7 nasvetov za sveže iskalce zaposlitve

29. 11. 2018
Deli
7 nasvetov za sveže iskalce zaposlitve (foto: Management Group Press)
Management Group Press

Slovenski zaposlovalci so sedli za okroglo mizo Ekonomske fakultete in študentom predali nasvete ob iskanju prve resne zaposlitve.

Študentsko združenje Management group, je na okrogli mizi »Status: prvič zaposlen«, združilo govorce iz podjetij Lek, Atlantic Grupa, Competo in Studio Moderna, ki so z zbranimi študenti delili nasvete za začetke njihove karierne poti in jim omogočili vpogled v drugo stran službenega razgovora. Kandidati naj bodo na razgovor pripravljeni, iz Facebooka naj raje izbrišejo »problematične fotografije«, predvsem pa naj bodo iskreni.

Nasveti za študente

Vse izkušnje so pomembne

David Špehar iz Leka trdi, da tudi kandidati, ki prvič pridejo na razgovor niso brez izkušenj. Študentsko delo, sodelovanje v različnih organizacijah, naravnanost študentov, da se znajdejo v vlogi vodje ekipe skupinskih nalog na predavanjih in podobne lastnosti so tiste, ki bodo delodajalcu pokazale, če je kandidat pravi za določen položaj.

Ne bodite generični in naredite domačo nalogo

Melita Matko iz Studia Moderne poudarja, da morajo študenti svoj življenjepis prilagoditi poziciji, na katero se prijavljajo. Kadrovniki, ki v roke dobijo tudi po 50 življenjepisov hkrati, se neradi posvečajo generičnim opisom študentov. Pomembno je zakaj bi radi delali ravno na tej poziciji, v ravno tem podjetju, kar pomeni da je pomembno, da so kandidati z delom podjetja dobro seznanjeni. Če kandidati izrazijo svoj interes in določeno mero strasti, je to že velika prednost. Med kandidati iščejo ljudi, ki že v času študija premikajo neke meje in ne ostajajo v coni udobja.

Poskrbite, za svoj digitalni odtis

Ni nujno, da bo potencialni delodajalec pred razgovorom kandidata poiskal na spletu – a obstaja nezanemarljiva možnost. Študentje naj raje preverijo, kakšne rezultate najde splet, če vtipkajo svoje ime in naj si uredijo možnosti zasebnosti na socialnih omrežjih. Fotografsko gradivo iz noči, ko smo se morda malenkost preveč zabavali, lahko škodijo ugledu in s tem zaposlitvenim možnostim.

Več ni nujno bolje

»Življenjepis naj ne bo dolg 5 strani, 1 je dovolj« so se tudi strinjali govorci, hkrati pa opozarjajo, da je dobro, da ljudje cenijo svojo delo, a naj ostanejo realni in se ne označujejo kot strokovnjaka na nekem področju, če so z njim zgolj seznanjeni.

Bodite prilagodljivi

»Ena izmed stvari, ki jih cenimo pri zaposlenih, je seveda tudi prilagodljivost,« pravi Klara Zavrl iz kadrovske agencije Competo.

Meja, ki natančno določa dolžino delavnika se briše. Podjetja nimajo več delavnikov od 8.00 do 16.00. Nikakor ne želijo, da zaposleni delajo 12 ur na dan, konec koncev to pripelje do izgorelosti, vendar je vseeno pomembno, da pokažejo določeno mero pripravljenosti in prilagodljivosti. Delodajalcu je pomembno, da se zaposleni zaveda, da se ob približujočemu projektu delo včasih zavleče, na kak drug dan pa se lahko zaposleni odpravijo domov tudi kako uro prej.

Delaj, kot da te nihče ne nadzira

Še en nasvet, ki so ga zbrani govorci ponudili študentom je, da naj vsako delo opravijo, kot da ga nihče več ne bo pregledal. Mladi imajo namreč navado delo opraviti do zadovoljive mere, saj vedo, da ga bodo morali popraviti še po tem, ko dobijo odziv nadrejenih. Sodelavci delo študentov opazijo in vsak oddan projekt predstavlja njihovo delo in s tem njih same.

Včasih so izkušnje pomembnejše od izobrazbe

Študente je zanimalo tudi, kako pomembna je pri kandidaturi za službo uspešno dokončana formalna izobrazba. Ana Kloar iz Atlantic Grupe pravi, da izobrazba ni vedno prvotnega pomena. Za potencialno vodjo digitalnega marketinga, so bogate izkušnje celo bolj pomembne, kot ustrezna izobrazba, popolnoma drugačna pa je slika, ko iščemo kemika, za delo v laboratoriju.

Management Group je neodvisna in neprofitna študentska organizacija, ki na Ekonomski fakulteti v Ljubljani že od leta 1994 povezuje študente in gospodarstvo. Združuje študente različnih področij, ki si poleg teoretičnega znanja, pridobljenega na fakulteti, poskušajo v času študija pridobiti še praktičen vpogled na področje organizacije in vodenja projektov. Organizirajo tekmovanje v reševanju poslovnih problemov Business Hive, ki je letos uspešno povezalo 150 študentov in 5 podjetji na 3-dnevnem projektu, v sklopu International Week-a pa društvo vsako leto gosti študente iz celega sveta, ki teden dni spoznavajo naravne lepote in gospodarstvo Slovenije. Vseskozi prirejajo tudi različne dogodke s humanitarno noto, kot je bil v letu 2018 dobrodelni Stand-up večer.