Znanost dokazuje, da Facebook in Instagram ubijata naše spomine

5. 4. 2018
Deli
Znanost dokazuje, da Facebook in Instagram ubijata naše spomine (foto: Profimedia)
Profimedia

Nova študija zaključuje, da ljudje zaradi obsesivnega snemanja fotografij s pametnimi telefoni izgubljamo dragocene spomine. Razlog je v preusmerjeni pozornosti.

Znanstveniki namreč dokazujejo, da ljudi snemanje fotografij s telefoni tako zamoti, da se ne morejo spomniti, kaj so dejansko videli v okolici in času, ko so fotografijo posneli. Študija, ki je objavljena v publikaciji Journal of Experimental Social Psychology, razkriva, da nas pametni telefoni dejansko potegnejo iz trenutka, v katerem smo, kar povzroči, da si v možganih ne ustvarimo spomina.

Avtorji študije so se odločili pogledati, kako povečana uporaba družbenih medijev vpliva na kvaliteto naših življenj, med drugim tudi na naš spomin. V raziskavi so več kot sto prostovoljcev peljali na turistični ogled cerkve in jih pri tem spodbudili, da si naredijo čim več opomb - tudi to, kako je bila stavba videti.

Teden po ogledu so prostovoljci bili podvrženi nenapovedanemu spominskemu testu. Skupina, ki je bila opremljena z iPodi s kamerami in fotografirala skorajda vsak korak, je na testu podala manj pravilnih odgovorov kot pa ločena skupina, ki je bila "oborožena" samo s svojim lastnim spominom. 

Znanstveniki ob tem dodajajo, da se spomini v naših možganih ustvarjajo, ko se nevroni med seboj povezujejo v občutke, kadar recimo nekaj vidimo ali nekaj začutimo. Če pa je naša pozornost odvrnjena, se ti spomini ne shranijo v možgane, ampak namesto tega za vselej čepijo zapisani na Facebooku, Twitterju ali Instagramu. 

Ta študija zgolj dopolnjuje pretekle raziskave, ki so že pokazale, da že to, če imamo mobilni telefon samo v roki, povzroči "možgansko odtekanje", saj zaradi zmedene osredotočenosti zniža naše kognitivne sposobnosti in pozornost.