Pomembno je poudariti, da se pogodbeno dogovorjeni delovni čas ne bo spremenil, temveč bo le bolj fleksibilno razporejen.
Osemurni delovnik bi lahko kmalu postal preteklost v Nemčiji! Stranki CDU/CSU in SPD želita »ustvariti možnost tedenskega namesto dnevnega maksimalnega delovnega časa«, piše v koalicijskem sporazumu. Eden od ciljev: boljše usklajevanje poklicnega in družinskega življenja.
V prihodnosti bi lahko zaposleni denimo opravljal 40-urni tedenski delovni čas – tako, da bi delal deset ur dnevno od ponedeljka do četrtka namesto osem, in nato imel prosto od petka do nedelje. Pomembno je poudariti, da se pogodbeno dogovorjeni delovni čas ne bo spremenil, temveč bo le bolj fleksibilno razporejen, poročajo nemški mediji.
Projekt dobiva podporo poslovnega sveta!
V maloprodaji bi bilo tako lažje obvladovati posebej obremenjene dni, hkrati pa bi lahko zaposleni delali bolj fleksibilno in v dogovoru z delodajalcem, prilagojeno njihovi zasebni situaciji, pravi predsednik panožnega združenja.
Podobno velja tudi za gostinstvo in hotelirstvo.
Osrednje združenje nemške gradbene industrije pozdravlja predlog, saj bi se zaradi bolj fleksibilnega delovnega časa gradbeni projekti izvajali učinkoviteje, zamude bi bilo lažje obvladovati, in oddaljene pogodbe zaključevati hitreje. Združenje delodajalcev Gesamtmetall prav tako meni, da je tedenski maksimalni delovni čas »razumen in izvedljiv«. Kupci iz kovinsko-elektronske industrije imajo danes različne zahteve, prav tako pa delavci različno dojemajo, kako in kdaj želijo opravljati svoje delo.
Nemška konfederacija sindikatov opozarja na izčrpanost
Vendar pa bi bila izvedba zahtevnejša v nekaterih drugih sektorjih, kot so šolstvo ali zdravstvo. »Ne moremo kar tako zapirati ambulant po želji,« pravi vodja Združenja splošnih zdravnikov, in dodaja: »Kdor dela osem ur na dan na recepciji ali pri oskrbi pacientov v prenatrpani ambulanti, bo ob koncu dneva popolnoma izčrpan.« Združenje nemških filologov opozarja na nadaljnje »razkrajanje delovnega časa«. Po njihovem mnenju učiteljskega poklica ni mogoče meriti ne na dnevni ne na tedenski ravni.
Nemška konfederacija sindikatov (DGB) odločno zavrača tedenski maksimum
Namesto da bi se razbremenilo predane delavce, »zdaj mnogim grozi popoln zlom,« opozarja članica uprave DGB. »V bolnišnicah, domovih za ostarele ali pri dostavnih službah se zaposleni že zdaj borijo s predolgimi delovniki in velikimi obremenitvami,« dodaja.