Brinlee Laster in njena sestra dvojčica Mariela počneta vse skupaj. ŠlI sta na isto univerzo, študiralI iste predmete, moža spoznalI na isti dan in se celo poročilI v razmaku le dveh mesecev. Vendar se je Brinlee pred kratkim soočila s težko diagnozo – šlo je za raka na debelem črevesu, medtem ko je Mariela zdrava.
Mlada Američanka je nenadoma začela čutiti hude bolečine v trebuhu in bila tako izčrpana, da ni mogla dokončati svojega prej rutinskega pohoda.
Zdravniki so njene simptome pripisovali anksioznosti, stranskim učinkom kontracepcijskih tablet ali sindromu razdražljivega črevesja, a se je na koncu izkazalo, da gre za raka debelega črevesa.
Sredi načrtovanja poroke in zaključevanja študija na univerzi Utah State je tudi Brinlee menila, da so njeni simptomi le posledica stresa. Toda ko se je njeno zdravje nekaj mesecev kasneje še poslabšalo, je kolonoskopija pokazala, da ima četrti stadij raka debelega črevesa.
Po drugi strani pa je Mariela ostala zdrava. Med kolonoskopijo, na katero je šla preventivno takoj po sestrini diagnozi, so ji sicer odstranili polipe. Ti bi se kdaj kasneje lahko razvili v rak.
Bolezen vse več mlajših od 45
Primer sester dvojčic je le eden od mnogih primerov raka debelega črevesa, ki vse pogosteje prizadene mlade.
Strokovnjaki verjamejo, da igrajo vlogo prehrana, alkohol, debelost in sedeči način življenja, vendar Brinleyjev primer kaže, da so vzroki še bolj zapleteni.
"Grozljivo je bilo gledati, da gre Brinlee skozi nekaj, česar nisem mogla niti izkusiti niti razumeti," je za KSL News povedala Mariela, Brinley pa je dodal, da te nič ne more pripraviti na trenutek, ko ti povedo, da imaš raka.
Zaskrbljujoč porast raka debelega črevesa pri mladih je komentiral njen onkolog, dr. Mark Lewis iz Intermountain Health, in povedal, da je vedno več njegovih bolnikov mlajših od 45 let, čeprav so redni pregledi priporočljivi šele po tej starosti. "Na žalost ne obstaja 'premlad za raka debelega črevesa'," je povedal dr. Lewis.
Pogosto zdravljenje z antibiotiki v otroštvu
Medtem ko zdravniki poskušajo razumeti, kaj povzroča epidemijo raka debelega črevesa v ZDA, dr. Lewis sumi, da bi lahko bil eden od dejavnikov tudi pretirana uporaba antibiotikov v otroštvu.
"Antibiotiki – tako v otroštvu kot v odrasli dobi – lahko vplivajo na bakterije, ki obdajajo debelo črevo. Danes smo zelo, zelo previdni pri predpisovanju antibiotikov mladim, ker vemo, da obstaja vsaj malo povečano tveganje za razvoj raka debelega črevesa desetletja pozneje," je povedal.
🚨ANTIBIOTICS, including those used in childhood, linked to skyrocketing COLON CANCER cases, in young people and adults.
— Ms. Pistolicious (@mspistolicious) March 24, 2025
A 2021 study of more than 40,000 people found antibiotic use was more strongly linked to colon cancer in younger patients than older patients.
The experts… pic.twitter.com/oQkWuvQy6H
Ker sta imela Brinlee in Mariela skoraj enake prehranjevalne in življenjske navade, je možno, da je svoje odigrala prav različna izpostavljenost antibiotikom v otroštvu.
Brinlee zdaj uradno premagla raka
Za Brinlee je zdaj kar 30 krogov kemoterapije, decembra pa je zdravljenje končal in uradno premagala raka.
"Rada mislim, da mi je Brinley rešila življenje, saj sem bila sama na isti poti, da zbolim" je dejala Mariela.
Dvojčici sta zdaj sprožila pobudo za ozaveščanje o raku debelega črevesa in ustvarila 'The Port Studio' – linijo puloverjev s kapuco, ki so prilagojeni za IV terapijo, da bi bolnikom na kemoterapiji olajšali zdravljenje.
Brinlee poudarja pomen odkritega deljenja zgodb o raku. "Ne želim skrivati dejstva, da sem imela raka. Deliti osebno zgodbo je lahko neprijetno, vendar jo želim deliti, da bi navdihnila druge. Vedno je prostor za upanje," je še povedala.
View this post on Instagram
Vir: Jutarnji list
- Preberite si tudi: Rak postaja v Sloveniji in po svetu čedalje pogostejši