Zanimivosti Promocijsko sporočilo

Poskrbite zase: iz zime popolnoma zdravi v pomlad!

26. 2. 2019
Deli
Poskrbite zase: iz zime popolnoma zdravi v pomlad!

V hladnih dneh nas kaj hitro doleti kakšen prehlad ali katero drugo še bolj neugodno obolenje. Zato, če želimo uživati v zimi in bogastvih, kot sta sneg in led, ki jih prinaša s seboj, moramo seveda predvsem skrbeti za preventivo in vzdrževati svoj imunski sistem, hkrati pa se moramo pripraviti, da si bomo ob morebitnem obolenju znali čim bolj učinkovito pomagati in si zato hitreje opomoči.

Zelo pogoste v zimskem času so prav okužbe dihal. In največ težav pri akutnih okužbah dihal, ki jih lahko povzročajo virusi, bakterije ali drugi mikroorganizmi, nam običajno povzroča kašelj. Običajno se pojavi med zadnjimi znaki obolenja, a pogosto traja najdlje. Zaradi velike vzdraženosti dihalnih poti ob okužbi lahko kašelj še nekaj časa vztraja tudi po odstranitvi vzrokov obolenja.

Kaj moramo vedeti o kašlju?

√ Kašelj je simptom in življenjsko pomemben refleks, ki nam pomaga očistiti spodnje dihalne poti, da v njih ne zastajajo odvečna sluz ali tujki, ki bi vplivali na prehodnost dihalnih poti (pljuča, sapnik, grlo). 

√ Kašelj se pojavi pri običajnih zimskih obolenjih dihalnih poti in je mnogokrat najdlje trajajoči simptom.

√ Običajno suhemu in dražečemu kašlju sledi moker ali produktiven kašelj.

√ Kašelj je peti najpogostejši vzrok za obisk odrasle osebe pri zdravniku in eden od glavnih razlogov za obisk pediatra. 

√ Kadar traja do tri tedne, govorimo o akutnem kašlju, o kroničnem pa, če traja več kot osem tednov. Vmesno obdobje imenujemo subakutni kašelj.

√ Močno kašljanje je izčrpavajoče in lahko celo povzroči bruhanje, kratkotrajne izgube zavesti, bolečine v mišicah, zlome reber, kilo ali nezmožnost zadrževanja urina. 

√ Včasih je vzroke za kašelj treba iskati tudi v drugih bolezenskih stanjih, ki ne vključujejo dihalnih poti in pljuč.

Zakaj je pomembno izkašljevanje?

√ Sluznica dihalnih poti je prekrita s sluzjo (mukus), ki predstavlja prvo linijo naravne mehanske zaščite dihalnih poti pred vdorom tujkov v telo in je pomembna komponenta prirojenega imunskega sistema. Poenostavljeno je sluz razredčena vodna raztopina maščob, beljakovin in ogljikovih hidratov ter jo tvorita dve plasti (spodnja bolj tekoča in zgornja bolj gosta plast).

√ Nastajanje sluzi se lahko zaradi različnih vplivov (okužbe, bolezenska stanja, zdravila) pospeši. Preveliko nastajanje sluzi v dihalnih poteh predstavlja zaporo in je dejavnik tveganja za napredovanje ali poslabšanje bolezni. To velja še zlasti pri bolnikih s kroničnimi boleznimi dihal (KOPB, cistična fibroza, kronični bronhitis ipd.).

√ Osnoven mehanizem odstranjevanja sluzi vključuje migetalke na površini dihalnih poti, ki premikajo odvečno sluz navzgor v smeri žrela. Če je sluz dovolj tekoča, to ni težavno. Presežke ali prekomerno nastalo sluz in tujke pa poskuša telo odstraniti tudi z izkašljevanjem. V primeru oslabljenega refleksa za kašelj ali preveč viskozne sluzi lahko ta začne v pljučih zastajati.

√ Zastajanje goste sluzi lahko zmanjšuje pljučno funkcijo in povečuje tveganje za nastanek sekundarnih dihalnih okužb, saj je sluz lahko gojišče mikrobov.

√ Pomembno je, da odvečno sluz iz dihalnih poti čim hitreje odstranimo.

Kako pospešimo ali olajšamo odstranjevanje sluzi iz dihalnih poti?

Z izboljšanjem pretočnih lastnosti sluzi – da postane sluz redkejša. To dosežemo z zadostnim vnosom tekočine v telo (vsaj dva litra na dan pri odrasli osebi).

Učinkoviti rešitvi sta tudi vlaženje zraka v prostoru in inhalacije vodne pare, saj vlaga v vdihanem zraku pomaga redčiti sluz in olajša njeno izločanje iz pljuč in dihalnih poti.

S spodbujanjem izkašljevanja z zdravili. Primer take skupine zdravil so mukolitiki.

Kaj so mukolitiki?

To so zdravila, ki redčijo sluz, lajšajo njeno izločanje iz dihal in s tem umirjajo kašelj. Mednje spada tudi acetilcistein.

Acetilcistein je več kot mukolitik, saj deluje tudi kot antioksidant in s tem podpre obrambni mehanizem organizma. Preko povečane tvorbe glutationa lahko zmanjšuje oksidativni stres v telesu in tudi zato lahko ugodno vpliva na potek določenih bolezni.

Fluimukan®, ki vsebuje acetilcistein, je klasični mukolitik, ki zmanjšuje viskoznost obstoječe sluzi. Zato se sluz lahko učinkoviteje odstranjuje iz dihalnih poti, kar pomirja kašelj in hkrati zmanjšuje tveganje za dodatne okužbe dihal. Acetilcistein se v telesu presnavlja v aminokislino cistein (Cys), ki se vgrajuje v beljakovino, imenovano glutation. Glutation prispeva k zaščiti telesa pred oksidacijskim stresom in velja za enega od ključnih antioksidantov v telesu. Več lahko preberete na www.fluimukan.si.