Kako ohraniti vitalnost še v pozni starosti?

16. 10. 2017 | Vir: Jana
Deli
Kako ohraniti vitalnost še v pozni starosti? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Vsi si želimo živeti dolgo in hkrati ostati vitalni. Vsak od nas si želi zdravja in dolgoživosti, zato se v novejšem času pojavljajo številni pristopi in metode, katerih zagovorniki zatrjujejo, da so resničen izvir večne mladosti.


Joga je najboljši način za doseganje dolgega življenja, zatrjujejo zagovorniki te discipline. Drugi prisegajo na tek in tretji zagovarjajo spolnost kot vir dolgoživosti. Nekateri trdno verjamejo, da je ključ do večne mladosti meditacija in za nekoga sta hrana ter prehranski dodatki najpomembnejši. Najnovejši pristopi vsebujejo uporabo hormonskih preparatov in substanc, ki vplivajo na pomlajevanje celic.

Iz znanstvenih krogov pogosto zatrjujejo, da ni nič od naštetega pomembno, ker so geni odločilni dejavnik za dolgoživost. Celo znanstveniki si niso edini, kaj je skrivnost dolgega življenja? Že stoletja nazaj je neki modrec trdil, da je za dolgo in zdravo življenje potrebno poznavanje in izvajanje štirih veščin. Pravilno prehranjevanje, pravilno dihanje, pravilno gibanje in zagotovo najpomembnejše – pravilno mišljenje. V nadaljevanju si bomo ogledali, kako se to ujema z izsledki sodobne znanosti, ki raziskuje fenomene dolgega življenja.

Kaj je skrivnost dolgoživosti?

Kako je možno vzdrževati mladostni videz in visoko raven energije v pozni starosti? Kaj bi rekli na to, če bi vam nekdo povedal, kako dodati deset let ali več k vašemu življenju? Dolgo zdravo življenje ni naključje, začne se z dobro gensko zasnovo, vendar je veliko odvisno od pravilnih življenjskih navad. Znanstveniki zatrjujejo, da če prevzamete prave življenjske navade, so možnosti, da boste živeli vsaj deset let več, zelo velike. Kako natančno pa lahko dosežemo dolgoživost, še vedno ostaja uganka. Mnogo raziskav je bilo v nekaj zadnjih letih narejenih na skupnostih in posameznikih, ki so dosegali nenavadno dolgo življenjsko dobo.

Znanstveniki so se namensko osredotočili na pokrajine, kjer ljudje živijo opazno dlje. Tako so na Sardiniji v Italiji odkrili področje dolgoživosti v gorskih vasicah, kjer je nadpovprečno število stoletnikov. Drugo območje so odkrili na Okinavi, ki je eden večjih japonskih otokov in velja za zibelko karateja. Preučevali so skupino ljudi na tem otoku, ki spada med populacijo, ki dosega najdaljšo življenjsko dobo. V Lomi Lindi, Kalifornija, so raziskovalci preučevali skupino adventistov sedmega dne, ki spada med najdlje živeče v ZDA. Prebivalci teh treh skupnosti se pogosto uvrščajo med stoletnike, redko zbolevajo za civilizacijskimi boleznimi in uživajo v zdravju tudi v pozni starosti.

Izsledki raziskav o dolgoživosti so pokazali skupne značilnosti, ki so značilne za dolgo živeče posameznike:

  1. Imajo starše in bližnje sorodnike, ki so prav tako dosegli visoko starost in imajo nizko stopnjo krvožilnih in dednih bolezni.

  2. Pijejo zmerno (eden do dva kozarca) in ne kadijo.

  3. Uživajo hrano z nizko vsebnostjo maščob, sladkorja in nimajo čezmerne telesne teže.

  4. Telesno vadbo izvajajo redno, vendar ne pretiravajo.

  5. So fleksibilni, sproščeni, vedri, odločni in optimistični.

  6. Izogibajo se situacijam, ki vsebujejo visoko stopnjo tveganja.

  7. Imajo dolgotrajna razmerja – s prijatelji in partnerji.

  8. Imajo spolne odnose enkrat do dvakrat na teden.

  9. Spremembe v življenju izkusijo v zmernem ali počasnem ritmu.

Iz naslednjih značilnosti si lahko ustvarimo predstavo o osebnosti in življenjskem stilu aktivnega, zdravega 90-letnika. On ali ona je srečna, umsko fleksibilna oseba z zmernim, uravnoteženim načinom življenja in skladnimi socialnimi razmerji.

»Kako pa nekdo postane takšna oseba?« Vsi vemo, kaj je zdrav življenjski slog, vendar nam v praksi napotek, kot je 'Živi srečno in zmerno, živel boš dolgo', ne pomaga kaj prida. Želimo si izvedeti, kako bomo to dosegli, kakšni psihološki procesi in konkretni postopki nas pripeljejo do tega, da bomo tudi mi zaživeli takšen življenjski slog.

Kako dosegati dolgoživost?

Izsledki raziskav o dolgoživosti kažejo, da je od štirih zgoraj naštetih veščin najbolj pomembna veščina pravilnega mišljenja – pozitivna mentalna naravnanost, prepričanja, vrednote, način odzivanja. Ključna značilnost dolgo živečih oseb je njihova mentalna naravnanost. Bolj kot okolje ali situacije, v katerih se znajdejo, je odločilen njihov odnos in odzivanje na dogodke v življenju. Zaključki, ki sledijo iz raziskav, nam dajejo naslednje praktične napotke o vedenju, mentalnih strategijah, prepričanjih, vrednotah dolgo živečih oseb.

106 let star mojster dolgoživosti razkriva skrivnosti

Če nekdo lahko doseže starost več kot 100 let brez večjih zdravstvenih težav, pri tem še zmeraj ohrani svoje zobe in sposobnost, da bere brez očal, zagotovo izvaja učinkovito metodo vzdrževanja zdravja. Mojster Tsui se je rodil 12. januarja leta 1910 v Tajvanu. Upokojil se je, ko je bil star 66 let in je kot večina njegovih vrstnikov kazal že znake staranja in senilnosti. Po upokojitvi je začel vsak dan vztrajno in dosledno izvajati sistem vaj (čigong, dihalne vaje, meditacija in zdrava prehrana), ki se jih je še kot mladenič, ko je služil vojsko v Mandžuriji, naučil od budističnega meniha.

Od upokojitve še ni bil nikoli v bolnišnici oziroma ni uporabljal svoje zdravstvene kartice. Skrivnost dolgoživosti se po njegovih izkušnjah skriva v pravilni prehrani, zadosti spanja, učinkovitem sistemu vaj (ki vsebuje telesne in energijske vaje) in vzdrževanju vedrega duha. V svoji starost brez težav demonstrira dobro zdravje in fleksibilnost tako, da ovije nogo okoli vratu, naredi špago ali nekaj deset sklec. Sledi nekaj pomembnejših usmeritev in vaj iz njegovega sistema vzdrževanja zdravja

  1. Najpomembnejše za dolgoživost je, da si zmeraj srečen in optimističen. Drugo najpomembnejše je, da svoje življenje živiš čim bolj naravno, in kot tretje, da vadiš pogosto, tudi če si nekoliko utrujen.

  2. Vstaja zgodaj zjutraj ob 4.30, odpre okna, da omogoči obtok svežega zraka, in gre nazaj v posteljo, kjer vadi. Vsak dan v postelji naredi dvajset vaj (dihanje, samomasaža lasišč, oči, razgibavanje itd).

  3. Nikoli ne preskoči zajtrka. Njegova prehrana je pretežno vegetarijanska. Izogiba se pretiranemu uživanju mesa, odsvetuje ocvrto, zmrznjeno, preveč začinjeno in slano hrano.

  4. Po zajtrku gre na sprehod v bližnji park ali v naravo.

  5. zogiba se kakršnimkoli sladkarijam.

  6. Odsvetuje, da slepo verjamemo v organsko pridelavo hrane, kupuje zelenjavo v navadnih trgovinah in jo za 20 minut potopi v vodo, preden jo spere in začne kuhati.

  7. Odsvetuje uživanje drage hrane in komplicirane priprave, enostavni obroki so najbolj zdravi.

  8. Zvečer po 19. uri ne uživa ničesar razen vode.

  9. Popolnoma odsvetuje kajenje, pitje in žvečilne.

  10. Prva vaja, ki jo zjutraj izvaja, je želvino dihanje, za katero je značilno globoko, dolgo, tekoče, naravno dihanje v popolnoma sproščenem stanju z namenom spodbujanja samozdravilnih moči v telesu.

  11. Za zdravje možganov priporoča vajo, pri kateri z vsemi desetimi prsti 'češemo' lasišče od spredaj nazaj 108-krat.

  12. Za vzdrževanje vida priporoča vajo pri kateri s konico palcev pritiskamo notranje kotičke očesa 108-krat.

  13. Za dober sluh priporoča vajo, pri kateri s sredincem in prstancem obeh rok vmes držimo ušesni školjki in masiramo gor in dol 108-krat.

  14. Za umivanje zob odsvetuje uporabo zobnih krem, uporablja samo krtačko in sol za umivanje zob. Da bi preprečili propadanje zob, priporoča osredotočanje na to, da imamo stisnjene zobe med opravljanjem velike potrebe.

Antioksidanti

Staranje je povezano s procesom, v katerem celice zaradi strupov in obrabe izgubijo sposobnost regeneracije in nehajo pravilno delovati. Z vidika onesnaženosti zraka, vode in hrane je zato za dolgoživost v današnjih časih zelo priporočljivo uživati snovi, ki preprečujejo poškodbe celic in telesa zaradi strupov ter prostih radikalov. To so tako imenovani antioksidanti, snovi, ki so nekakšna policija znotraj nas in nas ščitijo pred teroristi – prostimi radikali, ki se pospešeno ustvarjajo tudi pri bolj intenzivni fizični vadbi. Med najbolj znane antioksidante spadajo: resveratrol, astaksantin, pcynogenol, koencim Q10, betakaroten, vitamina

E in C.

Eno izmed ključnih naravnanosti stoletnikov je, da se ti v življenju nikoli ne sme muditi, izogibati se moraš skrbem in stresu. Številni dolgoživeči posamezniki so živeli skromno in jedli enostavno hrano. Njihova značilnost je bila, da so imeli prijazno srce, skromne želje in niso poznali tekmovalnosti. Resnična skrivnost zdravja in dolgoživosti ni odvisna od materialnega položaja. Tesno je povezana z mentalnim stanjem posameznika, njegovim temperamentom in duševno naravnanostjo. Sodobne raziskave so pokazale, da je vpliv genov na dolgo življenje okoli 30 odstotkov, vse drugo je v naših rokah.

Besedilo: Igor Gregorc
Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije