Zbiranje donacije je potekalo v okviru dobrodelnega projekta 'Živali za otroke'

10. 11. 2016 | Vir: Lady
Deli

Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana je pred kratkim s svojimi varovanci zaznamoval 70. obletnico delovanja srednje šole. V sklopu praznovanja častitljive obletnice so izvedli tudi akcijo zbiranja sredstev za zagotovitev opreme, potrebne za izvajanje senzorne integracije.

Osrednji del donacije je predstavljal nakup opreme za vzpostavitev senzornega vrta, ki bo postavljen kot učilnica na prostem s petimi senzornimi postajami.

Poleg spodbujanja in razvijanja čutil bo namen senzornega vrta tudi razvoj socialnih veščin pri njihovih učencih. Vrt bo zasnovan za delo v parih in majhnih skupinah, posebna pozornost pa bo namenjena tudi vključevanju terapije s pomočjo psov, ki se bo izvajala v sodelovanju z društvom Tačke pomagačke. Vzpostavitev senzornega vrta v integraciji s terapijo s pomočjo psov predstavlja prvi primer take senzorne terapije v Sloveniji in pionirstvo na področju prenosa tovrstnih inovativnih terapevtskih metod v naše okolje.

Zbiranje donacije je potekalo v okviru dobrodelnega projekta 'Živali za otroke', ki ga podjetje Mars izvaja že tretje leto zapored.

"Optimalen razvoj posameznika, njegova samostojnost, vključevanje v vsakdanje okolje ter izobraževanje v programih z enakovrednim standardom, ki so prilagojeni otrokom s posebnimi potrebami, je naše poslanstvo. Z donacijo podjetja Mars bomo lahko še uspešnejši," je ob praznovanju obletnice srednje šole ZGNL poudaril direktor Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana Boris Černilec.

Blagodejni učinki živali

Ni skrivnost, da imajo živali pomembno vlogo v vsakdanjem življenju ljudi, a ko gre še za bolezen, je njihova funkcija neprimerljiva.

Tako na primer terapevtski psi otrokom, ostarelim ali bolnikom omogočajo izboljšati fizično in psihično počutje; pomagajo pri relaksaciji, saj delujejo sproščujoče; izboljšati socialno počutje oziroma vključenost v družbo, zadovoljujejo človekovo potrebo po pozornosti in telesnem stiku ter pobirajo in prinašajo predmete, odpirajo in zapirajo vrata, prižigajo in ugašajo luči ... Pri gluhih in naglušnih osebah je vloga psa pomočnika še nadgrajena, saj pes dejansko 'sliši' namesto svojega lastnika. Naučeni so, da osebo z dotikom opozorijo na življenjsko nevarne okoliščine, če kdo potrka na vrata, na otroški jok, budilko, zvoneči telefon ... Izšolan pes je v prvi fazi spremljevalec človeku in njegov zvesti prijatelj, ki lahko reši življenje in marsikatero težavo. Znano je, da pes tudi ugodna vpliva na človekovo počutje in zdravje.

A. K.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord