Pionirski dom s Plaktivatovim natečajem 'Pusti knjigo, da te odpelje!'

4. 9. 2018
Deli
Pionirski dom s Plaktivatovim natečajem 'Pusti knjigo, da te odpelje!' (foto: Pionirski dom/Plaktivat)
Pionirski dom/Plaktivat

V Pionirskem domu – Centru za kulturo mladih so zaključili z zadnjim počitniškim tednom oziroma počitniško šolo, ki so jih v poletnih mesecih izvajali za otroke in mladino. Zadnja počitniška šola se je zaključila tudi z razstavo in rezultati javnega povabila PLAKTIVATA; ki je v njihove ateljeje vključil citat oziroma ustvarjalno nalogo z naslovom: Pusti knjigi, da te odpelje.

Namen natečaja je bil spodbujati branje knjig, spodbujanje listanja in spogledovanja se s knjižnim blokom, občudovati knjigo kot objekt, predvsem pa se z njo rokovati in preko nje vstopati v različne imaginarne svetove. V njih, ne le knjigah ampak tudi v razstavljenih likovnih izdelkih so lahko prepoznavali različne pripovedi, izpovedi, predvsem pa poizkušali širiti lastna obzorja in poizkušali za branje nagovoriti tudi naše prijatelje, kolege, sopotnike.

Komisija natečaja v sestavi: Tamara Smolej (TAM-TAM), Pavle Učakar (Mladinska knjiga) in Tina Popovič (Vodnikova domačija), je izbirala med štirimi zaključenimi nalogami. Natečajniki so pripravili likovna dela z naslovi: Pustite nam ta svet, Knjiga mi šepeta, Z domišljijo v svet in Knjiga objekt.

Komisija je na zaključni razstavi likovnih del, ki so jih v ateljejih Pionirskega doma na Komenskega 9 ustvarjali z otroki, izbrala tri avtorska dela. Prvo delo bo javno objavljeno v mestu Ljubljana na enem od javnih panojev TAM-TAMa. Javno predstavitev v urbanem okolju bo delila z bralci DORA BLAJIĆ (9let). V Cicibanu bo predstavila svojo knjižno kreacijo ANA BAHOVEC (11let). V publikaciji Cicido pa bo najmlajše k branju vabila TEA INJA TAVČAR (11let).

Natečaj nas je opomnil, da branja knjig ne smemo dojemati kot šolske obveznosti. Da so knjige lahko naša odlična družba, da beremo lahko na najrazličnejših mestih: doma, na avtobusu, v avtu ali parku. V knjigah so besede kdaj dolge in nerazumljive, za razumevanje kakšnih besedil se je potrebno potruditi in vsakokrat pri branju uporabljati tudi našo domišljijo. Ko z branjem končamo, je užitek še toliko večji, saj se zavemo, da smo za kanček modrejši. In vse to sm v ateljejih prevedli v likovno pripoved, v likovno delo, ki nam je sedaj ponujeno, da ga beremo in spoznavamo, kot vsako knjigo, z mero domišljije in kreativnosti.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol