Nepoštene prakse očitno postajajo stalnica, na nas pa je, da jih spoznamo in se zaščitimo.
Ob časih, ko pritiska draginja, smo pozorni na cene. Primerjamo jih pri raznih ponudnikih in se odločamo za najugodnejšo varianto. Tako namreč lahko prihranimo precej denarja. A trgovcem je nadvse pomembno, da prodajo vse izdelke, ki so na zalogi. Tako kot je razumljiva varčnost potrošnikov, kajne?
Trgovine so na izgubi, če so živila neprodana. Zato skušajo čim prej prodati izdelke, ki so tik pred tem, da jim poteče rok uporabe. Morda ste že opazili sledeči trik: na sprednjih delih polic so izdelki, ki jim rok poteče prej, zadaj pa tisti, ki so bolj sveži in se bodo pozneje pokvarili. No, tisti sprednji sicer niso pokvarjeni, a če na primer jogurta ne mislite pojesti naslednji dan, le poglejte, kakšen je rok uporabe tistih, ki so postavljeni na zadnjem delu polic.
Nič drugače ni, ko gre za sadje in zelenjavo. Na vrh zabojev trgovci postavijo sadje in zelenjavo, ki je mehkejše in se bo prej pokvarilo - zato le pobrskajte bolj po dnu zabojčkov. Še posebej, če sadja in zelenjave ne nameravate porabiti takoj.
Dobro bi bilo tudi, da malce opazujete, kaj se v trgovini dogaja okrog vas. Zagotovo ste že kdaj videli zaposlenega, kako pregleduje zloženo sadje, čudno pa se vam je zdelo to, da je zaboj, ki ga ureja, poln, in da poleg sebe nima vozička z dodatnim sadjem. To počne zato, ker ima nalogo: sveže sadje mora postaviti na slabše dostopna mesta, manj sveže sadje pa na doseg rok kupcev.
Na spletni strani krstarica.com ob tem opozarjajo, da je dobro biti pozoren še na tole: pri pakiranih izdelkih dobro poglejte rok uporabe, pri sadju in zelenjavi pa poskrbite, da izberete živila, ki ustrezajo vašim potrebam. Za takojšnjo uporabo pa izberite sadje, ki je že malce bolj zrelo, tako boste prispevali k manjši količini zavržene hrane.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču