Znanost vam ponuja 4 načine za prekinitev odvisnosti od mobilnega telefona

1. 2. 2018
Deli
Znanost vam ponuja 4 načine za prekinitev odvisnosti od mobilnega telefona (foto: Profimedia)
Profimedia

Preden začnemo - uganete, koliko časa v povprečju ostane elektronska pošta na službenem naslovu neprebrana? 

Kako ste sami pri sebi odgovorili na zgornje vprašanje? Deset minut? Pet minut? Minuto? Pravilni odgovor je - 6 sekund. 70 odstotkov službenih mailov je prebranih v šestih sekundah od prejema. Ne glede na čas v dnevu, seveda.

To pomeni, da imamo problem. Namesto, da bi se naša življenja z razvojem tehnologije izboljševala, se kvaliteta naših življenj prav zaradi tehnologije zmanjšuje. Ključno pri tem je seveda to, da danes nosimo digitalno pisarno v žepu, povsod in ves čas. 

Mnogi ljudje trdijo, da od tehnologije niso odvisni, ampak v njej le uživajo. V isti sapi pa potem slišimo, kako bi taisti ljudje radi imeli več časa, da bi počeli stvari, ki jih resnično veselijo.

Na tem mestu vam ponujamo novo vprašanje - uganete, koliko časa v povprečju ljudje posvetimo svojim mobilnim telefonom vsak dan?  Tri ure. V času preden so se mobilni telefoni nadgradili v pametne telefone, je bil ta čas - 18 minut. 

V zabavni študiji, ki so jo izvedli preteklo leto, so kopico mladih odraslih vprašali, če bi raje imeli zlomljeno kost ali počen telefon. Verjeli ali ne, 46 odstotkov se jih je odločilo za zlomljeno kost.

Zakaj postanemo odvisni od tehnologije?

Mobilni telefon ni droga - kako lahko potem postanemo odvisni? Ker odvisnost ni vezana na užitek. Če bi bila, bi bili odvisni od čisto vsega, kar nam nudi užitek - čokolade, televizije, seksa, gledanja sončnih zahodov. Pa nismo. 

Odvisnost se pojavi zaradi lajšanja psiholoških stisk. Ko nekaj uporabljamo zato, da se lahko soočamo z drugimi problemi v življenju. Danes, ko živimo v dobi anksioznosti, mobilni telefoni pomagajo miriti to anksioznost. Nekateri raziskovalci zato pametnim telefonom pravijo kar "dude za odrasle". Ko smo tečni, zdolgočaseni ali živčni, uporabimo telefon, da se pomirimo. 

Kako prekiniti odvisnost od telefona

1. Recite 'ne bom' namesto 'ne smem'

Če rečete "Ne bom preverjal telefona več kot enkrat na uro," si s tem date moč odločitve. V nasprotnem primeru, ko rečete "ne smem preverjati telefona več kot enkrat na uro," pa sami sebe blokirate v motivaciji, ker si ustvarite občutek, da se tega niste odločili sami.

Se sliši trivialno? Naj vam bo v dokaz, da to deluje, študija, ki so jo izvedli s skupino žensk. Od tistih, ki so si rekle "Ne smem zamuditi vadbe", jih je uspelo le 10 odstotkov, od tistih, ki so si rekle "Ne bom zamudila vadbe", pa jih je uspelo kar 80 odstotkov.

2. Daleč od rok

Če morate imeti telefon na dosegu, ga ne imejte ves čas neposredno pri roki, ampak ga odložite na drugo stran sobe. Tako boste še vedno slišali nujne zvoke, ne boste pa ga kar sami od sebe preverjali vsakih nekaj minut, kar tako, iz navade.

Pri tem pomaga tudi to, da si izklopite vsa nepomembna opozorila. Ni potrebno, da vam telefon zvoni ali vibrira ob vsaki facebook, twitter, instagram objavi, če vam že tako ali tako zvoni za vsak klic, sporočilo in elektronsko pošto.

3. Določite čas za prekinitev uporabe

Poznate tisto, ko se odločite, da boste samo nekaj na hitro pogledali na telefonu, potem pa nenadoma mine ena ura? Ker ste ga prižgali, da bi pogledali elektronsko pošto, nato pa ste pokukali še na facebook, na instagram, na twitter, na vaš blog, nakar je bil čas, da spet počasi pogledate elektronsko pošto. 

Znanstveniki pravijo temu "igrivi krog", kar je občutek, značilen za igralne avtomate. Ideja je, da se predani neki zasvajajoči izkušnji, kot je recimo igranje na avtomatih, potopimo v na pol zasanjano stanje umirjenosti, kjer potem brez prestanka počeno eno in isto stvar.

Da to prekinete, si morate zavestno določiti točko prekinitve. Ali si namestite štoparico, ki vas opozori, da ste že preveč časa posvečeni telefonu, lahko pa si na glas rečete "Pogledam samo pošto in to je to." Kar potem tudi naredite.

4. Navade ne prekinete ampak jo nadomestite z drugo

Ko vas zasrbi, da bi nekaj preverili na telefonu, raje pograbite knjigo. Nadomestite potrebo po telefonu z nečem koristnejšim. Še bolje - sproti si pobrišite aplikacije za socialna omrežja (in se odjavite iz strani), da jih boste morali vsakič, ko želite pogledati facebook ali instagram na telefonu, ponovno naložiti ali se vsaj ponovno vpisati. 

Uporabite lahko tudi aplikacijo Kindle - če boste telefon uporabljali za branje knjig, bo uporaba telefona postala nekaj dobrega. 

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec