Raziskava: Denar lahko kupi srečo!

27. 8. 2017
Deli
Raziskava: Denar lahko kupi srečo! (foto: Profimedia)
Profimedia

Večkrat slišimo, da si z denarjem ne moremo kupiti sreče. Sliši se povsem logično. Kaj pa, če bi z denarjem lahko kupili več časa, se znebili stresa in posledično povečali svoje dobro počutje?

Študija, ki so jo vodili raziskovalci na Univerzi Britanske Kolumbije in na Harvardu, je pokazala, da z denarjem lahko pridemo do sreče. Če ga porabimo za nakup storitev, najamemo pomoč pri domačih opravilih, imamo več prostega časa, ki ga lahko namenimo aktivnostim, v katerih uživamo.

Izhajamo iz predpostavke, da je povečanje bogastva po vsem svetu ustvarilo nenehen občutek časovne omejenosti. Raziskovalci so postavili hipotezo, da denar, ki nam omogoči več prostega časa, zmanjšuje negativne učinke zaradi preobremenjenosti.

»Kupovanje časa« ni le za bogataše

Anketiranih je bilo več kot 6.000 odraslih iz ZDA, Danske, Kanade in Nizozemske.
Vprašali so jih:

1. Koliko denarja vsak mesec zapravijo za "nakup" prostega časa
2. Kako bi ocenili stopnjo zadovoljstva z življenjem
3. Kako bi ocenili stopnjo stresa zaradi pomanjkanja časa

Izkazalo se je da so ljudje, ki denar zapravijo za storitve, kot so čiščenje hiše ali kuhanje, s svojim življenjem bolj zadovoljni. Raziskovalce pa je presenetilo, da se ti rezultati niso nanašali le na premožne, ki imajo razpoložljivi dohodek. »Kupovanje prostega časa ni le za bogataše,« je povedala profesorica psihologije na Univerzi Britanske Kolumbije Elizabeth Dunn. »Mislili smo, da bodo učinki vidni le pri tistih z višjim prihodkom, vendar to ne drži.«

Zakaj ljudje denarja nočejo porabiti za storitve, ki bi jim omogočile več prostega časa?

To pa ni vse. Opravili so tudi terensko raziskavo, v kateri je sodelovalo 60 odraslih iz Vancouvra. Prejeli so 35 evrov, ki so jih lahko porabili v dveh zaporednih vikendih. Naključno je bilo določeno, kateri vikend bodo denar porabili za materialne dobrine, kdaj pa si bodo privoščili storitev, ki jim bo omogočila več prostega časa.

Ljudje so se počutili bolje, ko so denar porabili za pomoč pri opravilih, kot pa ko so si privoščili nekaj materialnega.

Težava je v tem, da ljudje denarja ne porabljajo za stvari, ki bi jim olajšale življenje. Skoraj polovica 818 anketiranih Nizozemcev je povedala, da denarja še nikoli niso porabili za storitve, ki bi jim omogočile več prostega časa. Od naslednjega vzorca - 98 odraslih - bi se jih le 2 % odločilo, da bi dodatnih 35 evrov prihodka porabilo za podobne storitve.

»Čeprav nakup časa upočasnjuje učinke dnevnega stresa, se za to odloči le malo ljudi, tudi če jim denar ne predstavlja ovire,« je dejala Dunnova. Veliko raziskav je že pokazalo, da ljudi osrečuje, ko denar porabijo za prijetna doživetja. Dunnova pa pojasnjuje, da njihova raziskava nakazuje na to, da bi morda morali več denarja nameniti izogibanju neprijetnim opravilom.

Povzeto po: Hackspirit