Avgusta 1945, ko se je druga svetovna vojna bližala koncu, so ZDA odvrgle dve atomski bombi na japonski mesti Hirošima in Nagasaki v razmaku le treh dni, pri čemer je umrlo najmanj 100.000 ljudi. Tsutomu Yamaguchi je preživel oba.
Tsutomu Yamaguchi, sicer doma v Nagasakiju, se je službeno mudil v Hirošimi, ko je bilo mesto bombardirano ob 8.15 zjutraj, 6. avgusta 1945.
Naslednji dan se je navkljub svojim poškodbam vrnil domov v Nagasaki in na dan drugega atomskega bombardiranja svojemu nadrejenemu ravno pripovedoval, kako je ena sama bomba popolnoma uničila mesto, a ga je ta zavrnil z 'da mora biti malo nor, če to verjame', ko je eskplodirala še druga atomska bomba, tokrat prav nad Nagasakijem.
To je neverjetna zgodba človeka, ki je preživel dve atomski bombi.
Močna svetloba, potem je zatemnilo sonce
Yamaguchi se je pripravljal zapustiti Hirošimo, ko je padla prva bomba.
Takrat 29-letni pomorski inženir je bil na trimesečni službeni poti za svojega delodajalca Mitsubishi Heavy Industries, 6. avgust pa naj bi bil njegov zadnji dan v tem mestu. S sodelavci je delal na novi zasnovi naftnega tankerja in komaj čakal, da se vrne domov, saj sta ga tam čakala žena in mladi sin.
Na drugem koncu sveta je medtem s pacifiškega otoka Tinian vzletel bombnik B-29 z imenom Enola Gay. Pred seboj je imel še približno 2400 kilometrov, preden je nad Hirošimo detoniral bombo, znano kot 'Mali deček'. Danes vemo, da je ta eksplozija takoj ubila okoli 80.000 ljudi, v naslednjih tednih pa je zaradi posledic umrlo še več deset tisoč njih.
Yamaguchi je tistega 6. avgusta okoli 8.15 ravno hodil proti ladjedelnici, ko je nad glavo zaslišal prav to letalo.
Pogledal je v nebo in zagledal ameriški bombnik B-29, ki je letel nad mestom in videl, da je s padalom odvrgel majhen predmet.
Nenadoma se je na nebu pojavila močna svetloba in imel je dovolj časa, da se je vrgel v jarek, še preden se je zaslišala močna eksplozija.
Silovit sunek eksplozije ga je dvignil s tal, ga kot tornado zavrtel po zraku in vrgel na bližnjo krompirjevo njivo. V tistem trenutku je bil od središča eksplozije oddaljen manj kot dva kilometra.
Eksplozija atomske bombe je dvignila toliko prahu in razbitin, da je skoraj popolnoma zakrila sonce. Yamagochi je bil obdan s padajočim pepelom in videl je žareč gobast oblak, ki se je dvigal nad Hirošimo.
Njegov obraz in podlahti so bili močno opečeni, počila sta mu oba bobniča.
Yamaguchi je odšel nato naravnost do ostankov gradbišča, kjer je naletel na dva sodelavca, ki sta prav tako preživela eksplozijo.
Po neprespani noči v bližnjem zaklonišču so se moški 7. avgusta zbudili in se odpravili proti železniški postaji, za katero so slišali, da še vedno obratuje.
"Odšel domov, niti sluteč, kaj ga čaka"
Pot do postaje jih je vodila skozi še vedno tleče požare, uničene zgradbe in zoglenela telesa. Mnogi mostovi so postali zvite razbitine.
Ko je prispel na postajo, se je vkrcal na vlak, poln poškodovanih potnikov, in se z nočnim vlakom odpeljal v svoj domači Nagasaki.
Predsednik Harry Truman je medtem že imel slavni govor, v katerem je kot prvi razkril obstoj atomske bombe. "Gre za izkoriščanje temeljne sile vesolja. Sila, iz katere sonce črpa svojo moč, je bila 'izpuščena' proti tistim, ki so prinesli vojno na Daljni vzhod," je takrat povedal in opozoril, da bo Japonska, v kolikor takoj ne kapitulira, pričakuje 'uničujoč dež iz zraka, kakršnega svet še ni videl'.
Yamaguchi je prispel v Nagasaki zgodaj zjutraj 8. avgusta in odšel naravnost v bolnišnico. Zdravnik, ki ga je oskrbel, je bil njegov sošolec, a opekline po rokah in obrazu so bile tako hude, da ga sprva ni prepoznal. Tudi družinski člani ga niso prepoznali.
Ko se je kasneje, kot kakšna mumija zavit v povoje, le vrnil domov, ga je mama obtožila, da je duh.
"Druga eksplozija - Nagasaki"
Yamaguchi se je poškodbam navkljub že naslednji dan, 9. avgusta, odšel prijavit na delo v pisarno Mitsubishi v Nagasakiju.
Okoli 11. ure je imel sestanek z direktorjem podjetja, ki je zahteval podrobno poročilo o Hirošimi. Poskušal mu je razložiti, kaj se je zgodilo, ko mu je direktor rekel, da je verjetno 'nor', ker: "Kako bi lahko ena bomba uničila celo mesto?" je rekel takrat.
Potem je prav tisti trenutek zunaj eksplodirala še ena bomba, Yamaguchi pa se je vrgel po tleh le nekaj sekund pred tem, ko je udarni val razbil vsa okna v pisarni.
"Mislil sem, da mi iz Hirošime sledi ognjeni gobasti oblak," je kasneje povedal za časopis.
Atomska bomba z vzdevkom 'Debeluh', ki je udarila v Nagasaki, je bila še močnejša od tiste v Hirošimi, vendar sta hribovit teren mesta in stabilno stopnišče stavbe pomagala ublažiti eksplozijo v pisarni, zato je Yamagochi tokrat izšel relativno nepoškodovan. Je pa ta, drugi val sevanja kasneje povzročil rakava obolenja.
Dvakrat v treh dneh preživel nemogoče
Yamaguchi se je takoj po eksplozili odpravil do svoje hiše, ki je bila delno uničena. Prepričan je bil, da se je zgodilo najhujše, a kmalu izvedel, da sta se žena in sin še pravi čas skrila v bližnji tunel in da imata le lažje poškodbe.
Izkazalo se je, da so bile prav njegove poškodbe, ki jih je utrpel v Hirošimi, razlog za njuno rešitev. Njegova žena je v trenutku eksplozije ravno iskala mazilo za njegove rane, zato z otrokom nista bila v hiši in sta si lahko poiskala dobro zavetje.
Yamaguchi je preživel dve eksplozije in dva udarna sunka atomske bombe, ni pa ušel posledicam sevanja. Dvojna doza, ki jo je prejel, je kmalu pričela terjati svoj davek. Izpadati so mu začeli lasje, v ranah se je pojavila gangrena, neprestano je bruhal.
Ko je Yamaguchi na smrt bolan nemočno ležal v zavetišču, je japonski cesar Hirohito v radijski oddaji 15. avgusta naznanil kapitulacijo države.
"Ničesar nisem čutil. Nisem bil žalosten ali vesel. Bil sem resno bolan, imel sem vročino, komaj sem jedel ali pil. Mislil sem, da bom umrl," je Yamaguchi pozneje povedal za The Times.
Kljub vsemu je kasneje okreval in nadaljeval normalno življenje.
Leta 2000 je objavil svoje spomine
Med okupacijo Japonske je delal kot prevajalec za ameriško vojsko in kasneje poučeval v šoli, preden se je vrnil k inženirski karieri pri Mitsubishiju.
Z ženo sta imela v petdesetih še dva otroka, dve deklici.
Yamaguchi se je s svojimi grozljivimi spomini spopadal s pomočjo pisanja poezije, a se izogibal javnemu govoru o svojih izkušnjah vse do leta 2000, ko je objavil spomine in postal del gibanja proti jedrskemu orožju.
Leta 2006 je odpotoval v New York, kjer je pred Združenimi narodi govoril o jedrski razorožitvi. "Ker sem dvakrat doživel atomsko bombo in preživel, moram o tem govoriti," je dejal v svojem govoru.
Tsutomu Yamaguchi ni bil edini, ki je preživel dve atomski bombi. Tudi njegova kolega Akira Ivanaga in Kuniyoshi Sato sta bila v Nagasakiju, ko je padla druga bomba, pa tudi drugi. Približno 165 ljudi je morda doživelo oba napada, vendar je bil Yamaguchi edina oseba, ki jo je japonska vlada uradno priznala kot 'dvojno bombardirano osebo'.
To priznanje je prejel šele leta 2009, le leto dni preden je zaradi raka želodca umrl v starosti 93 let.
Povzeto po Nin, wikipedia in drugih virih.
- Preberite si tudi: Pričevanje očividca o černobilski katastrofi