Znanstveniki razkrili laži o zdravju 51 voditeljev držav z jedrskim orožjem

21. 7. 2025
Znanstveniki razkrili laži o zdravju 51 voditeljev držav z jedrskim orožjem (foto: profimedia)
profimedia

Mnogi nekdanji voditelji devetih držav z jedrskim orožjem so imeli med svojim mandatom resne zdravstvene težave.  To je lahko vzrok za veliko zaskrbljenost, saj ni znano, ali in kako sposobni so ljudje, ki imajo jedrsko orožje, sprejemati pomembne odločitve, kaže raziskava Univerze v Otagu na Novi Zelandiji, ki jo vodi Nick Wilson, profesor na oddelku za javno zdravje Univerze v Otagu v Wellingtonu.

Študija, objavljena v BMC Research Notes, je analizirala zdravstvene podatke 51 voditeljev držav z jedrskim orožjem - Kitajske, Francije, Indije, Izraela, Severne Koreje, Pakistana, Rusije, Združenega kraljestva in Združenih držav Amerike.

Od teh voditeljev, ki so vsi pokojni, jih je 8 umrlo zaradi kroničnih bolezni med svojim mandatom, 5 pa zaradi srčnih napadov ali kapi, je poročala Univerza v Otagu.

Mnogi voditelji so med svojim mandatom trpeli zaradi resnih zdravstvenih težav, vključno z demenco, osebnostnimi motnjami, depresijo, odvisnostjo od drog in alkohola ... in so predstavljali resnično jedrsko grožnjo.

Koma in huda depresija

Od voditeljev, ki so živi zapustili funkcijo, jih je imelo 15 potrjene ali možne zdravstvene težave.

"Vseh teh 15 voditeljev je verjetno imelo težave z delovanjem zaradi zdravstvenih težav med opravljanjem funkcije. V nekaterih primerih so bile te težave zares velike, kot je bilo v primeru dveh izraelskih premierjev: Ariela Sharona, ki je bil na položaju, ko je po kapi padel v komo, in Menachema Begina, ki je trpel za tako hudo depresijo, da je zadnja leta kot vodja države preživel v izolaciji v svojem domu. Okvarjene sposobnosti med krizami so bile opažene tudi v primeru Richarda Nixona, ki je močno pil celo med jedrsko krizo na Bližnjem vzhodu," je dejal prof. Wilson in dodal: "Obstajali so tudi primeri, ko so bili zdravstveni podatki o voditeljih skriti pred javnostjo."

Srečanje z medvedom v občini Idrija: "Rjovel sem, kolikor sem lahko"

Laganje ameriški javnosti

Domnevno je bilo tako pri več ameriških predsednikih, vključno z Dwightom Eisenhowerjem, čigar zdravniki so njegov srčni napad leta 1955 opisali kot težave z želodcem, Johnom F. Kennedyjem, čigar ekipa je javnosti lagala o Addisonovi bolezni, resni kronični bolezni, in Ronaldom Reaganom, čigar kabinet je prikril njegove poškodbe, potem ko je bil leta 1981 ustreljen, in verjetne znake demence proti koncu njegovega mandata.

Profesor Wilson pravi, da je bil Kennedy v prvih dveh letih v Beli hiši, 1961 in 1962, v slabem zdravstvenem stanju, njegovo delovanje pa so verjetno ovirali Addisonova bolezen, bolečine v hrbtu ter uporaba anaboličnih steroidov in amfetaminov.

Leta 1961 je ukazal neuspešno invazijo v Prašičjem zalivu in slabo nastopil na vrhu hladne vojne s sovjetskim voditeljem Nikito Hruščovom na Dunaju, trdijo.

Po drugi strani pa so Hruščovove težave z duševnim zdravjem verjetno pripeljale do sprožitve berlinske krize in kubanske raketne krize, dodajajo strokovnjaki.

Mitterrandov rak in nesposobnost

V Franciji se je predsednik Francois Mitterrand obdržal na oblasti do konca svojega mandata leta 1995, kljub temu da je pred javnostjo skrival raka prostate in da je njegov zdravnik leta 1994 ugotovil, da ni več sposoben opravljati svojih dolžnosti.

Profesor Wilson je dejal, da je zaradi mednarodne nestabilnosti, ki jo je povzročila ruska invazija na Ukrajino leta 2022, vse bolj pomembno, da sposobni voditelji vodijo države z jedrskim orožjem.

"To še posebej velja za Združene države Amerike, kjer lahko voditelj sam odobri uporabo jedrskega orožja, kar je situacija, znana kot 'jedrska monarhija'", je dodal.

O nesposobnih voditeljih

Raziskavo je vodil Nick Wilson s pomočjo profesorja Georgea Thomsona in neodvisnega raziskovalca dr. Matta Boyda. Raziskava je nadaljevanje Wilsonovega dela o zdravju nekdanjih novozelandskih premierjev, ko je ugotovil, da so vsaj štirje od njih neprimerni za opravljanje funkcije, trije zaradi zdravja, Robert Muldoon pa zaradi alkoholizma.

Prof. Wilson meni, da obstaja več ukrepov, ki bi lahko zmanjšali globalna varnostna tveganja zaradi nesposobnih voditeljev. Mednje spadajo odprava statusa 'visoke pripravljenosti' jedrskega orožja, prepoved njegove predhodne uporabe, protokoli, ki zahtevajo odobritev več ljudi pred uporabo ...

Prof. Wilson pravi, da bi demokratične države lahko razmislile o uvedbi omejitev mandatov za svoje voditelje, pa tudi o sistemu odpoklica, da bi lahko volivci politikom poslali peticijo za odstop. Uvedle bi lahko tudi zahteve po zdravstvenih in psiholoških ocenah voditeljev pred nastopom funkcije in med njihovim mandatom.

Vir: Telegraf Nauka, University of Otago