Eden največjih znanstvenikov vseh časov Nikola Tesla je rekel, da so pri produktivnosti pomembna tri pravila, ki se jih je sam vse življenje strogo držal.
Nikola Tesla je najbolj znan po svojem prispevku k oblikovanju električnega sistema izmeničnega toka, poleg tega pa je njegovo ime na približno 300 patentih najrazličnejših izumov. V svojem življenju je nenehno delal na projektih in jih pogosto tudi realiziral do konca. Imel pa je tudi čudne navade. Spal je recimo le dve uri na noč. Vendar pa to, kar je dosegel, ne bi bilo mogoče brez strogih pravil za povečanje produktivnosti, ki se jih je držal
1. Preden nekaj naredite, dobro premislite.
Nikola Tesla je pogosto rekel, da si lahko predstavlja stroje in le redko je naredil načrte, preden je začel delati na njihovi konstrukciji. Ta proces vizualnega razmišljanja ni značilen za vse ljudi, vendar je osnovna ideja, da se je treba preprosto osredotočiti na končni izdelek.
Za kreativno razmišljanje se je pogosto treba sprostiti in delati na problemuglavo."Moja metoda je drugačna. S konkretnim delom se mi ne mudi.Ko dobim idejo, jo takoj začnem graditi v svoji domišljiji. Spreminjam strukturo, popravljam in upravljam s strojem v glavi. Povsem vseeno mi je, ali turbino testiram v glavi ali v delavnici. Opazim, tudi če mi ne gre dobro. Ni razlike, rezultat pa je enak," je zapisal Tesla. Veliki znanstvenik se ni rodil s temi veščinami, ampak je kot otrok delal določene vaje, da bi izboljšal svoje možgane.
PREBERITE ŠE:
-
S sinom Helene Blagne je danes takole, sama pa je jasno dala do znanja, kaj si misli o vsem skupaj
-
Mateja Svet zdaj povedala tisto, kar so mnogi že dolgo želeli slišati od nje
2. Pojdite na sprehod.
Znano je, da ima kratek sprehod svoje prednosti, ko gre za ustvarjalnost. Zdi se, da je bil Tesla istega mnenja in čeprav so njegovi sprehodi postali del obsesivno kompulzivnega vedenja, se je med njimi marsičesa domislil. Leta 1881 je v Budimpešti okreval po živčnem zlomu in je med sprehodom prišel na idejo o izmeničnem toku.
3. Delajte na težavah sami.
Kot številni inovatorji in ustvarjalci je tudi Tesla zagovarjal tezo, da je treba biti pri ustvarjanju in razmišljanju sam. "Um je ostrejši in bolj koncentriran v osamljenosti in neprekinjeni samoti. Razmišljanje ne zahteva velikega laboratorija. Izvirnost prihaja iz samote brez vplivov, ki škodujejo našemu ustvarjalnemu umu. Bodi sam, to je skrivnost inovatorjev, bodi sam, takrat se rodijo ideje," je dejal Tesla.
BONUS VIDEO: V najnovejšem podkastu 1, 2, 3 …bis! se Tilen Artač s svojima sogovornikoma pogovarja o fascinantnem svetu zvoka. Boljšega gosta za to temo, kot je Franc Kuzma - svetovno priznani strokovnjak na področju gramofonov in zvočne reprodukcije – si ne bi mogel želeti. Zraven je povabil zagrizenega avdiofila Aleša Kacjana, ki je bil 40 let prvi flavtist Orkestra Slovenske filharmonije.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj