Kavarniški bonton za ženske iz leta 1936

25. 2. 2015
Deli
Kavarniški bonton za ženske iz leta 1936 (foto: profimedia)
profimedia

Prva kavarna je bila v Ljubljani odprta leta 1782. Takrat je koncesijo dobilo društvo Kazina. Konec osemnajstega stoletja je nato prestolnica premogla že pet kavarn, do druge polovice devetnajstega pa so se že pošteno namnožile. Zanimivo je, da so jih takrat ločili na tiste za gospodo in one za ljudstvo.

Gostje so se v kavarnah kratkočasili z branjem časopisov, kartanjem, šahom, dominami in včasih tudi biljardom, kavarne pa so tudi sicer postale priljubljeno zbirališče meščanov. Kmalu so postale tudi pomembno prizorišče družabnega in političnega življenja v času narodnega prebujanja.

In kakor gostilne, so bile tudi kavarne odprte za vse, ne glede na spol, starost ali vero, čeravno so bile vse do razpada Avstrijskega cesarstva ženske le redke gostje. To se je spremenilo šele v povojnih razmerah, saj so si ženske takrat večinoma že služile same svoj kruh. S prihodom žensk v kavarne se je seveda pojavila tudi potreba po novih pravilih lepega vedenja.

Leta 1936 je Žena in dom takole svetovala 'modernim dekletom':

  • "Če greš sama v kavarno, poišči mizo, kjer ti je všeč, če je pa kavarna zelo polna, prosi natakarja, naj ti poišče prostor. Vedi se skromno in ne zbujaj pozornosti! S tem boš pokazala, da si dama. Ne kliči natakarja čez vso dvorano, rajši malo počakaj, bo že prišel tudi v tvoj konec."
  • "Če hočeš časopise, ne zahtevaj vseh listov naenkrat - nekatere dame imajo slabo navado, da nakopičijo okoli sebe vse polno listov in revij in nikakor ne dovolijo, da bi jih natakar odnesel še kam drugam. Ne dalaj tega, zakaj tudi drugi gosti bi radi brali!"
  • "V kavarni ne smeš delati nič takega, kar bi lahko disgustiralo druge goste. Napudraj, našminkaj in počeši se doma ali pa v garderobi, ne pa pri mizi."
  • "S pijanimi, hrupnimi in slabo vzgojenimi ljudmi pa ne hodi v kavarno, da se ogneš mučnim trenutkom. Saj veš, pregovor pravi: 'Povej mi, s kom hodiš, in povedal ti bom, kdo si!'"
  • "Če ti kaj ni po volji, se pritoži pri natakarju, a ne preglasno in razburjeno, ne krtiziraj vsake malenkosti, tudi s kavarniškimi uslužbeni bodi prijazna! Ne vedi se proti njim, kakor da so ljudje nižje vrste."

Zanimivo? Kavarniški bonton za dame, ki bi kaj lahko veljal še danes (pa ne le za dame), smo povzeli po pisanju Božidarja Jezernika v knjigi Kava - čarobni napoj, ki je bila na največjem svetovnem sejmu kuharskih knjig v Pekingu razglašena za 'najboljšo knjigo o kavi na svetu' in v kategoriji pijač tako prejela nekakšnega 'kulinaričnega oskarja'.

Morda vas bo zanimalo tudi ...

Nekaj malega o tem, kakšen odnos imamo do kave leta 2015, pa so se razpisali tudi na spletnem Playboyu! Preberite si njihov hudomušen prispevek z naslovom, ki obeta kratkočasno, a tudi poučno branje:

Kava

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol