Tamara Vogrin Tara: Skozi portrete pripoveduje zgodbe

6. 9. 2015 | Vir: Story
Deli
Legendarno razstavo portretov Rolling Stonesov si je ogledal tudi brat Micka Jaggerja. (foto: Mediaspeed)
Mediaspeed

Tamara Vogrin Tara je vsestranska umetnica, ki v zadnjem času navdušuje predvsem s portreti legend iz sveta glasbe. Naslikala je vse od kralja reggae glasbe Boba Marleyja do legendarnih Jimmyja Hendrixa, Micka Jaggerja, Freddieja Mercuryja, Janis Joplin, Kurta Cobaina ...

Njena zadnja razstava je bila v sodelovanju s slikarjem Rajkom Ferkom v Vinagovi galeriji v Mariboru.
Slikarka Tamara Vogrin Tara je svoje umetnine prikazala tudi na lanskem Salonu Traminec v Negovi.

Tamara je trenutno edina v Sloveniji, ki se lahko pohvali s takšno serijo razstavljenih slik tovrstne vsebine, naslikanih na platnih tako velikih formatov.

Story: Pod vašimi rokami nastajajo čudoviti portreti tako znanih oseb kot tudi drugih. V čem je skrivnost vašega slikanja?

Posebna skrivnost pri mojih portretih ne obstaja, to je le stvar navdiha. Vedno sem trdila, da če se umetnik odloči delati portrete, mora imeti najprej rad ljudi. Moji portreti izhajajo iz duše, zato si za nove serije slik vedno izberem osebe, ki so mi pri srcu že od nekdaj.

Story: Če se vrneva nazaj, kako se je sploh razvijala vaša slikarska pot?

Moja slikarska pot se razvija že zelo dolgo, pravzaprav sem v tem že več kot 20 let. Za mano so vzponi in padci, ure in ure dela, vztrajnosti, pozitivnih in tudi negativnih kritik, za katere osebno mislim, da so še kako potrebne, če kot umetnik želiš napredovati. Negativna kritika me še nikoli ni postavila v kot, ampak mi je dala nov zagon.

Story: Prvo razstavo ste imeli leta 1997, nato pa še prvo samostojno razstavo na Kubi. Zakaj ravno tam?

V bistvu sem prvo samostojno razstavo imela v svoji Gornji Radgoni, na Kubo pa me je povabil znanec, za katerega sem takrat delala serijo slik. Vse skupaj se je zgodilo tako hitro, da sem bila z razstavo kar naenkrat na Kubi, in to med ljudmi, ki imajo tako malo, a vendar so tako veseli in nasmejani. Čudovita izkušnja.

Story: Vaš ustvarjalni opus je precej širok. Ne slikate samo na platno, ampak izdelujete tudi iz drugih materialov. Nam zaupate, iz česa vse ustvarjate?

Poleg slikanja na platno so moja velika ljubezen tudi stenske poslikave, poslikava tekstila, občasno unikatno poslikam torbice, oblikujem oblačila, sodelujem pri postavljanju scen za prireditve itd. Poslikala sem že ogromno sten, tudi takšnih za otroke, in pred časom sem pomagala pri projektu Mačje mesto v Radencih, ki je nastalo po ideji notranje oblikovalke Barbare Žnidarič. Trenutno sem vključena v več podobnih zadev, rezultati pa bodo vidni šele čez nekaj mesecev.

Story: Naj omenim tudi to, da vaše obleke nosijo vinske kraljice Slovenije. Kakšen izziv vam predstavlja to področje in kako združujete oblikovanje tekstila s slikarstvom?

To področje mi je zelo blizu, saj sem po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka tekstilstva, tako da pri projektu Vinska kraljica Slovenije, katerega nosilec je Pomurski sejem, z veseljem sodelujem. Moje kreacije je do zdaj obleklo šest vinskih kraljic Slovenije, obleke pa so zašila izbrana šiviljstva po Sloveniji.

Story: Katero področje vam predstavlja največji izziv?

Največji izziv mi pomenijo portreti velikih formatov, saj moram zbrati veliko energije, da naredim dober portret in se pri tem še poglobim v zgodbo ter življenje portretirancev. Za posamezno razstavo porabim približno eno leto. Skozi portrete pravzaprav pripovedujem zgodbe.

Story: Če se ne motim, rišeta tudi vaš oče in mama. Ste navdih in znanje podedovali od njiju? Kako pa je z vašim sinom, prav tako rad riše?

Pravijo, da imam talent po obeh, vendar se nihče s slikanjem ni nikoli aktivno ukvarjal. Družina me je vedno zelo podpirala, mi pomagala in se trudila po svojih najboljših močeh, za kar sem jim zelo hvaležna. Sin je v mojem ateljeju zelo prisoten, že kot zelo majhen se je igral z barvami, ustvarjal, risal in ustvarjanje mu zelo veliko pomeni. V kaj se bo razvil, pa bo pokazal čas.

Story: Pred tremi leti ste naredili portrete Rolling Stonesov. Kakšen odziv ste prejeli?

Slavko Franca, lastnik muzeja Rolling Stonesov, in pisateljica Erika Erikson iz Portoroža sta me pred tremi leti povabila k sodelovanju in septembra 2012 sem v Pokrajinskem muzeju Koper razstavila portrete te legendarne glasbene skupine. Odziv na razstavo je bil odličen, prišlo je veliko naših prijateljev, ljubiteljev umetnosti in glasbe. Muzej je pravzaprav pokal po šivih in v zraku je bilo ogromno pozitivne energije. Primorci so bili fenomenalni! Pozneje sem razstavo na povabilo hotela Kempinski preselila v njihov hotel v Portorožu. Slike sem nato razstavila še na nekaterih drugih lokacijah.

Story: Spoznali ste tudi brata Micka Jaggerja Chrisa Jaggerja ... Kako je komentiral vaše delo?

Ko me je Slavko Franca obvestil, da bo Chris Jagger gost razstave in da bo v Pokrajinskem muzeju takrat še koncert njegovega tria, sem bila pozitivno presenečena, hkrati pa sem bila pod velikim ustvarjalnim pritiskom. Chris je zelo prijeten in preprost človek ter prav tako odličen glasbenik. Nad dogodkom in razstavo je bil navdušen in zelo me je razveselilo, da sem ga spoznala in da je prek njega prispela vest o razstavi tudi do Micka Jaggerja.

Story: Vaša zadnja razstava nosi naziv Legende. Nam zaupate kaj o tem?

Legende so v bistvu nadgradnja prejšnjih razstav in tokrat sem naslikala portrete legend iz sveta glasbe - vse od kralja reggae glasbe Boba Marleyja, legendarnih Jimmyja Hendrixa, Micka Jaggerja, Freddieja Mercuryja, Janis Joplin, Kurta Cobaina, Davida Bowieja, Johna Lennona pa vse do frontmana razvpite glasbene skupine The Doors, Jima Morrisona. Tokrat me je k sodelovanju povabil dober prijatelj in znan slikar Rajko Ferk in junija sva v galeriji Vinag v Mariboru skupaj z njegovimi deli odprla razstavo Legende.

Story: Vsak slikar ima neko svojo prepoznavno nit. Vi ste zajadrali v portrete. Zakaj?

Že od nekdaj me je veselilo slikanje portretov. V svojih delih ne želim zgolj klasičnih portretov, ampak da z vključevanjem zgodb in igre barv poudarim ter izrazim značilnosti osebe na sliki. Kolikor vem, sem trenutno edina v Sloveniji, ki je ustvarila toliko serij slik s to vsebino in na platnih tako velikih formatov ter jih tudi razstavila. Še vedno iščem poti, proučujem ideje in upam, da mi nikoli ne zmanjka navdiha na ustvarjalni poti. Ustvarjanje mi je velikokrat pomagalo in moram priznati, da sem zaradi ustvarjanja veliko srečnejša, kot pa če bi vso svojo odvečno energijo vlagala v gledanje televizije in npr. v kritiziranje življenj drugih ljudi. Želim jih navdihniti, ne pa obsojati. Kaj pa odlikuje moje delo, naj presodijo tisti, ki jim s svojim delom polepšam kakšen dan.

Napisala MIMA
Fotografije Mediaspeed

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol

Nova Story že v prodaji

Story 35/2015

Story 35/2015, od 27. 08. 2015