Življenje v sožitju s - krti!

24. 5. 2018 | Vir: Jana
Deli
Življenje v sožitju s - krti! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Le redko jih vidimo, a po značilnih krtinah toliko bolj začutimo njihovo prisotnost. Bodite jim naklonjeni.

Njihov življenjski prostor je splet rovov s podzemno kamrico, kjer samičke vzgajajo svoje mladiče. Pozimi niso poznali zimskega spanca, nasprotno, s plenom so se preselili globlje v zemljo. Zdaj, ko se približuje toplejši del leta, pa se zadržujejo pri koreninah. Približuje se sezona preoranih zelenic.

Vrt jih bo vesel

Ker so po naravi mesojedci ali, bolje rečeno, zapriseženi žužkojedci (hranijo se namreč z neznanskimi količinami ogrcev, deževnikov, insektov in polžev), ne škodujejo našim rastlinam in pravzaprav blagodejno vplivajo na naš vrt. Nenehno iščejo hrano, zato so aktivni podnevi in ponoči. Z neutrudnim kopanjem tudi do 50 metrov dolgih podzemnih hodnikov ravnajo in prezračujejo zemljo, krtina pa nastane šele takrat, ko je rov pod površjem, žival pa začne zemljo metati na plan.

Odženite jih humano

Čeprav se v Sloveniji z njimi večinoma bojujemo z odvračalnimi sredstvi, kot je solarni odganjalnik z vibriranjem, je še vedno mnogo nič kaj humanih tradicionalnih metod. Mišelovke in ricinusovo olje, na primer, nalito v krtovo luknjo, vznemirja njihov prebavni trakt, kar se nemalokrat klavrno konča. Eden izmed prijaznih pristopov, s katerim jim preprečite dostop do vrtička, je jarek (širok 20 in globok 60 centimetrov), napolnjen z gramozom in prekrit z zemljo okoli območja, ki ga želite zavarovati. Humana past je lahko tudi prekovana krtina in v njej na glavo obrnjena steklena posoda. Krtino prekrijte z desko, da preprečite prihod svetlobe, in vsak dan preverite, ali se je krt ujel in ga vrnite v naravo. Tudi plastenka, prerezana na pol in z odvitim pokrovčkom, je učinkovita – ko veter zapihlja čez steklenico, ustvarja zvoke, ki se prenašajo v podzemne hodnike in zmotijo krtka. Navsezadnje pa lahko uporabite tudi z limoninim oljem ali s sirotko prepojene blazinice, ki jih postavite v luknje. Zavedajte se le, da obisk kožuharja v vašem vrtu kaže na prisotnost številnih škodljivcev, zato jim je včasih dobro prepustiti opraviti njihovo delo.

Besedilo: Neja Drozg // Fotografije: Shutterstock