Zelenjavni vrt: Po zimskem spanju gre zdaj zares!

1. 4. 2018 | Vir: Jana
Deli
Zelenjavni vrt: Po zimskem spanju gre zdaj zares! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Marca se narava prebuja iz zimskega spanja. Na zelenjavnem vrtu lahko pripravite prve grede. Zdaj lahko predvzgojite veliko zelenjavnih vrst.

Predvzgojene solatne sadike zdaj lahko posadite na prosto. Pazite, da jih ne posadite pregloboko, sicer vam lahko zgnijejo in ne tvorijo glav. Po sajenju rastline stojijo malo majavo, vendar se stebla v nekaj dneh utrdijo in nato rastejo pokončno. Berivko lahko posejete na majhne grede. Semena posejte na zemljo brez plevela in jih rahlo pograbite. Prve mlade liste poberite kot rezivko. Nato rastline zredčite na razdaljo 25 do 30 cm in jih pozneje uporabite kot berivko.

Koščičasto sadje

Sorte hrušk in jabolk, ki so cepljene na podlage iz sejancev, z leti zrastejo v velika drevesa. V nasprotju s šibko rastočimi sorodniki visoka debla obrežite čim pozneje spomladi. Če drevesa obrežete bolj pozno, bodo slabše pognala, vendar bo donos večji.

Podprite zelišča

Zgodaj spomladi je najboljši čas za obrezovanje trpežnih zelišč, kot so timijan, šetraj, žajbelj, rožmarin in ožep. Najbolje je, da rastline, ki olesenijo na osnovi, s škarjami skrajšate za tretjino ali dve tretjini. Grmi bodo bolj košati in tvorijo več aromatičnih listov.

Pravilno posadite aronijo

Aronija (Aronia melanocarpa) potrebuje malo nege, vendar ni tako nezahtevna, kot je pogosto slišati. Grmi, ki izvirajo iz Severne Amerike, rastejo v naravi na kislih tleh. V ilovnati in apnenčasti zemlji poženejo tanke poganjke in tvorijo le malo cvetov in plodov. Ne prenesejo stoječe vlage in trajne suše. Najbolje jih je posaditi v mešanico humusne vrtne zemlje in komposta iz iglavcev ter gredo dodatno zastreti s sekanico iz iglavcev. Če posadite več grmov, zagotovite opraševanje in tvorbo plodov. Poleti ne pozabite zalivati.

Korenčkova semena naj nabreknejo

Preden korenček posejete, vrečko semen pomešajte s prgiščem vlažnega peska in pustite, da semena tri dni nabrekajo v pokriti posodi na sobni temperaturi. S tem se skrajša kaljenje na gredi za približno teden dni. Postopek ima še to prednost, da mešanica semen in peska prepreči setev na debelo na gredi.

Obrežite borovnice

Najdebelejše in najslajše borovnice rastejo na enoletnih stranskih vejah. Razvejane konice poganjkov odrežite malo nad enoletnim poganjkom. Dodatno odstranite ostarele dele vej, ki obrodijo le majhne kisle jagode. Pustite na grmu ustrezno število mladih, močnih talnih poganjkov. Šibke mlade poganjke prav tako odstranite. Če vam ne ostane dovolj talnih poganjkov, starejše poganjke odrežite na višini kolen. Ti poganjki bodo znova tvorili mlade, rodne stranske poganjke.

Kolerabo in cvetačo posejte v toplo gredo

Topla greda je primerna za predvzgojo različnih zeljevk. Marca posejte kolerabo, cvetačo in druge vrste, kajti potrebujejo 30 do 40 dni, da sadike dosežejo pravo velikost in jih lahko presadite na vrt. Dobro jih zalivajte in redno zračite, saj temperatura na topli gredi naj ne bi presegla 22 do 25 °C.

Negovalni rez robid

Robidova pršica spada med največje škodljivce pri vzgoji robid, ki sicer ne zahtevajo veliko nege. Majhni pajkovci se spomladi preselijo s šib, ki so prejšnje leto obrodile, na cvetne popke mladih šib. Zato grme zredčite že pozimi ali najpozneje pred novim poganjanjem. Vse dvoletne šibe odrežite pri tleh. Prepoznate jih po temni skorji. Nato pet do šest močnih, še zelenih mladih šib zvežite k opornici in vse stranske poganjke skrajšajte na dva popka. Na koncu odstranite tudi odvečne šibke talne poganjke.

Zastrite jagodičje

Divji sorodniki domačih grmov jagodičja rastejo pretežno v podrastju gozdov ali na robu gozda. Tam so navajeni na humusna tla, ki se vsako jesen prekrijejo s plastjo listja. Če želite imeti takšne razmere na vrtu, koreninsko območje jagodičja pokrijte z mešanico narezanega odpada od obrezovanja grmov in komposta. Ko boste prvič kosili travo, lahko posušen odkos uporabite za zastiranje.w

Pripravite čebulčke

Če čebulčke daste v vodo za dan, se hitreje ukoreninijo. Tako čebula v zemlji pozneje ne bo pritiskala navzgor. Čebulčke posadite v razdalji pet centimetrov in v razmiku 20 centimetrov med vrstami. Po dveh mesecih lahko poberete prve čebule in naredite mesto na gredi za druge rastline.

Posejte prvi grah

Grah luščnik prenese rahle zmrzali in ga lahko sejete na prosto (razmik med vrstami 40 centimetrov, v vrsti pet centimetrov). Sorta 'Germana' ima veliko svetlo zelenih strokov s po devetimi do enajstimi sladkimi zrni. Mlade rastlinice osipajte z drobljivo zemljo, brž ko so velike za širino dlani. V oporo so jim suhe veje, ki jih zabodete v vrsto.

Skrajšajte poganjke kivija

Marca obrežite svoje kivije. Od poganjkov iz prejšnjega leta naj v enakomernih razmikih ostanejo le kratki odseki s tremi do petimi popki. Spomladi iz njih nastanejo novi poganjki s cvetnimi popki v zalistjih. Ker vsi poganjki lahko obrodijo le enkrat, je treba poganjke, ki so že obrodili, spomladi pomladiti na stranske poganjke, ki do zdaj še niso obrodili.

Po zimskem spanju gre zdaj zares

Gojite hren

Vzgoja hrena, katerega listi zrastejo do metra, je preprosta. Zdrave korenovke se ne boste mogli hitro znebiti, ko se ustali na vrtu. Zato zdaj poševno posadite v zemljo le nekaj približno 30 centimetrov dolgih korenik. Do jeseni bo zraslo veliko novih stranskih korenin, ki jih boste lahko izkopali.

Sadna drevesa redno gnojite

Predvsem majhne sadne drevnine na šibko rastočih koreninskih podlagah potrebujejo že od prvega leta redne odmerke hranilnih snovi. Potreba je največja med cvetenjem in tvorbo plodov. Hranilne snovi bodo pravočasno pripravljene, če boste počasi delujoča organska vrtna gnojila potrosili že od konca februarja do začetka marca. Drugič gnojite konec maja. Mineralna gnojila učinkujejo hitreje; potrosite jih in jih površinsko vdelajte v zemljo od konca marca do začetka aprila in od sredine junija.

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord