Zeolit: Najmočnejši razstrupljevalec v naravi

15. 4. 2017 | Vir: Jana
Deli
Zeolit: Najmočnejši razstrupljevalec v naravi (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Zeolit postaja zelo koristen dodatek za vrt, zelenice, cvetlične gredice in korita. Uporabljamo ga za izboljšanje tal, uspešno vzgojo in boljšo vegetacijo vrtnin, sadnega drevja, okrasnih cvetlic, grmovnic ...

Naše okolje je vse bolje onesnaženo, tudi zemlji ni prizaneseno. Pri onesnaženi zemlji najbolj pomaga zeolit, trdijo strokovnjaki. Ne le da veže nase težke kovine v tleh in jim s tem onemogoči prehod v vrtnine, tudi vrtnine so bujnejše in bolje obrodijo.

Naravni mineral

Zeolit je naravni mineral vulkanskega izvora, po izsledkih znanstvenih raziskav pa je najmočnejši razstrupljevalec v naravi. Prav zaradi zeolita naj bi bila zemlja na območjih, kjer je včasih bruhal vulkan, tako rodovitna. Zeolit ima zaradi svoje specifične kristalne strukture izredno veliko adsorbcijsko notranjo površino, do 1000 m² na gram zeolita. Zaradi številnih razpredenih tunelov, kanalov in votlin je kot spužva, ki vsrka vase težke kovine in druge strupene snovi, patogene bakterije in viruse iz tal, vode, zraka in organizma ter oddaja dobro (minerale in druge esencialne snovi). Aktivna snov klinoptilolit ima negativni naboj, ki veže nase škodljive snovi. Tisti, ki poznajo lastnosti zeolita, ga ne morejo prehvaliti; tisti, ki ga ne poznajo, pa ne vedo, kaj zamujajo.

Delovanje

Zeolit povečuje zadrževanje vode v tleh in je dobrodošel v sušnem obdobju. Uravnava pH tal ter povečuje učinkovitost gnojil in hranil. Zmanjšuje izgube gnojil in hranilnih snovi v zemlji, predvsem dušika, kalija in fosforja, ki bi se sicer izprali. Ti elementi so ključnega pomena za razvoj koreninskega sistema, zelenega dela in plodu. Zeolit preprečuje ožig korenin zaradi viška amonijaka (sečnine). Veže nase hranila, ki jih postopoma sprošča rastlinam. Izboljša prirast, rahlja in izboljšuje tla, povečuje odpornost rastlin na bolezni in pospešuje razvoj korenin. Zeolit oddaja dragocene minerale, zlasti silicij, kalcij, magnezij, kalij in natrij, ki so pomembni za optimalno rast rastlin. Pospešuje nastajanje humusa, kar pomeni boljši donos in zdrav končni pridelek, in je 100-odstotno naravnega izvora.

Zeolit se uporablja na njivah, pri vseh rastlinah na prostem in v zaprtih prostorih, za vzgojo zelenjave, za vrtove, lončnice in kompost. Lahko se uporablja tudi za izboljšanje zemljišč, travnih površin (tudi igrišč za golf), za absorbicijo pri morebitnih škodljivih razlitjih, poleg tega pa nevtralizira in preprečuje odtekanje toksičnih nevarnih snovi v podtalnico ...

Zeolitna moka za vrt

V kmetijstvu, poljedelstvu, vinogradništvu in sadjarstvu je zelo primerna za uporabo zeolitna moka, katere nahajališča najdemo tudi pri nas, med drugim v Zaloški Gorici, kjer je v geološkem obdobju terciarja tekla lava iz vulkana Smrekovec. Naravno mineralno gnojilo je učinkovito predvsem zaradi kemijske in mineralne sestave. Pomembna lastnost tega naravnega mineralnega gnojila je v postopnem sproščanju elementov rastlinske hrane. Zeolitna moka zadrži lahko topne snovi, jih veže in nevtralizira, hkrati in po potrebi pa je rastlinam in mikroorganizmom vedno na voljo. Je prenašalka in shranjevalka hranljivih snovi v talnih plasteh ter obenem preprečuje, da bi se te izpirale v globlje plasti, kjer bi bile rastlinam nedostopne. Zeolitna moka je vpisana v katalog dovoljenih sredstev za ekološko kmetijstvo. Pridelki, ki zrastejo s pomočjo zeolitne moke, razvijejo bogatejšo koreninsko strukturo ter bolje in hitreje obrodijo.

Obramba proti škodljivcem

Tudi če vaša zemlja ni onesnažena s težkimi kovinami, vam lahko zeolit koristi. Zeolitna moka je še posebej idealna za uporabo na težkih, ilovnatih tleh, saj deluje bazično (pH 7), zaradi česar izničuje pogosto težavo prekisle zemlje in na naraven način zagotovi ugodnejše razmere za življenje talnih organizmov. Slovi tudi po učinkovitosti pri odstranjevanju mahov in pri zatiranju rdečih polžev, saj jim ob posutju odvzame vlago in jih izsuši.

Odmerjanje

Pri redni uporabi zeolitne moke se priporoča dodajanje od 100 do 500 gramov moke na kvadratni meter na leto, pri kislih tleh oziroma pri prvem dodajanju v gredice pa od 500 do 1000 gramov na kvadratni meter. Kadar zeolitno moko dodamo kompostu, deluje kot pospeševalec kompostiranja in zmanjša neprijetne vonjave pri gnitju. Dodamo do 10 kg zeolitne moke na kubični meter komposta, in sicer v slojih, med katerimi je od 10 do 20 cm presledka. Lahko jo uporabimo kot dodatek k substratu za sajenje, s čimer zmanjšamo zalivanje in voda ne odteka iz posod. Zeolit ostane aktiven v zemlji tri do pet let.

Jasna Milinković

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju