Nizozemska je prva država na svetu, ki nima niti enega potepuškega psa - kako jim je to uspelo?

18. 2. 2024
Deli
Nizozemska je prva država na svetu, ki nima niti enega potepuškega psa - kako jim je to uspelo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Med približno 200 milijoni potepuških psov po vsem svetu je Nizozemska prva država na svetu, ki je z ulic popolnoma odstranila potepuške pse. 

Nizozemska je ponosna na naziv prve države na svetu, ki nima potepuških psov. In to niso dosegli z evtanazijami. Ocenjuje se, da je po vsem svetu približno 200 milijonov potepuških psov, kar pomeni, da se lahko vsi nekaj naučimo od Nizozemske. Malo človeškega sočutja in prijaznosti lahko dela čudeže.

Psi so na Nizozemskem imeli že stoletja pomemben kulturni pomen, saj so služili kot hišni ljubljenčki in statusni simboli za premožne pa tudi kot delovne živali za revne. Vendar pa je epidemija stekline v 19. stoletju pripeljala do tega, da je na ulici končalo veliko zapuščenih psov. In prav to je spodbudilo spremembo v odnosu do lastništva in zdravja psov.

Profimedia

Vpeljali so davek na pse, da bi s tem olajšal breme populacije potepuških psov. Ta načrt se je izjalovil, saj ljudje niso mogli ali želeli plačati davka, kar je povzročilo še več potepuških psov. Tako je bila leta 1864 ustanovljena prva agencija za zaščito živali. Vse od takrat so pravice živali v ospredju socialnih vprašanj na Nizozemskem. Zlorabe živali ne jemljejo zlahka. Storilce čaka denarna kazen v višini okoli 15.000 evrov in do tri leta zapora!

Nizozemska vlada se je problematike potepuških psov odločno lotila z izvajanjem vrste ukrepov. Nekatera mesta so uvedla visoke davke na pse, kupljene v trgovinah, kar je spodbudilo več ljudi k posvojitvi iz zavetišč. Posledično je to ustvarilo prostor za sprejem potepuških psov.

Poleg tega je vlada sprožila nacionalno pobudo, imenovano CNVR (Zberi, steriliziraj, cepi in Return), ki nudi bistvene veterinarske storitve, kot so sterilizacija in cepljenje za potepuške pse. Ta program, ki ga financira vlada, je bil ključnega pomena pri zagotavljanju, da Nizozemska ohrani status prve države na svetu brez potepuških psov.

Profimedia

Kot da to ni dovolj, je vlada ustanovila tudi policijo samo za živali. Policijske enote se odzovejo na vsako nasilje nad živalmi in pomagajo pri reševanju živali. Obstaja tudi Stranka za živali, ki se osredotoča na pravice in dobrobit živali.

Po mnenju Dutch Review Nizozemska takole definira potepuškega psa: 

•Prosto sprehajajoči se psi z lastnikom: Imajo lastnika, vendar lastnik pusti psa ves dan delno prosto teči.

• Prosto sprehajajoči se psi brez lastnika: Psi, ki jih lastniki zapustijo.

• Psi skupnosti: Nimajo enega lastnika, ampak zanje skrbi skupnost.

• Divji psi: Psa nihče ne skrbi in preživi sam.  

Edinstveno je tudi to, da Nizozemska na potepuške pse ne gleda le kot na nevarnost za zdravje in varnost ljudi, temveč tudi kot na etični in moralni problem družbe. Priznavajo krutost do psov in čustveni davek, ki ga vzamejo ljudje, ko vidijo pse sestradane, poškodovane ali celo mrtve živali.

Zadnji potepuški pes je bil iz ulic v Nizozemski spravljen leta 2016. To je rezultat njihovega dolgoletnega truda in uspešnih politik glede nadzora nad pasjimi populacijami ter skrbi za dobrobit živali.     

Preberite še:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj