Palau: Turisti ob vstopu podpišejo zavezo, da se bodo obnašali okolju prijazno

25. 5. 2019 | Vir: STA
Deli
Palau: Turisti ob vstopu podpišejo zavezo, da se bodo obnašali okolju prijazno (foto: profimedia)
profimedia

Palau, rajska otoška državica v Tihem oceanu, ima okoli 22.000 prebivalcev, letno pa sprejme do 160.000 turistov. Ker je okoljski vpliv turistov postajal nevzdržen, so se v državi odločili za unikaten ukrep - vsak prišlek ob vstopu v državo podpiše zavezo, natisnjeno v potnem listu, s katero obljubi, da bo varoval okolje in dediščino otokov. 

Prebivalci države Palau se dobro zavedajo pomena varovanja okolja. "Za nas je to dobesedno vprašanje preživetja," je poudarila Jennifer Koskelin Gibbons iz projekta Palau Legacy Project.

Ideja o Palauški zavezi je nastala v glavah štirih žensk, strokovnjakinj s področja marketinga, ki prebivajo v državi. Britanka Laura Clarke se je v Palau preselila s svojim možem, ki je tam dobil službo, in se takoj zaljubila v tamkajšnjo naravo in ljudi. "A ko sem opazovala turiste, sem ugotovila, da ti pogosto ne spoštujejo dediščine Palaua," je pojasnila v pogovoru za STA ob robu zelenega dneva slovenskega turizma ta teden.

Gibbonsova je pojasnila, da se je glavnina težav začela, ko so Palau odkrili kitajski turisti in začeli masovno prihajati v državo. Močno se je povečalo število primerov obnašanja, neprijaznega do okolja in nespoštljivega do še vedno precej tradicionalne palauške družbe. A turizem je velikega pomena za tamkajšnje gospodarstvo. "Pa tudi v naši naravi ni, da bi ljudem zapirali vrata," je dodala.

Marketinške strokovnjakinje so tako želele obiskovalcem poslati jasno sporočilo: pri nas ste dobrodošli, a se morate obnašati spoštljivo. Pretresale so več idej, na koncu pa skupaj z državnim vrhom izbrale zavezo, imenovano palauska prisega.

Država je spremenila zakonodajo tako, da morajo obiskovalci ob vstopu v državo podpisati obljubo, da se bodo na otoku obnašali ekološko odgovorno. Svojo obljubo dajo otrokom in prihodnjim generacijam Palaua.

"Otroci Palaua, kot vaš gost se zavezujem, da bom ohranil in zaščitil vaš čudoviti in enkratni otoški dom," navaja besedilo. Obiskovalci obljubijo obzirnost, prijaznost in raziskovanje z mislijo na okolje, da ne bodo vzeli, kar jim ni dano, in ne bodo poškodovali ničesar, kar ne škoduje njim. Za sabo ne bodo pustili odtisov, razen tistih, ki jih bo odnesla voda, se glasi besedilo.

Pri nastanku zaveze so sodelovali palauški otroci sami. "Postavili smo jim različna vprašanja, denimo kako se počutite ob dejanjih turistov? Kaj jim želite povedati?" je pojasnila Clarkova.

Zaveza predstavlja uradni žig države Palau v potnem listu obiskovalcev. Odtisnjena je v enem od petih jezikov - angleščina, korejščina, poenostavljena kitajščina, tradicionalna kitajščina ter japonščina - in jo obiskovalci podpišejo.

"Sicer se nikoli ne podpisujemo v potni list. A ta del vašega potnega lista pripada državi Palau," je posebnost ideje izpostavila Clarkova. Zatrdila je, da so preverili pravni vidik in se najprej prepričali, da podpisani potni listi ne bodo neveljavni in da obiskovalci zaradi zaveze ne bodo imeli težav pri nadaljnjih potovanjih ali vračanju v domačo državo.

Samo zavezo spremljajo dodatni materiali, med njimi video, ki ga predvajajo vse letalske družbe na poletih v državo, ter informativno gradivo, ki ga obiskovalci prejmejo ob vstopu v državo. V njem je navedeno tako zaželeno kot nezaželeno obnašanje.

Doslej še niso zabeležili primera, da bi kdo od obiskovalcev zavrnil podpis zaveze, sta dodali sogovornici. Na začetku je bilo nekaj zmede in vprašanj, tudi zato, ker letalske družbe niso spoštovale obveze predvajanja pojasnjevalnega videa. Sedaj so te težave rešili in se srečujejo z obiskovalci, ki potujejo k njim prav v želji dobiti zavezo v svoj potni list.

Projekt je pospremila kampanja izpod rok oglaševalske agencije Host/Havas, ki je delo sprejela pro bono. Vendar jim je prinesla velik uspeh, med drugim nagrado črni svinčnik D&AD ter tri velike nagrade na Cannes Lions, tudi naslov Titanium za veliko idejo leta. Pobudo so podprli tudi številni slavni, med njimi hollywoodski igralec Leonardo DiCaprio.

"Dejansko spreminjamo ravnanje ljudi," je poudarila Clarkova. Palau sicer ima organe, ki lahko in tudi dejansko kaznujejo turiste, vendar pa jih je v tako mali državi seveda premalo, da bi lahko nadzirali vse prišleke. Osveščanje in spodbujanje zaželenega ravnanja je zato še toliko večjega pomena.

Palau je tudi sicer pri ohranjanju okolja v prvih vrstah. Je prva država na svetu, ki se je v ustavi odrekla jedrski energiji. Sprejela je zakonodajo, ki bo s prihodnjim letom zaprla 80 odstotkov celotne ekskluzivne ekonomske cone za komercialni ribolov in rudarske in druge ekstraktivne dejavnosti. Prepovedala je 10 koralam škodljivih sestavin v kremah za sončenje in se odločno bori proti plastičnim izdelkom.

V naslednjem koraku pa želi ekipa v svoja prizadevanja vključiti tudi ponudnike namestitev. V Sloveniji so spoznavali zeleno shemo slovenskega turizma in razmišljajo, da bi podoben sistem lahko deloval tudi pri njih. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol