela več ponatisov, zdaj pa se med slovenske bralce podaja v osveženem prevodu in prenovljeni podobi.

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc