Starši se neprestano trudimo svoje otroke zaščititi pred nevarnostjo, pri čemer gremo včasih nehote predaleč. Strokovnjaki opozarjajo, da ima lahko pretirano previdna vzgoja tudi negativne dolgoročne posledice, ki omejuje otrokov razvoj ključnih veščin in neodvisnosti.
Vodilna strokovnjakinja za otroški razvoj je opozorila, da se današnji starši do svojih otrok obnašajo tako zelo zaščitniško, da bi se otroci, ko bi ti odrasli, le težko spopadali z življenjskimi situacijami.
V oddaji Radio 5 Live's In My Opinion je dr. Amanda Gummer je dejala: "Naše otroke razvajamo in to jim ne pomaga," poroča Mail Online.
Strokovnjak je dejal, da pretirano zaščitniško starševstvo pomeni, da otroci ne morejo sprejemati lastnih odločitev, kar je 'eden največjih problemov v krizi duševnega zdravja, ki jo vidimo pri današnjih najstnikih.'
Opozorila je, da mnogi starši preveč razmišljajo o nevarnostih, ki prihajajo s strani tujcev, pri čemer so nesreče znotraj doma veliko verjetnejše kot ugrabitve. "Veliko strahov je pri starših večinoma neutemeljen," je dejala.
Ustanovitelj in izvršni direktor Good Play Guide je opozoril, da je otrokom onemogočen razvoj ključnih veščin, kot so ocena tveganja, socializacija, odločanje in vzpostavljanje prijateljstev, in poudaril, da teh veščin ni mogoče razviti, če se otroci ne morejo igrati zunaj brez stalnega nadzora odraslih.
Dr. Gummer je pojasnil: "Takoj ko pride do manjšega spora, se obrnejo na svoje starše, da ga ti rešijo namesto njih. Ko imate otroke, ki se igrajo sami, dobijo priložnost, da razrešijo te konflikte in se naučijo stvari, kot so empatija in vodstvene sposobnosti."
Dodala je, da se tveganje, da bi se otroku zgodilo kaj slabega, radikalno zmanjša, če se igra zunaj 'na dosegu' svojega doma.
Dejala je, da današnji otroci zamujajo razvijanje vitalnih življenjskih veščin in da jih to ovira in jim 'jemlje svobodo izbire', da bi dobili več občutka nadzora nad svojim življenjem - tako zdaj kot pozneje v odrasli dobi.
"Pustiti jih moramo, da padejo, si opraskajo kolena in komolce, da bodo razumeli nevarnosti in tveganja." Dodala je: "Naj delajo te napake, dokler so posledice majhne, potem pa, ko bodo starejši in bodo posledice večje, se bodo znali spoprijeti s takšnimi stvarmi."