Slavnostni koncert ob 200-letnici javnega glasbenega šolstva v Sloveniji

16. 12. 2016
Deli
Simfonični orkester Brežice in zbor

Na nedavnem koncertu v Cankarjevem domu v Ljubljani se je ob 200. obletnici javnega glasbenega šolstva v Sloveniji so se predstavili trije simfonični orkestri.

Plaketa župan Občine Brežice, ravnatelj GŠ Brežice

Pred 200 leti, 7. novembra 1816, je na Javni glasbeni šoli pri Ljubljanski normalki zaživel pouk glasbe.

Ob tem zares visokem jubileju je Zveza Slovenskih glasbenih šol 13. novembra v Cankarjevem domu v Ljubljani priredila Slavnostni koncert. Na odru Gallusove dvorane so nastopili trije različni simfonični orkestri, ki so združili mlade šolajoče glasbenike vseh generacij. Taktirka je bila v rokah priznanega slovenskega dirigenta mlajše generacije Simona Krečiča.

Za dodatno slavnostno razpoloženje v dvorani je poskrbela podelitev odlikovanja Srebrnega reda za zasluge Republike Slovenije Zvezi slovenskih glasbenih šol za 'izjemne zasluge pri utrjevanju glasbenega znanja in razvoju slovenske glasbene kulture od 200-letnici delovanja slovenskega javnega glasbenega šolstva', predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja.

Poleg predsednika države in častnega pokrovitelja dogodka Boruta Pahorja, sta se z govorom o pomenu glasbe v življenju mladih poslušalcev dotaknila Boris Štih, predsednik Zveze slovenskih glasbenih šol, in Helena Maffli, predsednica Zveze evropskih glasbenih šol. Za piko na pa je poskrbel Jure Longyka v vlogi moderatorja, ki je kot vedno navdušil s svojim nastopom.

70 let Glasbene šole v Brežicah!Znatni del zaslug pri soudelžbi k častitljivi tradiciji javnega glasbenega šolstva pa gre pripisati tudi vsem tistim, ki so skozi 70 let sooblikovali in gradili Glasbeno šolo v Brežicah. Ta je gotovo tudi rezultat javnega slovenskega šolskega sistema, ki v to dejavnost vključuje kar 14% vseh osnovnošolskih otrok, medtem ko meri evropsko povprečje le 5%, prav tako pa je tudi rezultat dela vseh tistih, ki so v 200 letih, odkar obstaja javno glasbeno šolstvo na Slovenskem, tako in drugače še prispevali k razvoju le-tega.

In prav nastop šolskih orkestrov ob zares častitljivi obletnici javnega glasbenega šolstva pri nas gre zato videti kot priznanje izjemni priložnosti, ki jo slovenska družba nudi mladim. In ta je: da glasba ostane dostopna vsem, ne glede na socialni položaj, in da ostane še naprej plemenita v polnem pomenu besede.

bržeice

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol