Istra: Potep po zgodovinskem Umagu

17. 6. 2017 | Vir: Jana
Deli
Istra: Potep po zgodovinskem Umagu (foto: Shutterstock, Profimedia)
Shutterstock, Profimedia

Če vas pot zanese v Istro, obiščite starodavni Umag, ki je izvrsten uvod v drugačno doživetje Sredozemlja.

V tem mestu so si že rimski plemiči ustvarili poletno rezidenco.

O Umagu

Prvo mesto na vhodu v Istro s severne strani osvaja s svojo očarljivostjo, raznolikostjo in bogato ponudbo. Mestece s svojimi 45 km obale in zanimivim zaledjem združuje posebnosti celotne regije in je izvrsten uvod v drugačno doživetje Sredozemlja. Ima izjemno zanimivo zgodovino: odkrili so ga rimski plemiči, ki so se odločili, da si ga prisvojijo za svojo poletno rezidenco. Sijaj, razkošje in glamur teh časov se tudi danes odražajo v benečanskih hišah starega mestnega jedra; ohranjeni so deli obzidja in stolpov in tudi renesančne ter baročne zgradbe in cerkve.

Umag

Zgodovina

Pisni viri Umag prvič omenjajo v 6. stoletju pod imenom Humagum v zahodnorimskem cesarstvu. Konec 8. in 9. stoletja je zaznamovala vladavina frankovske države, hrvaški knez Domagoj pa je leta 1269 priznal oblast Beneške republike. Leta 1797 je mesto prišlo pod oblast habsburške monarhije, njeno vladavino pa je po osmih letih prekinil Napoleon. Leta 1811 so mesto požgali Angleži, leta 1813 je prišlo pod okrilje Avstro-ogrske monarhije, pet let pozneje pa pod oblast Kraljevine Italije. Do leta 1945 je pripadalo svobodnemu ozemlju Trsta, od takrat Jugoslaviji, po njenem razpadu pa Hrvaški.

Kultura in umetnost

Mesto širokih kulturnih obzorij krasi nekaj galerij, uličice starega mestnega jedra skrivajo sledi gotske in renesančne arhitekture, muzej pa so postavili v nekdanjo renesančno trdnjavo. Priljubljena Galerija Marin je od odprtja leta 1997 organizirala veliko razstav in kulturnih dogodkov s poudarkom na sodobni likovni produkciji. V njej so razstavljali domači in tuji prvaki abstraktne ustvarjalnosti druge polovice 20. stoletja, med njimi tudi slikar Edo Murtić in kipar Dušan Džamonja. Galerija je pomembna točka kulturne izmenjave med slovenskimi in hrvaškimi umetniki.

Zgodba grofa Metternicha

Savudrijski svetilnik iz leta 1818 je najstarejši še delujoči svetilnik na Jadranskem morju, visok 36 metrov. Zgodbe ga povezujejo z žalostno ljubeznijo avstrijskega grofa Metternicha, ki se je na dunajskem plesu zaljubil v prelepo hrvaško damo in dal le zanjo zgraditi svetilnik in hišico ob njem. Grofova izvoljenka je podlegla težki bolezni in nikoli ni uzrla svetlobe iz svetilnika. Grof se je odločil, da svetilnika ne bo nikoli več obiskal. Posamezniki prisegajo, da v praznih prostorih še dandanes odmevajo koraki obupanega zaljubljenca, ki išče svojo ljubezen.

Umag, svetilnik

Za lačne in žejne

Izvrstne morske jedi strežejo v ribji restavraciji Badi v Lovrečici zraven Umaga. Lastnica Mileva Badurina ohranja kakovost ponudbe od odprtja restavracije leta 1986. Ljubitelji rib lahko uživajo v surovih ribah, pripravljenih na različne načine, surovih škampih, surovih školjkah in tudi v školjkah na žaru (pokrovače, kapelunge, male pokrovače, ledinke) in v buzari. Fantastična je buzara Badi iz škampov, jastoga in školjk z rezanci. Odlične ribje in mesne jedi domače istrske kuhinje pripravljajo tudi v restavraciji Buščina in sredozemski restavraciji Villa Vilola v bližini Savudrije.

Aktualno dogajanje

Umag

Umag ponuja posebna dogajanja v vsaki sezoni. Od 8. do 11. junija bodo v Zlatorogu - Sveti Pelegrin pripravili že 16. motosrečanje Staaari Rokeri. Mesto bo od 23. junija gostilo desetdnevni mednarodni festival komornega gledališča Zlati lev. Od 8. do 15. julija bo potekal košarkarski kamp za otroke in mladino od 9 do 16 let pod taktirko hrvaškega olimpijca Aramisa Naglića. Športni vrhunec v Umagu bo znova teniški turnir ATP, ki bo v svoji 28. izvedbi potekal od 14. do 23. julija. Sledil mu bo (25. in 26. julija) zgodovinski festival Sepomaia viva, ki prikliče davne čase, ko so Istri vladali Rimljani.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord