Krompir v našem vsakdanu: Lahko je zdravilo in del kozmetične nege!

7. 1. 2020
Deli
Krompir v našem vsakdanu: Lahko je zdravilo in del kozmetične nege! (foto: Profimedia)
Profimedia

Krompir štejemo med enega od najpogostejših živil v naši kulinariki. Uporabljamo ga kot prilogo, glavno jed, osnovo za raze juhe, pa tudi v sladicah - na primer za slivove cmoke. Lahko pa se ga uporabi tudi v kozmetične namene - v obliki maske za obraz. 

Krompir je tudi odličen vir vitaminov in mineralov, saj v njem najdemo vitamin C in B6, niacin, tiamin, kalij, magnezij, fosfor ... Kot dobro vemo, je vitamin C pomemben del našega zdravja, saj se z njegovo pomočjo borimo proti prehladom in drugim boleznim dihal. Gre tudi za antioksidant, ki nevtralizira škodljive proste radikale in organizem ščiti pred toksini.

Vitamin C je hkrati občutljiv na visoke temperature, zato se ob termični obdelavi živil razkroji, v krompirju pa se izgubi v primeru, če ga kuhate olupljenega in narezanega. Zato ga naslednjič raje skuhajte celega, s skorjo vred. Tako bo ohranil koristne snovi. Prav tako si boste naredili uslugo, če ga boste pekli v pečici s skorjico vred, namesto olupljenega, narezanega in na maščobi.

V krompirju pa so odkrili tudi molekule, imenovane kukoamini, ki znižujejo visok krvni pritisk. Zaradi vsebnosti kakovostnih sestavin se je krompir tudi v preteklosti uporabljal za blaženje vnetij sklepov ter posledic artritisa. Uporabljali so ga za znižanje visoke telesne temperature, pomaga pa tudi pri glavobolih, opeklinah in ozeblinah. Pri tem so najpogosteje uporabljali pripravke iz krompirjevih olupkov, obloge v obliki kaše ali pripravke iz krompirjevega soka.

Zmečkani krompir velja za odlično masko, ki nahrani kožo - po uporabi bo ta gladka in mehka. Masa iz zmešanega zmečkanega surovega krompirja in medu pomaga pri preprečevanju novih in zmanjšanju obstoječih mozoljčkov.

Si boste danes privoščili krompir? Le dajte!

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc