Poletje je čas, ko svoja stopala pogosteje razkrivamo v odprtih čevljih in sandalih, zato je še posebej pomembno, da so lepa in zdrava.
Pravilna nega stopal ne pripomore le k boljšemu videzu, temveč tudi k udobju in zdravju. Tukaj je nekaj nasvetov, kako poleti negovati stopala, da bodo pripravljena na vse izzive, ki jih prinaša toplejši del leta.
1. Redna higiena
Redno umivanje stopal je ključnega pomena za ohranjanje čistoče in preprečevanje neprijetnih vonjav ter okužb. Umivajte stopala vsak dan z blagim milom in toplo vodo, nato pa jih temeljito osušite, še posebej med prsti, kjer se lahko zadržuje vlaga in povzroči glivične okužbe.
2. Piling in odstranjevanje trde kože
Stopala so poleti bolj izpostavljena in posledično bolj nagnjena k nastanku trde kože in žuljev. Enkrat na teden si naredite piling stopal, da odstranite odmrlo kožo. Uporabite piling kremo ali naravni piling iz sladkorja in olivnega olja. Po pilingu uporabite brusni kamen ali posebno strgalo za odstranjevanje trde kože na petah in podplatih.
3. Hidracija
Po vsakem umivanju in pilingu poskrbite za dobro hidracijo stopal. Uporabite bogato vlažilno kremo, ki bo nahranila kožo in preprečila izsušitev ter razpoke. Posebno pozornost namenite petam, ki so najbolj nagnjene k suhosti. Za dodatno nego lahko kremo nanesete pred spanjem in obujete bombažne nogavice, da se krema bolje vpije.
4. Ustrezna pedikura
Redna pedikura je ključna za lepa in zdrava stopala. Vključuje striženje nohtov, oblikovanje obnohtne kožice in nego nohtov. Nohti naj bodo striženi naravnost, da preprečite vraščanje. Če je potrebno, uporabite pilico za oblikovanje robov. Pri oblikovanju obnohtne kožice bodite nežni in uporabljajte posebne pripomočke za odstranjevanje odvečne kože.
5. Primerna obutev
Izbira prave obutve je ključna za udobje in zdravje stopal. Nosite čevlje, ki so zračni, udobni in nudijo dobro oporo. Izogibajte se dolgotrajnemu nošenju visokih pet, saj lahko povzročijo bolečine in poškodbe stopal. Sandale in čevlji z odprtim sprednjim delom naj bodo narejeni iz naravnih materialov, ki omogočajo dihanje kože.
6. Redne kopeli za stopala
Privoščite si sproščujoče kopeli za stopala vsaj enkrat na teden. V toplo vodo dodajte sol in nekaj kapljic eteričnega olja, kot sta sivka ali čajevec, ki delujeta antiseptično in pomirjujoče. Kopel naj traja 15-20 minut, nato stopala temeljito osušite in nanesite vlažilno kremo.
7. Preprečevanje in zdravljenje glivičnih okužb
Poleti so stopala pogosto izpostavljena vlagi in toploti, kar povečuje tveganje za glivične okužbe. Nosite bombažne nogavice, ki vpijajo vlago, in jih redno menjajte. Če opazite znake okužbe, kot so srbenje, rdečica ali luščenje kože, uporabite protiglivično kremo in se po potrebi posvetujte z zdravnikom.
Preberite še:
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj