9 neresničnih mitov o karieri, ki se jih slepo držimo

6. 8. 2017
Deli
9 neresničnih mitov o karieri, ki se jih slepo držimo (foto: Profimedia)
Profimedia

Na vaši poklicni poti ste se zagotovo že večkrat srečali s številnimi vprašanji, pomisleki ali težavami. V družbi so se skozi čas vzpostavili številni miti in prepričanja o karieri, ki sicer zvenijo povsem zdravorazumsko in logično.

Vendar pa so, kot v svoji knjigi Career for dummies pravi priznan karierni svetovalec Marty Nemko, v resnici preveč idealistični, morda celo utopični.Preverite, ali ste kakšnemu izmed mitov nasedli tudi vi.

1. Obstaja služba, ki vam bo popolnoma pisana na kožo

Če bi popolna magična karierna pot zares obstajala, potem bi jo zagotovo že dolgo poznali. V resnici pa drži, da smo srečni in uspešni lahko že v širokem spektru poklicev, ki jim z našim znanjem in interesi zadostujemo zgolj osnovno. Na primer: če ne znate zamenjati žarnice, verjetno ni najbolje, da se odločite za poklicno pot inženirja.

2. Samozaposlitev = svoboda

Edina svoboda, ki jo kot samozaposleni delavec zares pridobite, je, da lahko po zakonodaji predpisano število ur opravite kadarkoli. Če ste dovolj premožni, da si lahko privoščite zaposliti dodatne ljudi, ki vas bodo razbremenili, sicer ideja o samostojnem podjetju ni napačna, v nasprotnem primeru pa računajte, da bo veliko dela padlo na vas – prodaja, nabava, kadrovanje, računovodstvo, IT... Če torej nimate revolucionarne ideje, ste zelo podjetniško naravnani ali pa ste pripravljeni delati veliko več, kot zgolj 8 ur na dan, raje upoštevajte klasičen starševski nasvet: Poiščite si službo.

3. Boljši boste, če boste na drugi geografski lokaciji svojo pot začeli na novo

Žal ljudje svojih težav ne moremo fizično puščati na nekem kraju, ampak jih nenehno nosimo s seboj. Pri selitvi pa se pojavijo še dodatne težave – iskanje stanovanja in drugih osnovnih storitev za življenje, tuj jezik, tuji ljudje ... Sicer si boste z vloženim trudom zagotovo ustvarili dober ugled, ampak je morda najprej vredno premisliti, ali vam nezadovoljstvo zares prinaša lokacija dela ali pa je mogoče vsebina dela tista, ki vam v resnici ne ustreza.

4. Karierno pot boste lažje izbrali, če si vzamete nekaj mesecev za premislek

Sliši se zelo poenostavljeno, a Marty Nemko svetuje: »Karierni načrt vam bo jasnejši, če na Googlu o delu preberete nekaj prispevkov, se pogovorite s kakšnimi uspešnimi ljudmi, ki delujejo na področju, ki vas zanima, in jim morda v službi nekaj ur sledite, da dobite občutek, kako delo poteka. Potem pa lahko z lahkoto naredite seznam prednosti in slabosti in si na podlagi lastnih občutkov zarišete službeno pot.«

5. Diploma je izjemno pomembna

Nekateri delodajalci sicer zahtevajo določeno stopnjo izobrazbe, vendar za mnoge karierne dosežke še vedno zadostuje tradicionalna pot: Ugled in zaupanje si začnejo mladi ljudje graditi pod mentorstvom na nižjih delovnih mestih, nato pa počasi napredujejo in se vmes udeležujejo krajših izobraževanj ali pa si pridobijo potrebne certifikate in specifikacije za delo. To je velikokrat lahko odlična bližnjica, saj študij zahteva veliko časa in vloženega denarja. Če se ne vidite v vlogi študenta, ki mora ure in ure disciplinirano preždeti za knjigami, ta pot zagotovo ni za vas.

6. Motivacijska pisma niso več pomembna, saj jih delodajalci ne berejo, vsa so med seboj preveč podobna, pisanje pa je zahtevno in dolgotrajno

Dobro napisano motivacijsko pismo vam lahko odpre številna vrata. Če prijava na delovno mesto ne zahteva motivacijskega pisma, a ga boste vi vseeno priložili k CV-ju ali življenjepisu, bo to za delodajalca lahko znak, da ste dober kandidat, ki si službe zares želi. Zato se je vredno potruditi - če niste vešči pisanja, se lahko obrnete na strokovnjake, ki se poklicno ukvarjajo s tem,

7. Za delodajalca so najpomembnejše kompetence kritično razmišljanje, pisanje, verbalno komuniciranje in etične vrednote.

Morda je to v preteklosti zares veljalo, danes pa poleg teh vrednot delodajalci pri kandidatu še bolj cenijo spretnosti in izkušnje.

8. Startupi so zabavni

Morda drži, da bo delo v sveže vzhajajočem podjetju zabavno, ker imajo v pisarni mizo za namizni nogomet in ker je kolektiv bolj sproščen. Vseeno pa je delovni proces v takih organizacijah pogosto bolj sproščen, drugačen. Najprej se prepričajte, če vam njihov način dela ustreza. Če v nasprotnem primeru delate v firmi z dobrim imenom, se boste lažje izognili kadrovskim in organizacijskim težavam, poleg tega pa imajo že uveljavljena podjetja zagotovo več kapitala za vlaganje v inovacije in v razvoj kadrov, pa tudi dovolj sredstev za izplačevanje nadur ali nagrajevanje.

9. Dobri menedžerji podpirajo sodelovanje in izkazujejo podporo

Take menedžerje zaposleni na žalost velikokrat izkoriščajo. To seveda še ne pomeni, da je dober vodja ostro avtokratski, je pa prav, da v različnih primerih tehta med sodelovanjem in prijaznostjo ter med bolj individualističnimi in manj prijaznimi odločitvami. Nikoli namreč ne bodo vsi zares zadovoljni.

Mite o karierni poti bi lahko še naštevali, saj so pogovori o službi, uspehu in denarju zelo prisotni, če ne celo prevladujoči v naših življenjih. Pomembno je torej, da o odločivah o naši prihodnosti, ki se morda zdijo povsem zdravorazumske, večkrat premislimo, si morebiti o tem kaj preberemo ali pa se raje pogovorimo s kariernim svetovalcem.

Povzeto po: Psychology today

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije