Tina Dubrovnik: Ljubezen na prvo črto

19. 9. 2015
Deli

Umetnost risanja s kano oz. mehndi je pred leti prevzelo tudi Tino Dubrovnik. Mojstrica poslikav je proučila indijsko kulturo in zajadrala v sfero novih dimenzij, ki so delno že povezane z meditacijo. Vso svojo energijo tako usmerja v umetnost, s katero navdušuje tudi druge.

Story: Vaša pot ljubezni do poslikave s kano ima zanimivo ozadje. Nam zaupate, od kod ta velika ljubezen do Indije?

Moja ljubezen do mehndijev oz. poslikave s kano se je rodila pri 19 letih, ko sem se na prvi pogled zaljubila v najlepšega Indijca na svetu, ki sem ga srečala sredi stare Ljubljane. Ljubezen je trajala skoraj šest let, sicer na daljavo, ko sem bila razpeta med Azijo, Slovenijo in Madžarsko. V teh letih sem postala velik fan Bollywood filmov, indijske hrane in kulture nasploh. Najina ljubezen se je sicer končala, ljubezen do indijske kulture pa mi je ostala za vedno pod kožo. Tudi v sklopu študija sinologije sem se vedno znova srečevala z Indijo in so me tako kot kitajska navduševale tudi indijska tradicija, zgodovina in filozofija.

Story: Tovrstna umetnost oz. njihova tradicija pri nas še ni tako zelo razvita, poznana. S čim je vas tako prevzela?

Pred približno dvema letoma sem prišla v življenju do točke, ko sem se zavedela, da se nič ne zgodi samo od sebe, da lahko dosežem vse, kar si zastavim, če si to zares želim, predvsem pa moram delati na svojih željah, in ne na pričakovanjih okolice. Takrat sem se začela ukvarjati s svojimi željami in talenti, ki sem jih dolga leta držala v umetni komi. Začela sem prakticirati alternativno zdravljenje, dosegala sem vedno nove uspehe in še danes ga izvajam in nadgrajujem s ciljem pomagati ljudem do zdravja in ravnovesja s spoznavanjem samega sebe, in ne z zdravili, ki le potlačijo simptome, a jih na dolgi rok ne morejo reševati. To je bil čas, ko sem ponovno odkrila mehndije, bi rekla po naključju, ker se lepo sliši, a v naključja ne verjamem. (smeh) Pol leta sem študirala tradicionalne indijske in arabske vzorce poslikave s kano. Ko sem bila končno zadovoljna s podobo vzorcev, ki sem jih risala na papir, sem se nekaj mesecev ukvarjala z receptom priprave kane za poslikavo.

Story: Kako ste odkrili recepturo kane za poslikavo?

Ti recepti so v glavnem družinske skrivnosti, ki so se v preteklosti prenašali iz generacije v generacijo umetnikov poslikav. Po kakšnem letu, odkar se je začela moja mehndi manija, je bilo vse tako daleč, da mi je uspelo zmešati pravo maso po konsistenci in barvi, ki jo je pustila. Ne bom pozabila prve poslikave, ki sem si jo narisala na roko. Pred tistim malim stožcem s kano sem imela do tega takšno spoštovanje, da sem najprej nekaj dni odlašala, se končno opogumila in za vzorček, ki ga danes narišem v nekaj minutah, potrebovala dobro uro in pol.

Story: V bistvu je tovrstno delo, poslikava tudi neke vrste meditacija. Se tudi sami ob tem sproščate?

Ko sem se takrat opogumila, je bilo zapečateno. Ljubezen na prvo črto bi temu lahko rekla. Ko primem v roke stožec s kano, začnem risati in takrat zadiši po mešanici kane, začimb in eteričnega olja. Padem v stanje, podobno meditaciji. Ustavi se čas, izklopim vse v glavi in preprosto uživam. Menda je to nalezljivo, ker v večini primerov se stranke, ki jih poslikam, popolnoma umirijo. To je čas, ki si ga vzamem za stranko in zase in se vedno konča v prijetnem klepetu, polnem smeha in dobre volje. Za konec pa je še dodatno zadovoljstvo, od navdušenja in občudovanja umetnine, ki je nastala.

Story: Kaj je sploh mehndi? Ljudem je nekako bližji izraz poslikava s kano.

Mehndi je indijsko ime za tradicionalne poslikave s kano. V arabskem jeziku se imenuje hinna. Tako kot številna druga kulturna bogastva je tudi ta tema nežnih nestrinjanj. Tukaj se ne morejo zediniti Indijci in Arabci, ki so odkrili kano in začeli s poslikavami. Viri navajajo, da bi naj prvi dokazi poslikav z rdeče opečno barvo kane izvirali iz Egipta, stari pa naj bi bili pribl. 5.000 let. Tradicija se je tako tisoče let ohranila na območju severne Afrike, arabskih dežel in Indije. Poslikave so se in se še danes delajo in nosijo ob festivalih, porokah ter posebnih dogodkih. Pred leti je ta način naravnega podarjanja lepote pritegnil pozornost po vsem svetu in postal pravi modni hit. Seveda se je to potenciralo, ko so se z mehndiji pojavile filmske in glasbene zvezde, kot Halle Berry, Gwen Stefany, Beyonce, Rhiana, Selena Gomez in seveda pop ikona Madonna, ki je mandalo, narisano s kano na roki, razkazovala že davnega leta ... v videu Frozen.

Story: Kanini vzorčki imajo tudi neki pomen. So zapovedi, kakšni morajo biti?

Poslikave s kano niso le lepe, ampak imajo tudi globlji pomen. Poslikava tistega, ki jo nosi, ščiti pred negativno energijo, med drugim mu prinašajo srečo, ljubezen ali bogastvo in ga povezujejo z višjo energijo. Vsak vzorček nosi svoj pomen.

Story: Kaj je sploh kana? Obstajajo kakšne razlike med črno kano in to, s katero ustvarjate vi?

Kana je grmičasta rastlina, ki uspeva v suhem in vročem podnebju. Njeni listi vsebujejo pigment lawsonia, ki kožo obarva v odtenkih od temno oranžne do temno rjave barve. Iz posušenih in zdrobljenih listov kane se pridobi prah, ki se uporabi za pripravo mase za poslikavo ali za barvanje las. Sama kana je nealergena in ima številne zdravilne učinke. Hladi kožo, deluje kot 100-odstotna UV-zaščita, kožo mehča in hrani, pomaga pri vnetjih ali obolenjih, kot so ožganine, rane, herpes, kurja očesa in še mnogo več. Tukaj je treba opozoriti, da so to lastnosti naravne kane, ki nima nikakršne povezave s t. i. črno kano, to so poslikave, ki jih masovno ponujajo v obmorskih letoviščih. Žal je ozaveščanje o nevarnostih te kane preslabo oz. se jih zavedajo le ljudje, ki so to izkusili na lastni koži, dobesedno. Črna kana ne obstaja! V tej barvi so umetne snovi, pogosto se uporablja črna barva za lase, imenovana PPD Para-phenylenediamin, ki lahko povzroči hudo alergijsko reakcijo ali celo permanentne ožganine.

Story: Kako dolgo pa drži poslikava?

Preden se odločimo za poslikavo s kano, se je treba pozanimati, kaj je v masi, s katero se dela poslikava, in kako dolgo se obdrži. Naravna kana obarva kožo opečnato rjavo, potrebuje dva dni od nanosa, da razvije intenzivnost barve, potem pa se ohrani deset do 14 dni, nikakor ne ostane dlje. Naravni pigment kane se veže z beljakovinami v povrhnjici in z obnavljanjem kože zbledi.

Story: Če se ne motim, imate doma tudi hčerko, ki jo je vaše delo povsem prevzelo. Se tudi sama ukvarja s tem?

Sem ponosna in neodvisna mamica čudovite osemletnice po imenu Zara. Zara že od začetka vneto in radovedno spremlja moje delo. Nad poslikavami je bila navdušena in seveda je tudi sama takoj začela risati vzorčke na papir. Bila je moj prvi model in poslikave še danes ponosno nosi, ko mi jo uspe prepričati, ker zdaj že ve, da to pomeni nekaj časa mirnega sedenja, kar je za osemletnico strašno težko. (smeh) Pravi, da mi bo pomagala, ko bo malo večja in ji bo risanje šlo bolje od rok. Tudi energetsko zdravljenje jo zanima in sama mi je večkrat pomagala, ko sem se slabo počutila, z besedami: danes bom pa jaz tebe pozdravila. V veliko pomoč sta mi starša, ki verjameta vame in mi pomagata. Preizkusila sem biti sama, polno zaposlena z otrokom, pa ni bilo niti malo zabavno. Kadar sem v službi, sta onadva z Zaro. Moj oče fenomenalno kuha in to z veseljem deli z vsemi nami.

Napisala MIMA

Fotografije Natalija Jelušič Babič

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol