Imate radi pivo, še posebej poleti? To se zgodi z vašim telesom, če vsak dan spijete pivo

26. 8. 2023
Deli
Imate radi pivo, še posebej poleti? To se zgodi z vašim telesom, če vsak dan spijete pivo (foto: Profimedia)
Profimedia

V vročih dneh ima veliko ljudi navado spiti kakšno pivo. Z njim se osvežijo po napornem dnevu ali rekreaciji.

Kakšen pa je vpliv vsakodnevnega pitja piva na telo? Vpliv kakršne koli hrane ali pijače na posameznika je različen - odvisen je od njegove družinske zgodovine, zdravstvenega stanja, prehranskih navad ... Dietetiki pravijo, da obstaja nekaj splošnih načinov, kako lahko zmerno pitje piva vpliva na zdravje.

Slabše počutje

Čeprav morda pitje piva ob koncu dneva lahko pomaga, da se človek v trenutku počuti bolj sproščeno, dietetik Alex D'Elia,, pravi, da se lahko zaradi tega dolgoročno počutite slabše. "Alkohol velja za depresiv in pomirjevalo, zato kratkoročno sicer pomiri in sprosti, toda, ko vpliv popusti, poslabša počutje. Alkohol ima vpliv na možgane in spremeni raven GABA in serotonina, kar lahko vodi do povečanega občutka tesnobe ali depresije." Pitje piva ni dobro imeti kot izhod v sili za spopadanje s stresnimi dejavniki, saj lahko povzroči odvisnost. Za spopadanje z neuspehi in stresom je bolje izbrati bolj zdrave alternative.  

Slabši nočni spanec

Pivo lahko pripomore k občutku sproščenosti, vendar kasneje lahko vpliva tudi na nočni spanec, ki je lahko na ta račun slabši. Alkohol namreč vpliva na melatonin, hormon, ki ga možgani proizvajajo kot odziv na temo in ima pomembno vlogo v spalnem ciklu. »Čeprav je alkohol pomirjevalo in pomaga hitreje zaspati, lahko dejansko moti spanec REM in zmanjša splošno kakovost spanja, posledica česar je, da se zjutraj slabše zbudite in čutite utrujenost,« pravi D'Elia.

Lahko škoduje črevesju

Registrirana dietetičarka Johna Burdeos, pravi, da lahko že eno ali dve pivi pri nekaterih ljudeh povzročita motnje v prebavi. Znanost kaže, da alkohol draži črevesje in uničuje dobre bakterije, ki živijo v mikrobiomu. Na kratek rok to lahko povzroči prebavne težave ali zgago, dolgoročno pa celo vnetna stanja, kot je gastritis.

Poveča tveganje za nekatere zdravstvene težave

Prekomerno pitje na različne načine negativno vpliva na zdravje, toda raziskave glede zmernega pitja prikazujejo mešane rezultate. Nekatere raziskave namreč kažejo, da zmerno pitje ni povezano s povečanjem telesne teže in bi lahko celo pozitivno vplivalo na zdravje. Vendar pa je nekaj, kar znanstvene raziskave jasno prikazujejo: alkohol nikoli ni dober za jetra. Na žalost to velja tudi za eno pivo na dan, saj lahko že zmerno pitje alkohola povečuje tveganje za nastanek nealkoholne zamaščenosti jeter.

Imejte v mislih, da občasno pitje nekaj pijač verjetno ne bo povzročilo kaskade negativnih zdravstvenih težav. Vendar pa so navade pomembne, vključno s tem, kako in s čim se sprostiti ob koncu dneva.

Če ste se navadili piti pivo kot način sprostitve, je vredno razmisliti o novem načinu prehoda, ki ni povezan z alkoholom. Med idejami, ki jih lahko izkoristite so: hoja, vrtnarjenje, joga, ples, kolesarjenje, namakanje v kadi, branje, reševanje križank ali meditacija. Prav tako obstaja veliko brezalkoholnih piv odličnega okusa, ki jih lahko preizkusite. 

Vir: yahoo.com

BONUS VIDEO: Pogovor Boruta Pahorja z Marjanom Pipenbaherjem

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije