ZOO Ljubljana: Pozdravljeni, severni jeleni!

30. 6. 2018 | Vir: Jana
Deli
ZOO Ljubljana: Pozdravljeni, severni jeleni! (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Spoštovanje, zaupanje, odličnost, ustvarjalnost in srčnost. Vrednote, ki so za živalski vrt nujne, da lahko v celoto poveže živali, naravo in ljudi.

4. februarja 2014 je bilo usodno jutro, čeprav se to ni zdelo na prvi pogled: »Gozd je bil čudovit. Vse se je bleščalo v kristalih, prejšnja noč pa je bila strašna. V zgornjem delu živalskega vrta je žled podrl vse, kar se je dalo,« spomine obuja direktorica živalskega vrta Zdenka Barbara Ban Fischinger.

Narava je uničila ograde, drevesa, letalnice. Zaposleni so se prebijali skozi visok sneg, da so lahko reševali, šteli, evakuirali in lovili živali. S prizadevnostjo in ustvarjalnostjo so se lotili dela in v štirih letih očistili celoten gozd, zgradili kilometer dolgo novo zunanjo ograjo, popravili vse ceste in obogatili infrastrukturo. Dobili smo marsikatero novo ogrado – za volke, rise, kozoroge, lose in ne nazadnje tudi za severne jelene, ki jih bomo, predvsem na navdušenje najmlajših obiskovalcev, lahko v Sloveniji opazovali prvič. Namreč, pred natanko tednom dni smo pisarno zamenjali za ljubljansko oazo, se podali na približno deset minut dolg sprehod od vhoda Živalskega vrta in v objemu gozda ter družbi več kot 500 živali z vsega sveta pozdravili novo eksotično pridobitev.

8 kilogramov listja na dan

En samček in dve samički, vsi stari dve leti, so pripotovali iz Češke. Da severni jelen lahko preživi v svojem naravnem okolju, je hrano primoran iskati ves dan – jedo vse, kar je za njih užitnega in dnevno zaužijejo tudi do 8 kilogramov listja, gob in jagodičevja, še zlasti pa jim teknejo lišaji. V živalskem vrtu jim dajejo brikete, ki nadomeščajo vse hranilne snovi, ki jih sicer ponujata njihova naravna okoliša tundra in tajga. Z dlako, ki služi kot odlična izolacija, so namreč prilagojeni za življenje na hladnem severnem polu. Letno prepotujejo tudi do 5 tisoč kilometrov, iskanje lokacij pa je odvisno od številnosti populacije komarjev, ki prebiva na tistem mestu. Ti majhni dvokrilci lahko enemu jelenu popijejo liter krvi na leto, kar živali oslabi, zlasti mladičke. Čredica treh severnih jelenov pri nas biva na varnem že od oktobra, vendar jih je osebje po dolgi karanteni in gradnji ograde šele zdaj postavilo na ogled. 

Besedilo: Neja Drozg // Fotografiji: Igor Zaplatil

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol