Žganje kot naravno zdravilo? Tako o tem pravijo strokovnjaki

8. 3. 2025
Deli

Že desetletja žganje velja za enega najmočnejših adutov ljudske medicine.

Žganje, slivovica, viljamovka ... vse je lahko zdravilo za vse. Resda ljudsko. Pomagalo naj bi pri glavobolu, zobobolu, vročini, gastritisu, visoki temperaturi, prebavnih motnjah, razkuževanju ran, obkladkih ...

Kljub morebitnim dobrim rezultatom pa strokovnjaki pravijo – previdno.

V katerih primerih gre žganje uporabljati in zakaj žganje ni nadomestilo za zdravila.

Prva stvar, po kateri nekateri takoj posežejo doma, ko se porežejo, je žganje. Te metode tradicionalne medicine so se prenašale iz generacije v generacijo.

Medicinski alkohol, ne žganje za razkuževanje!

Čeprav je res, da nekateri zeliščni izvlečki, dodani žganju, lahko povečajo njegovo učinkovitost, strokovnjaki opozarjajo, da je domača priprava žganja vedno problematična, saj ne moremo biti zares prepričani o sestavi ali končnem rezultatu izdelka.

Zakaj na nekaterih izdelkih piše poreklo “iz držav EU in zunaj EU”

"Žganje vsebuje določen odstotek alkohola in alkohol se uporablja kot razkužilo, a za to obstaja medicinski alkohol, torej tisti, ki ga kupite v lekarnah, ki je 70-odstoten in je temu namenjen."

Žganja, ki jih sami pripravljajo ljudje, lahko vsebujejo različna čistila, ki lahko povzročijo težave, tega pa tisti, ki jih uporablja, ne more vedeti.

Zbijanje vročine in tinkture iz rastlin

"Za zniževanje povišane telesne temperature so dobri obkladki iz žganja, tudi tisti iz gabezovega žganja. Obkladke iz gabeza polagamo na določene dele telesa, z njim pa lahko masiramo tudi stopala in dlani. Obkladek deluje tako, da širi krvne žile, kar olajša odvajanje toplote iz telesa, zato bo pomagala," je za Novo povedal dr Nikola Stojković, zdravnik splošne medicine.

Dodaja še, da tovrstne metode pomagajo, še posebej, če temperatura ni zelo visoka, če pa je - se nikar ne zanašajte le na naravna zdravila. "Temperature do 38 stopinj ne smemo zbijati, ker se telo tako bori z boleznijo. Pri visokih temperaturah pa je najpomembneje, da najprej pri zdravniku ugotovite vzrok, šele nato vzamete antipiretike, t.j. zdravila, ki znižujejo temperaturo."

Kaj pa priprave tinktur?

"Obstajajo tudi recepti za pripravo tinktur iz rastlin, ki so narejene na tradicionalen način, vendar gre tudi za pripravo teh raje uporabiti čisti alkohol preverjene kakovostiin ne žganje," pojasnjuje specialistka farmakologije Tatjana Žunić.

Previdno tudi z zelišči

Dragana Pavlović, specialistka za uporabo in zatiranje zdravilnih rastlin, ob tem poudarja, da je treba biti pri tovrstnem 'samozdravljenju' previden pri uporabi domačih mešanic žganja in nekaterih zdravilnih rastlin.

"Nekateri stari recepti iz naših krajev so res zelo dobri in so lahko nadvse zdravilni za kakšne ureznine, pa za grgranje, če nas boli grlo, pa za kakšno razkuževanje, vendar je treba paziti, ali so te zdravilne rastline res zdravilne, saj je bilo kar nekaj primerov nehotenih zastrupitev. Na primer najbolj drastičen primer je priprava domačega pripravka iz rumeni svišča ali košutnika, pri čemer so se ljudje zmotili in uporabili lilije (hemerocallis), ki so ene najbolj strupenih rastlin pri nas. Njen nadzemni del pa je, dokler obe rastlini ne odcvetita, zelo podoben košutniku," so jo še povzeli na Haber.ba.

Opozorilo: Ministrstvo za zdravje opozarja, da uživanje alkohola lahko škoduje vašemu zdravju.

Česa se najbolj bojijo kače: Spomladi postavite to na svoje dvorišče in zaščitite svojo hišo

Novo na Metroplay: "Na Zemlji imamo samo daljico od A do B" | N1 podkast s Suzano Lovec